25 yaş itibarıyla düzenli cilt bakımı yapılabilir

25 yaş itibarıyla düzenli cilt bakımı yapılabilir

Hangi yaşta hangi bakım yapılmalı?

Cilt bakımına erken başlanmalı, cilt temizliği ve güneş koruma çok erken yaşlarda kazanılması gereken bir alışkanlık. 20’lerden itibaren cildin nemlendirilmesini aksatmamak gerekiyor. Vücut ve yüzdeki ben haritası da bu dönemde çıkarılmalı ve yıllar içinde takip edilmeli. 25 yaş itibarıyla düzenli cilt bakımı yapılabilir. Göz çevresine yine erken 20’lerde, su bazlı ‘balm’ ürünlerle başlanmalı. 30 dönüm noktası, çünkü derinleşmesini istemediğiniz çizgilerin önüne geçmek için ideal zaman. Az ama düzenli yapılan botoks ile ince kırışıklıkların derinleşmesi erkenden engellenir. Sanılanın aksine botoksa ne kadar erken başlarsanız, ileri yaşlarda o istenmeyen ‘şaşırmış efektli’ surattan o kadar uzak olursunuz. İleri yaşlarda derinleşmiş çizgiyi açmak için miktar arttırılır, bu da doğallıktan uzaklaştırır.

cilt

30 genelde anne olmaya başladığımız, hormonsal değişimlerin ve yaşlanmanın hız kazandığı dönem. Cilde düzenli vitamin enjeksiyonları, PRP tarzı yenilenme işlemleri, güneş hasarına karşı IPL lazer tedavileri ve cilt dokusunu tazeleyen AHAlı soyma işlemleri yapılabilir. Aynı zamanda dışarıdan gıda takviyesine de başlanmalı, Omega 3-6 ve C vitamini en önemlileri. Yine 30’lu yaşlardan itibaren günlük cilt bakımında dışarıdan C vitamini kullanılması da faydalı. Özellikle sigara içiyorsanız ve stresli biriyseniz C vitamini vazgeçilmeziniz olmalı. Yüzde 10-15 civarı, kan devranım arttırarak ciltte gün içerisinde oluşan serbest radikallerle savaşmak için ideal. Gece bakımında E vitamini, A vitamini, glutatyon gibi antioksidan içerikli serumlar kullanmak önemli ölçüde cildi kuvvetlendiriyor.

30’larm sonu ve 40’lar çökmeye başlayan bölgeleri doldurmamız gereken dönem. Hyalüronik asit içeren dolgular, minik çizgilerini doldurarak, cildin kaybettiği nemi vererek daha konforlu görünmesini sağlıyor. Bu konforu, doğal içerikli yüz yağları ve aktif içerikleri olan kırışıklık karşıtı kremlerle uzatmak mümkün. Yine bu dönem artık kremlerle toparlanamayan göz altı çöküklükleri de ışık dolgularıyla toparlanabiliyor. Thermage gibi cilt altı kolajenini uyaran radyofrekans tarzı uygulamalar da yaşlanmayı geciktirmek konusunda fayda sağlıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir