Yurtdışı Tur Organizatörleri Cazip Seçenekler Sunuyor

Yurtdışı Tur Organizatörleri Cazip Seçenekler Sunuyor

Yurtdışı tatilini kurlardaki yükseliş nedeniyle ertelemek isteyenler bir kere daha düşünün. Tur organizatörleri cazip seçenekler sunuyor. TL ile satış yapan, kuru sabitleyen, taksitleri artıran acenteler bile var…

HAVALARIN ısınmasıyla tatil isteklerinin arttığı şu günlerde yeni yerler, farklı kültürler keşfetme hevesleri de kabardı. Yurtdışı turlarını epeydir takip edip de kararını son dakikaya bırakanların bu hevesi dövizdeki yükseliş nedeniyle sönme eğilimine giriyor. Dövizle satışı yapılan paket tur fiyatlarının Türk Lirası ile hesaplanması yapılınca ortaya çıkan rakamlar çoğu tatilcinin gözünü korkutuyor. Bu durumu gören seyahat acenteleri de tatilcileri çekmek için çeşitli seçenekler geliştiriyor. Promosyon yarışına giren acenteler arasında son günlerde öne çıkan bir kampanya var, “Türk Lirası ile Yurtdışı Tatili” kampanyası. Dövizdeki dalgalanmalar sebebiyle tatilcilerin bocaladığını ve bekleme eğilimine girdiğini gören turizmciler, tüketicinin talebini canlı tutmak adma bu uygulamayı sunuyor. TL ile yapılan tur programlarının tatilcilerde kafa karışıklığı yaratmadığını savunan turizmciler, satın alma süreçlerinin de daha hızlı gerçekleştiğini anlatıyor.

Döviz hareketliğinin daha az hissedilmesi için yapılan aksiyonlardan biri de ‘dövize çapa’, yani kuru sabitleme. Örneğin, kur euro’da 5 TL’nin üzerine çıktığında, 4.80-4.90’dan tur satışına devam ediliyor.

Tatil satışlarının vazgeçilmez promosyonlarından biri de elbette kredi kartlarına taksit uygulaması. Her seyahat acentesinin özel anlaşmalarla hayata geçirdiği taksitlendirmeler, meblağ büyük olsa bile tüketicinin cebinden bir kerede çıkmadığı için cezbedici oluyor.

Turizmciler her ne kadar dövizin seyrinden etkilense de yurtdışı satışlarda beklenenin aksine çok büyük kayıplar yaşamadıklarını söylüyorlar. Kurun ani yükselişlerinde doğal olarak satışların durduğunu ancak, dalgalanma biter bitmez de devam ettiğini söyleyen turizmciler, bu durumu aldıkları önlemlerle atlatmayı başardıklarım belirtiyor.

TL KAMPANYASI

Tura Turizm Perakende icra Kurulu Üyesi Ayşin Arca, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle tur satışlarını TL ile yapan ilk acente olduklarını savunuyor. “Yurtdışı turlarda TL ile satışı 2015 yılında ilk olarak biz başlattık; o günden bu yana TL kampanyalarımız devam ediyor. Amerika ve gemi turlarımızda bu kampanyalarımız sürüyor” diyen Arca, bilinenin aksine dövizin yükselişinin hiçbir zaman tatil kararlarım olumsuz etkilemediğini vurguluyor. Arca, “İnsanlar döviz daha da yükselir endişesi ile daha hızlı karar verip satın alma planlarım öne çekiyorlar” diye konuşuyor. Yurtdışı tur satışlarını artırmak için birçok kampanyaları olduğunu söyleyen Arca şöyle konuşuyor:

“TL Kampanyası, Bir Tam Bir Yarım Kampanyası, Kur Sabitleme gibi yaptığımız dönemsel kampanyalarımız mevcut. Bu kampanyalar tüketiciye cazip fırsatlar sunuyor ye satın alma aşamasında tüketicinin karar vermesinde büyük etki ediyor.”

En çok Brezilya-Arjantin, Vietnam-Kamboçya, Hindistan-Nepal ve özellikle de Uzakdoğu gemi turlarının tercih edildiği bilgisini veren Arca, bu yıl Küba turlarının altın yılım yaşadığını kaydediyor. Neredeyse bilet fiyatına olan, 4 bin 600 TL’den başlayan Amerika turlarının da cazip fiyatlardan dolayı en çok tercih edilenlerin başında geldiğini aktaran Arca, “Gemi ile Akdeniz koyları da yazın tercih listesinin ilk sıralarında. 2017 yaz aylarında 5 bin kişi Akdeniz koyları turlarını tercih etti. Bu yılki rezervasyonlara baktığımız- da bu sayının daha da artacağını öngörüyoruz” diyor. Arca, yurtdışında tatil yapmak isteyen ama bütçesi dar tüketicilere şu ülkeleri öneriyor:

“Bu tüketicilerimiz için köy turlarımızı yani Heidi’nin Köyleri, Mozart’ın Avrupa Köyleri, Van Gogh’un Avrupa Köyleri turlarımızı öneriyoruz. Bu turlarımızda Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde gezip, muhteşem köylerinde deluxe butik otellerde konaklıyoruz. Bu turlardaki avantajımız ekstra turların fiyatın içine dahil olması. Herhangi bir klasik İtalya veya Büyük İspanya turuna katıldıkları zaman 300-400 euro civarında bir ödeme yapıyorlar ama ekstra turlara katılmaları için bunun 2-3 katı daha fazla bir miktar ödeyerek tura katılıyorlar.”

DÖVİZE ÇIPA

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, döviz kurunun birdenbire hareket ettiğinde satışlarda yüzde 20-30 arasında azalma olduğunu ifade ediyor. Ama belli bir süre sonra hareketlilik yavaşladığında ertelenmiş olan taleplerin yerine geldiğini ve normale döndüğünü söyleyerek, “Örneğin 2018’in ilk dört ayını baz alırsak, son iki yılın ortalamasından yaklaşık olarak yüzde 8-9 civarında daha fazla kişi sayısı ve döviz bazlı olarak ciro yarattık. Bu, kurların yükseldiği dönemde değil de, sonrasında talebin normale döndüğünü gösteriyor” diyor. Bu tür döviz hareketliliğini vatandaşın daha az hissetmesi için dövizde çıpa yarattıklarını anlatan Onaran, “Örneğin, kur euro’da 5 TL’nin üzerine çıktığında, biz 4.90’dan bir süre satışa devam ediyoruz” diyor. Dövizde çıpa sistemini eski yıllardaki gibi kısa süre de olsa vatandaşların faydası için kullandıklarını kaydeden Onaran, bunun yanı sıra her dönem yeni promosyonlar yaptıklarım vurguluyor. Promosyonların aslında en önemlisinin erken satın almak olduğunu ifade eden Onaran, şunları kaydediyor:

“Çünkü erken rezervasyon ile yüzde 25-30 gibi çok uygun fiyatlarla tur satın alabiliyorsunuz. Ayrıca, bazen ürünlerimizin yanında ek ürün sunduğumuz bile oluyor. Örneğin, bahar mevsiminin başında bisiklet kampanyası yaptık. Prontotour ile seyahat ettiğinizde yazın ve baharda da bisikletle spor yapın gezin dedik. Üstelik şimdi artık sigorta ile iptal hakkı da var. Bir sorun yaşadığınızda bunun çözümü artık kolay. Tatilciler erkenden planlamaları halinde çok uygun fiyatlar bulabiliyor. Bu arada yurtdışında da çok uygun paketler her zaman var. Örneğin, Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya’yı kapsayan üç günlük bir paketi 99 euro’dan başlayan fiyatlarla alabiliyorsunuz. Üstelik peşin fiyatına 8-9 taksit de uygulanıyor.”

Yurtdışı turlarda TL ile satışı bazı turlarında uyguladıklarını ama tüm turlarda uygulamak konusunda zorlandıklarım belirten Onaran, şöyle konuşuyor: “Zaten çok küçük kar marjıyla işleyen bir sektörde çalışıyoruz. Fiyatı üzerine koyup daha sonra TL’ye sat-maktansa elimizden geldiğince dövizle satış yapıyoruz.”

SİCİLYA TURU ÇOK GÖZDE

Prontotour’un yurtdışı satışlarında bu yıl Sicilya’nın öne çıktığı bilgisini veren Onaran, şunları ifade ediyor:

“Avrupa’nın belli başlı yerlerini gördüyseniz, Sicilya’yı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Sicilya’ya talep çok ciddi bir şekilde arttı. Hem İtalya’nın hem de doğu ve batının sentezi olan çok güzel bir ada. Bunun yanı sıra Uzakdoğu’da çok ciddi bir artış var. Tayland ve Singapur gibi destinasyonlar öne çıkmaya başladı. Çok uygun fiyatlara satış yapıyoruz. Bir haftalık Bangkok ve Phuket turunu 799 dolara alabiliyorsunuz. Bu da 3 bin TL gibi rakamlara geliyor ki, bir yurtiçi tatilinden farksız. Bunun dışında son dönemde öne çıkan des-tinasyonlardan biri de Fas. Özellikle bahar aylarında yüzde 70-80 civarında bir artış gösterdi. Çöl turundan, kraliyet kentleri turuna kadar çok fazla alternatifimiz var. Yurtdışında alternatif deniz tatilleri sunuyoruz. Hem farklı bir kültürü yaşama hem de deniz tatili yapma imkanı sunan paket turlar oluşturduk. Bu da son dönemde artış kaydetti. Promosyonlu turlarımızdan özellikle Büyük İtalya. Benelüks-Paris ve Barcelona turlarımıza çok fazla ilgi var.”

ÖZEL BANKA KAMPANYALARI

Jolly Tur Yurtdışı Turizm Direktörü Tolga Tekin, yurtdışı turlarda satışların TL yapılmasının tüketiciler için ekstra avantajlı bir durum olmadığını, ödenecek tutarın değişmediğini savunuyor. Tatilcilerin dövizdeki dalgalanma döneminde beklemeye geçtiğini anlatan Tekin, bu durumu aşmak için banka kartlarıyla çeşitli indirimler yaparak satışları hareketlendirmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Tekin, “Biz tüketiciye gerçekten fayda sağlayacak kampanyalar yapmak için çabalıyoruz. Bir turu bir ay önce 300 euro’ya satarken, şimdi 250 euro’ya satabiliyor muyuz önce buna bakıp öyle promosyona çıkıyoruz. Anlaştığımız bankalarla çok özel indirimler veriyor, bonuslar sunuyoruz. Bunlar tüketicinin cebine zaten indirim olarak geri dönüyor” diyor.

Yurtdışında tatil yapmak isteyenlerin erken karar verip, satın aldığında hep avantajlı olacağının da altını çizen Tekin, “Biz fiyatları euro olarak afişe ediyoruz ama tüketici erken satın aldığında, hem de taksitlendirdiğinde zaten TL’ye sabitlenmiş şekilde ödüyor. 500 euro’ya tur alan bugünün kuruyla çarpıyor, 8-9 taksite bölerek ödüyor” yorumunu yapıyor. Satışların şu günlerde sert iniş-çıkışlarda olmadığını, stabil hale geldiğini belirten Tekin, yurtdışında şu an en çok satanları şöyle aktarıyor: “İtalya, Orta Avrupa ve Balkanlar bu yıl müthiş rağbet görüyor. Balkanlarda Jolly Tur’un Türk Hava Yolları avantajlı paketleri var. Orta Avrupa yine moda oldu. Budapeşte-Viyana-Prag turları çok popüler. İtalya’ya olan ilgi ise yaz-kış demeden hiç bitmiyor. Bizim bu yıl yaptığımız İtalya paketlerinin bir kısmına tatilcilerin denize de girebileceği yerleri koyduk, sanırım bu da cezbedici oldu.”

Yurtdışma yapılan turlarda en ucuz olanların otobüsle Yunanistan ve Balkanlar paketleri olduğunu söyleyen Tekin, Yunanistan’da Halkidiki ve Thasos adası turlarının çok ucuz olduğunu, 79 euro’dan başlayan fiyatlar verdiklerini belirtiyor.

İNDİRİMLİ MARKASI GÖZDE

Kültür turlarının önde gelen acentelerinden Fest Travel’ın Genel Müdürü Zekeriya Şen ise, kur dalgalanmalarından çok etkilenmediklerini, paket turlarını çok önceden satışa açıp erkenden kapattıklarını vurguluyor. “Gezilerimizde fazla abartıya girmeden, sorumlu bir şekilde makul kampanyalar gerçekleştirdik” diyen Şen, yaptıkları promosyonları şöyle anlatıyor: “Bankaların mevcut verdikleri taksit kampanyaları haricinde, kur sabitleme ve benzer kampanyaları her zaman zaten müşterimize aksettiriyoruz. Ancak FEST’teki gerçek promosyonlar ilave eklediğimiz son dakika sürprizleri oluyor. Fiyata dahil olmayıp sonra dahil ettiklerimiz, bonkör ikramlarımız ve sürpriz dokunuşlarımız… Öte yandan sadece FEST’in satış yetkisi olan bazı özel markaların yetkilileriyle konuşup kendi müşterimize promosyonlar yaratıyoruz. Örneğin son dakika ekstra yüzde 15 indirimleri veya iki kişiye bir kişi öde gibi çalışmalarımız bu dönemlerde ciddi ilgi gördü. İleriki aylarda bunları sürdürmeyi ve arttırmayı amaçlıyoruz.”

Oeconomica bünyesinde satışa sunulan Portekiz gezisinde, “kendi para biriminle öde yurtdışına seyahat et” mantığıyla bir program yaptıklarını anlatan Şen, “Bu, çok ilgi gördü. Bir günde geziyi kapattık diyebilirim. Bu tür aksiyonları daha sık ve etkin olarak Oeconomica markamız bünyesinde sürdüreceğiz” diyor.

Yurtdışı kültür rotalarında bu yılın gözde programlarının Latin Amerika’da Guatemala ve Meksika, Avrupa’da Galler, Sicilya, Slovenya ve Arnavutluk, Afrika’da Etiyopya, Mısır, Sudan, Namibya ve Kongo Cumhuriyeti, Asya’da Hindistan, Özbekistan, Pakistan, Kazakistan, Kuzey Kore ve Çin olduğunu anlatan Zekeriya Şen, FEST Travel Hindistan programlarının her zaman özel olduğunun altını çiziyor.

“ÖNCE İÇERİĞE BAKIN”

Yurtdışında tatil yapmak isteyenlerin kesinlikle planlı bir seyahat kurgulamalarım önerenjŞen, fiyat odaklı gitmeden önce içerik odaklı gitmelerini tavsiye ediyor. Şen, “Ucuz görünen bir seyahatin gizli satırlarıyla belki de hayatlarının en pahalı tecrübesine dönüşmemesi için ‘alırken kazanmak’ kurgusu içerisinde detaylar odaklanmalarını öneririm. Özünde ne istediklerini bilip ona göre piyasa araştırması yapmalarını ve sadece ucuz diye bir güzergahı seçmemelerini tavsiye ediyorum” diyor.

“FIRSATI KAÇIRMAYIN” UYARISI

Tatilbudur.com CEO’su Cenk Angın da, yurtdışı ürünleri kapsayan erken rezervasyon kampanyalarının devam ettiğini, dönemsel olarak “kur sabitleme” kampanyası yaptıklarını anlatıyor. Özellikle önümüzdeki yaz döneminde yoğunluk yaşanacağı tahmininde bulunan Angın, “Bu nedenle tüm misafirlere, Mayıs ayı sonunda bitecek olan erken rezervasyon kampanyalarından bir an önce yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Sezon içindeki yükselen fiyatlar veya yer bulamama durumlarıyla karşılaşmak yerine rahat bir şekilde rezervasyonlarını şimdiden yaptırsınlar” diyor.

Özellikle Balkan turları, Uzakdoğu’da Tayland, kış döneminde ise Dubai’ye olan talebin arttığını anlatan Angın, özellikle gemi paketlerinde cazip promosyonları olduğu bilgisini veriyor. Onur Air ile bir işbirliğine gittiklerini ve İstanbul’dan Makedonya’nın en doğusunda yer alan harika bir göl şehri olan Ohrid’e ilk defa direkt uçuş başlattıklarını aktaran Angın, şöyle konuşuyor: “Yedi gece sekiz günlük Ohrid turlarımız 249 euro’dan başlarken, baştanbaşa Balkan turlarımız ise 279 euro’dan başlıyor. Bu turlarda Türk vatandaşlarından vize istenmediği için çok cazip fiyatlar ile yurtdışına gitmeyi mümkün hale getirdik.”

KURLARA ALIŞIYORUZ

Andianmo Tur’dan Cem Polatoğlu ise, dövizin artmasıyla beraber yurtdışı turlara olan ilginin azaldığım, ilk etapta yüzde 30 civarında düşüş yaşadıklarını bildiriyor. Polatoğlu, satışlarını normal seviyeye getirmek için bir takım promosyonlar yaptıklarını, bunlardan birinin döviz kurunu sabit tutmak olduğunu kaydediyor. Polatoğlu, bu yılın gözde destinasyonları olarak şunlardan bahsediyor: “Bu aylarda Uzakdoğu fiyatları çok cazip. Örneğin 470 euro’ya bir haftalık turumuz mevcut, uçak biletini dahi bu fiyata bulamazsınız. Yine komşu Yunanistan turlarımız çok cazip 99 euro’ya Thasos Adası veya 149 euro’ya Kavala-Selanik turlarımız var.” Polatoğlu, komşu ülkelere seyahatin en ekonomik seyahat olduğunun altını çizerek, vize problemi olanlar için de Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna turlarının hem ucuz, hem vizesiz olduğunu hatırlatıyor.

Seçim döneminde iptal yok, erteleme var

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin 24 Haziran’da yapılması yurtdışı tatili programlarını etkiliyor. Seçimle ilgili iptalden çok tarih değişikliği talebi geldiği bilgisini veren seyahat acenteleri, büyük kayıplarının olmadığını savunuyor. Jolly Tur Yurtdışı Turizm Direktörü Tolga Tekin, “Bize iptal edip, gitmeyelim diyen hiç olmadı. Talepler daha çok tarih değişikliği olarak yansıyor. Zaten tüketicinin tarihi kaydırma hakkı var” derken Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise, “Yüzde 80 civarında misafirlerimiz tarihlerini değiştirdi. Kimi ya öne ya da sonraya aldı. İptalden daha çok değişiklik yoluna gidildi. 8 Temmuz için aynı şeyi söyleyemem. Biraz daha vakit olduğu için az kişinin tarih değişikliğine gittiğini görüyoruz” yorumunu yapıyor.

Fest Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen de, seçim sinyalleri çıktığı an önlem aldıklarını, tarih belli olduğunda ise bu döneme denk gelen her gezinin B, C ve hatta D planlarını işleme soktuklarını anlatıyor. Bu planlamaları seçimde ikinci tur olasılığı için de yaptıklarını anlatan Şen, “Seçim tarihine denk gelen gezilerimizde hazırdık ve ilk arayan müşterimiz daha sorusunu tamamlamadan biz cevabımızı verdik” diyor.

Ucuz tatil yapılabilecek ülkeler

Alışveriş sitesi Avantajix.com’urı üyelerinin önerileriyle en uygun fiyatlı yurtdışı seyahat rotalarını belirlediği araştırmasına göre, ucuzluklarıyla ön plana çıkan ülkeler ve gidiş dönüş ulaşım harici ortalama bir haftalık seyahat maliyetleri şöyle:

■ Ukrayna: Pasaporta dahi ihtiyaç duyulmadan gidilebilen Ukrayna’da hostellerde gecelik 20 TL’ye, otellerde ise 75 TL’ye kadar konaklanıyor. Orta sınıf restoranlarda kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için ödenecek para 70-80 TL. Şehir içi ulaşım ise 80 kuruş. Kiev, Lviv, Odessa gibi tarih kokan şehirlerde bir haftalık tatil için cebinizden çıkacak para 1.000-1.100 TL.

■ Gürcistan: Ukrayna gibi TC kimlikleri ile seyahat edilebilen Gürcistan’da hostellerin gecelik fiyatı 20 TL, otellerinki ise 80-90 TL. Üç öğün yemek için harcanacak para ise 100 TL’nin biraz üstü. Şehir içi ulaşım da 80 kuruş. Bir haftalık Tiflis, Batum tatilinin maliyeti 1.100-1.200 TL.

■ Arnavutluk: Ucuzlukları ile dikkat çeken Balkan ülkeleri arasında ilk sırada Arnavutluk var. Başkent Tiran’da hostellerde 35-40 TL’ye, otellerde ise 80-90 TL’ye konaklamak, günlük 90-100 TL’ye üç öğün yemek yemek mümkün. Şehir içi ulaşımın maliyeti de 1.5 TL. Arnavutluk’ta bir kişinin yedi günlük tatil masrafı 1.200-1.300 TL.

■ Bulgaristan: Özellikle kış turizminin gözde merkezlerinden biri haline gelen komşu Bulgaristan’da hostellerin gecelik ücreti 40 TL. Otellerde de 90-100 TL’ye kalınıyor. Yemek için de günlük 110-120 TL bütçe ayırmak gerekiyor. Şehir içi ulaşımın 2 TL olduğu Bulgaristan’da 1.300-1.400 TL’ye bir haftalık tatil yapmak mümkün.

■ Sırbistan: Ucuz tatilin olmazsa olmazlarından Belgrad, Türkler’in en çok tercih ettiği tatil noktalarından biri. Yüksek standartlarda bir hostelde gecelik 25 TL’ye, otellerde ise 100-110 TL’ye konaklamak mümkün. Üç öğün yemeğin ortalama maliyeti ise 125-130 TL. Toplu ulaşımdan 3 TL’ye yararlanmak mümkün. Belgrad’da .ir haftalık tatilin bütçesi 1.350-1.450 TL.

■ Makedonya: Üsküp ve Ohrid, yoğun turist almasına karşın hala fiyatlarıyla cazipliğini koruyor. Bir hostelin gecelik ücreti 35 TL. Otellerde ise 120-130 TL’ye konaklanıyor. Yemek için ayrılacak bütçe ise günlük 130-140 TL. Toplu taşımanın 2.5 TL olduğu Makedonya’da bir haftalık tatilin maliyeti 1.500 TL’yi biraz geçiyor.

Pasaport İnisiyatifi

Seyahat arama sitesi Momondo.com.tr’nin her yıl Türkiye’den binden fazla katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırmasına göre, Türk gezginlerin seyahate çıkmasının önündeki engellerden biri henüz pasaporta sahip olmamak. IPSOS 2018 verilerine göre, Türklerin sadece yüzde 16’sının pasaportu var. Pek çok ülkede durum bizden farklı değil. ABD vatandaşlarının yarısından fazlasının pasaportu bulunmuyor. Çin’in ise toplumun sadece yüzde 6’sı pasaport sahibi. İnsanların bir pasaporta sahip olmamasının pek çok sebebi var. Bunların başında ise yüksek pasaport ücretleri geliyor. Ortalama aylık gelire bakıldığında dünyanın en pahalı pasaportlarından biri de Türk pasaportu. Bugün dört yıl ve daha uzun süreli pasaportlar için 764 TL olan harç bedeli asgari ücretin neredeyse yarısına tekabül ediyor.

İşte tüm bunlardan yola çıkan Momondo, sivil toplum kuruluşu System&Generation işbirliği ile “Passport İnisiyatifi” adı verilen bir proje başlattı. Proje kapsamında 26 Nisan-31 Temmuz tarihleri arasında Türkiye vatandaşları projenin açılış sayfasındaki formu doldurarak yarışmaya katılma fırsatı bulacak. Her ayın sonunda, yarışma katılımcıları arasından 25 kazanan, Momondo sponsorluğunda pasaport sahibi olmaya hak kazanacak. Kazananlar arasında her ay bir kişi ise 1.500 euro değerinde bir seyahat kazanacak.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir