Uykusuz kalmanın kilo artışına neden olduğu doğru mu?

Uykusuz kalmanın kilo artışına neden olduğu doğru mu?

Uykusuz kalmanın kilo artışına neden olduğu doğru mu? Uyku düzeni kiloyu nasıl etkiliyor?

Kilo verme süreci bedendeki her değişimden ve olaydan etkileniyor; tıpkı uyku durumundan da etkilendiği gibi. Uykunun temel fizyolojisinde, bedenin bir sonraki güne hazırlanmak için gerçekleştirdiği detoksif ikasyon işlemi yatar. Yani beden çöplerinden arınmalı ki, ertesi güne daha dinç, daha sağlıklı başlasın ve tüm işlevini en yüksek performansı ile gerçekleştirsin. Yapılan araştırmalarda, bedenin en iyi detoks saatinin 23.00-02.00 arası olduğu ortaya çıkmış.

Uykusuz kalma kilo artisi

Bu saatlerde aldığın kaliteli uyku, bedeninin dengesini en iyi şekilde kurmasını sağlıyor, onu toksinlerden arındırıyor ve seni bir sonraki 24 saatlik dilime yeniden hazırlıyor. Kaliteli uyku, ortalama altı saat olmalı.

Stres, sabaha karşı uyuma, gece uyuyamama ve gece atıştırmaları gibi nedenler uyku kalitesini bozuyor. Bu da maalesef toksin atmanı ve bedeninin arınmasını engellediği için bir sonraki gün içinde harcayacağın enerjinin kalitesini düşürür ve kilo vermene engel olur. Düzenli uyku, düzenli bir sistem için çok önemli. Sistem düzenli çalıştıkça, zayıflamanın da sistemli olacağını unutma.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir