7 Soruda Orgazm Rehberi

7 Soruda Orgazm Rehberi

Cinsel ilişki sırasında hazzın doruklarına çıkıyorsanız, sorun yok! Ama Meg Ryan’ın “Harry ile Sally Tanışınca” filmindeki efsanevi orgazm performansının yakınından bile geçmediğinizi düşünüyorsanız bu sayfalara bir göz atın.

Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu! Gerçi Shakespear bunu orgazm için söylemedi ama bugün cinsel hayat üzerine en çok konuşulan, kafa yorulan ve tartışdan konuların başında orgazm geliyor. Kimi kadınlar ömürleri boyunca orgazm olamamaktan şikayet ederken, kimi erkekler de partnerinin kendisine rol yapması nedeniyle cinsel anlamda yetersizlik hissine kapılabiliyor. Ama bir gerçek var ki çoğu kişi yaşadığının farkına varmadığı için orgazm olduğunu anlayamayabiliyor. Bazen yalnızca uyarılma sonucu dahi ortaya çıkabilen bu sonuç, cinsel ilişki sırasında daha çok yaşanabiliyor. Partnerler arasında zaman zaman sorun çıkmasına yol açan, kafa karışıklığı yaratan ve yokluğunun cinsel hayatta bir eksikliğe yol açtığı düşünülen orgazma ilişkin sorularımızın yanıtlarını Psikiyatri Uzmanı Dr. Serap Çakıcı Alparslan’dan öğrendik.

Orgazm Nedir?

Kişide belirli bir süreklilikte cinsel uyarının devam etmesi halinde, sürece cinsel heyecan eklenip, artıyor. Sonucunda da tüm vücutta doğal kabul edilen kan basıncında artış, çarpıntı, kızarma gibi değişiklikler ortaya çıkıyor. Yeterli cinsel uyarının devam etmesi halinde cinsel uyarının verildiği önceki evrelere göre oldukça kısa süreli, kadınlarda vajinanın dışındaki 1/3’lük kısımda ve rahimde sayısı iki-üçten 15-20’ye dek değişen ritmik kasılmalar, erkeklerde ise ejakülasyon ve alt idrar yollarında kadınlarınkine benzer kasılmalarla karakterize cinsel yanıt oluşuyor. Orgazm olarak tanımlanan bu süreç, cinsel hazzın en yüksek olduğu evreyi ifade ediyor.

Klitoral ve Vajinal Orgazmın Farkları Nelerdir?

Bunlar bilimsel tanımlamalar değil. Kadınlarda orgazmın oluşması için vajinal ve klitoral uyarı etkili rol oynuyor. Vajinal uyarı, görece daha az etkiye sahipken, doğrudan klitoris üzerine yeterli süre ve yoğunlukta baskı uygulandığında orgazm çok daha kolay gerçekleşiyor. Dolayısıyla kadınlar cinsel birleşmeyle orgazm olamayabiliyor. Bu durumlarda cinsel birleşme biçiminin klitorise baskıyı artıracak biçimde olması, örneğin kadının üstte olduğu pozisyonlarda ve klitorise uyarı eklenmesi orgazmı kolaylaştırıyor. Yalnızca klitoris uyarısıyla da orgazm sağlanabiliyor.

Kadın Orgazmı Erkekden Farklı mı?

Kadın ile erkek orgazmı arasındaki en temel fark; erkek orgazmında refrakter evre adı verilen orgazm sonrası bekleme evresinin varlığı. Erkekte tekrar sertleşme sağlanabilmesi için bu süre önem taşıyor. Söz konusu evrenin varlığı da erkekte üst üste orgazm yaşanmasına engel oluyor. Refrakter evre süre bakımından kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Yaş, kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar bu dönemde uzamaya yol açabiliyor.

Kadınlarda ise refrakter dönem olmuyor. Dolayısıyla uyarının devam etmesi halinde, kadın birden çok kez orgazm olabiliyor.

Acı Verir Mi?

Orgazm sırasında haz, kasılmalar, çarpıntı, kan basıncında artış, vücuda yayılan ateş basması hissi ve kızarıklıklar doğal karşılanırken, ağrı, acı ve yanma hissi beklenilen sonuçlar arasında yer almıyor.

Kadınların Orgazm Taklidi Yaptığı Anlaşılabilirmi?

Cinselliğin spontan başlaması, hakkında konuşmamanın gerektiği, büyünün bozulacağı ya da partner ile eş zamanlı orgazmın şart olması tarzındaki mitler, eşlerin cinsellik içinde kendilerini ifade etmelerine engel oluyor. Partnerin orgazm taklidi yapıp yapmadığı tarzında bir merakın oluşması dahi ilişkide cinselliğin rahat konuşulamadığının bir göstergesi olabiliyor.

Cinsellik, çiftler arasında konuşulabilir hale geldiğinde ise çözüm bulma ve destek alma daha da kolaylaşıyor.

Kadında Orgazm Bozukluğu Neden Ortaya Çıkıyor?

Cinsel terapiler, cinsel işlev bozukluklarının oldukça önemli miktarında düzelmeye yardımcı oluyor. Bu duruma yol açan nedenler ise bir hayli fazla.

Bazen birlikte ya da neden-sonuç biçiminde ortaya çıkabiliyor. En sık görülen neden deneyimsizlikten kaynaklanıyor. Ayrıca kadına yeterince cinsel uyarı verilmemesi de orgazmı engelleyen etkenler arasında yer alıyor. Bunu; yetiştirilme şekli, geleneksel kadın rolü ve kültürel baskı, cinselliğin ve orgazmın değersizleştirilmesi, partner sorunları, cinsellik içindeki ilişki sıklığı, deneyimsizlik ya da eğitimsizlik nedeniyle rahatsızlık veren tavırlar, cinsel yönelim ya da kimliğe uygun olmayan partner gibi birtakım uyuşmazlıklar, kişilik soruları, eşten ya da kişinin bizzat kendisinden cinsellik içinde gerçek dışı beklentilerinin olması ile doğal olarak karşılanamaması gibi nedenler takip ediyor.

Orgazm Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur?

Bu durum en sık, kişilik özelliklerinin kaygıya zemin hazırlayıcı doğası nedeniyle ortaya çıkıyor.

Ayrıca halihazırda gerilim tipi baş ağrısı ve migreni olan kişilerde de görülebiliyor. Daha şiddetli boş ağrılarında ise mutlaka tıbbi yardım almak gerekiyor.

Bu kişilerin kafa içi damar hastalıkları ile kronik kalp-damar rahatsızlıkları açısından incelenmesi önem taşıyor. Bir diğer önemli noktayı da baş ağrısı nedeniyle cinsellikten koçınmo yo do partnerden cinsellik sinyalleri alındığında yaşanan beklenti kaygıları oluşturuyor.

Bu durum zamanla cinsel aktivitelerden kaçınmalara ve cinsel sağlıkta bozulmalara yol açabiliyor.

Ayşegül Uyanık Örnekal
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir