Ahşap ve Mobilya Temizliğinde Pratik Bilgiler

Ahşap ve Mobilya Temizliğinde Pratik Bilgiler

Mobilya cilalarının kullanımı sırasında çıkan gazlar ciddi bir tehlike oluşturur. Bu cilaların yapımında pek çok zehirli madde kullanılır. Cilaların içerisinde insan için kanser yapıcı olduğundan şüphelenilen fenol bulunur. Fenol deriye temas ederse cilt hastalıklarına neden olup kurdeşen ya da sivilceler oluşturabilir.

Mobilya ve yer cilalarında sık sık karşılaşılan diğer kimyasallar ise nitrobenzen (çok zehirli), akrilonitril, amonyak, deterjanlar, yapay kokular, nafta ve damıtılmış petrol ürünleridir. Kısacası insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek birçok zehri içerisinde barındırır. Bu nedenle ahşap mobilya temizliğinde doğal kaynaklı ürünleri seçmeliyiz.

Ahşap ve Mobilya Temizliği

Portakal Esanstı Ahşap Temizleyici

Malzemeler

• 1 fincan limon suyu

• 1 tatlı kaşığı sıvı Arap sabunu

• 8 damla portakal yağı

Yapılışı

Malzemelerin hepsini bir sprey şişesinde karıştırın. Ahşap yüzeylere püskürtün ve önce nemli bir bezle silin. Ardından kuru bir bezle kurulayın. Ahşaplarınızın parıldadığını göreceksiniz.

Portakal ve Sedir Ağacı Özlii Toz Giderici

Malzemeler

• Yarım fincan Arap sabunu

• 1 su bardağı su

• 5 damla portakal yağı

• 15 damla sedir ağacı esans yağı

Yapılışı

Tüm malzemeyi bir sprey şişeye doldurun ve iyice çalkalayın. Ahşap yüzeye püskürtün ve kuru bir bezle silin.

Mobilyaların Toz Toplamaması İçin Pratik Mobilya Cilası

Malzemeler

1 çay bardağı zeytinyağı 1 limon suyu

Yapılışı

Malzemeleri karıştırın. Bir bez yardımıyla mobilyalarınıza uygulayın.

Pratik Mobilya Cilası

Malzemeler

1 fincan zeytinyağı 1 fincan sirke

Yapılışı

Malzemeleri bir sprey şişeye doldurun ve iyice karıştırın. Bu tarifle hem lekeler kolaylıkla çıkar, hem de mobilyalarınız pırıl pırıl parlar.

Lavanta Özlü Alışan Cilası

Malzemeler

Çeyrek fincan keten tohumu yağı 5 damla lavanta esans yağı

Yapılışı

Malzemeyi bir kapta karıştırın. Yumuşak bir bez yardımıyla ahşabın üzerine ovarak uygulayın. Kuru bir bez ile silin. Ahşaplarınız pırıl pırıl olacaktır.

Koltuk Lekeleri İçin Temizleyici

Malzemeler

• Bir miktar sıcak su

• Oksijenli su Kolonya

Yapılışı

Tüm malzemeyi bir kapta karıştırın. Bir bez yardımıyla koltuğunuzdaki lekeye uygulayın. Ancak uygulamadan önce koltuğun görünmeyen bir yerinde test etmeyi unutmayın. Herhangi bir renk değişikliği olmuyorsa gönül rahatlığıyla koltuğunuza uygulayabilirsiniz.

PRATİK BİLGİLER

Ahşap yüzeyleri; bir ölçü bitkisel yağ, bir ölçü limon suyu veya sirkeyi karıştırarak ince bir şerit halinde uygulayıp iyice ovalayabilirsiniz.

Ahşap yüzeylerdeki su izlerini bir parça diş macunu ile ovalayarak silebilirsiniz. Cilasını yitirmiş yüzeylere yarım litre bitkisel yağa 1 yemek kaşığı limon yağı ilave edip uyguladığınızda parlaklığı yeniden kazandırabilirsiniz.

Koltuğunuzun üzerine yağ mı damladı? Panik yapıp deterjana saldırmayın! Çünkü deterjan leke olan bölgenin rengini açıp renk dokusunu bozacaktır. Bunun yerine yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve üzerini hafifçe ıslatın. 1-2 saat bekledikten sonra silin. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen karbonat, yağları söküp atan doğal bir sabun haline gelir.

Evdeki lekeli koltukları limonla temizleyebilirsiniz. Çok ağır lekesi varsa bir de limonun üstüne tuz eklediğinizde leke sizinle başa çıkamayacaktır. Limon suyu çok iyi bir leke sökücüdür.

Gümüş eşyalarınızı suyla macun haline getirdiğiniz karbonat ile ovarsanız, rengi açılıp parlayacaktır.

Televizyon, telefon, bilgisayar gibi cihazlarınızı sirkeli su ile silin. Kumanda, ahize, klavye ve mouse üzerindeki el lekesini sirkeli su çıkaracaktır.

Ahşap zeminlerdeki küçük lekelerin iyice temizlenmesini istiyorsanız, suyun içine biraz sirke katarak yerleri bununla silin. Zeminin hemen parladığını göreceksiniz.

Hasır mobilyalarınızı temizlemek için tuzlu su ile kuvvetlice fırçalayın. Ardından temiz suyla silin. Ancak hasır örgüler arasında tuz kalmamasına ve hasırın fazla ıslanmamasına dikkat edin. Sildikten sonra kuru bir bezle kuruladığınızda yeni gibi olduğunu göreceksiniz.

Mobilyalardaki su lekelerini çıkarmak için; lekenin üzerine sıvı yağ damlatın ve silin.

Ahşap mobilya ve aksesuarlar zamanla kararır. O zaman oksijenli suyla silerseniz eşyalarınızın tabii bir beyazlık kazanarak temizlendiğini göreceksiniz.

Deri kaplı mobilyalarınızı limon ya da portakal kabuğuyla ovun. Kadife kaplı mobilyalarınızı da sirkeli suyla silerseniz daha parlak olurlar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir