Yaşlılarda inkontinans bakımı

Yaşlılarda inkontinans bakımı

Yaşlılarda inkontinans bakımı. Yaşlılığın kâbuslarından biri olan idrar kaçırma birçok insanın yaşadığı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle kadınların yaşadığı bir rahatsızlık olarak bilinse de erkeklerin de karşılaştığı bir durumdur. Öksürürken, gülerken, egzersiz yaparken, hapşırırken istemsizce meydana gelir. İnsan hayatını olumsuz etkileyen bu durum yaşam kalitesini de düşürmektedir. Yaş ilerledikçe artan bu sorunun hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yollardan tedavisi bulunuyor. Yaşlılarda idrar kaçırma nedenleri fazla kilo, alınan ilaçlar, mesane gevşemesi ve yaşa bağlı olarak kas gevşemesi etkenlerine dayanır. İdrar kaçırma bir diğer adıyla inkontinans olarak bilinir.

Rahatsızlıkla Baş Etmek

İnkontinans rahatsızlığı yaşayanlar kendini sosyal hayattan soyutlamaya başlar. Yaşlılıkta bu sorunları yaşayanların daha dikkatli olmaları gerek. Hem hijyen, hem bakım için ekstra özen lazım. Yaşlanınca başkalarının desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bir de böyle sorunlar yaşanıncakarşılaşılacak zorluklara hazır olmalıyız. Bir gün yaşlanacağımızı düşünürsek ve etrafımızda olanların da bu sorunu yaşama ihtimaline karşı yaşlılarda inkontinans  bakımıhakkında bilgi edinmeliyiz.

Hatta bu konuda yardımcı olan kurumları araştırmalı onların bilgilerinden faydalanmalıyız. Tedavi sürecinde kişinin sürekli gözetim altında kalması gerekebilir. Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi uzman ekibiyle yaşlılara yardımdı oluyor. Huzurevi ve bakımevi hizmetinin yanında orada kalan yaşlılara psikolojik, sosyal ve tıbbi açıdan da destek sağlıyor. Yaşlılardaki inkontinans rahatsızlığına karşı, hastalığa sebep olan etkenleri araştırıyor, hastalığı yönetmesi için kişilere bazı kontrol egzersizleri öğreterek onları bilgilendiriyor.

Bu rahatsızlığı yaşayan yakınlarını üstlenen kişiler bir süre sonra kendilerini bitik hissederek akrabalarına faydalı olamadıklarını anlıyor. Çünkü bu durumda deneyimli olmak, bilgi sahibi olmak, hijyeni sağlamak, rahatsızlığın giderilmesi için de bir takım takipleri yapmak gerekiyor.

Tüm bu hizmetleri sağlayan Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi hem yaşlıların ihtiyaçlarını karşılıyor hem de konforunu sağlıyor. Aile ortamındaymış gibi yaşatarak güvende hissettiren huzurevi ve bakımevi. Yakınlarımızın emin ellerde olduğunu bilerek, iç rahatlığıyla onlardan ayrılabiliyoruz. Günlük koşuşturmalarımızda, iş hayatımızda gözümüz arkada kalmadan hayatımıza devam edebiliyoruz.İnkontinans bakımı konusunda da uzman olan Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi güvenle yakınlarımızı teslim edebileceğimiz, konfor ve yaşam kalitesini arttıran bir parçamız.

Mutlaka okuyun: Depresyona Uyku Tedavisi
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir