D vitamini (güneş ışığı) eksikliği alerji nedeni midir?

D vitamini (güneş ışığı) eksikliği alerji nedeni midir?

Her geçen gün daha fazla görülen D vitamini eksikliğinin de alerjik astım gelişiminden sorumlu olduğu bilinmektedir. D vitamini, hem kemik sağlığı açısından hem de sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık için çok önemli bir hormondur. Gıdalar yoluyla yeterince alamadığımız D vitamininin ana kaynağı güneş ışığıdır. Bu yüzden zaman zaman “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılır.

cocuklarda vitamin eksikligi

D vitamini, cildimiz güneş ışığıyla temas ederken deride üretilir. Günümüzde çocuklar oyun alanlarının kısıtlı olması, okul saatlerinin uzaması, oyuna daha az zaman ayrılması ve teknolojik bağımlılık (televizyon, bilgisayar oyunları, sosyal medya) gibi nedenlerle maalesef evlerine kapanmış dürümdalar.

Güneşin en bol olduğu dönemler olan yaz aylarında ise atmosferdeki ozon delikleri ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak için çocuklar güneşten uzak tutulmaya çalışılmaktadır. Güneş koruyucular bir yandan ciltte D vitamini üretimini engellerken, diğer yandan da kimyasal katkı maddesi içeriği yüzünden bağışıklık sistemine ek (oksidan) yük getirmektedir.

D vitamini eksikliğinin alerjik çocuklarda enfeksiyonların üstesinden gelmekte önemli bir etken olduğu artık kesin olarak bilinmektedir. Bu yönde alerjik çocuklara kış aylarında doktor önerisiyle ek D vitamini takviyesi yapmak, yaz aylarında da onları güneşin zararlı etkilerinin az olduğu sabah ve akşam saatlerinde koruyucu kullanmadan güneşe çıkarmak bağışıklık sisteminin bu eksiğini kısmen giderecek önemli bir alerjiden korunma yöntemidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir