Aşk Hayatı ve İlişkileri Sağlam Yapan Nedenler

Aşk Hayatı ve İlişkileri Sağlam Yapan Nedenler

Aşk “Uzmanı”na Kulak Ver

Bazen arkadaşların (ya da falcın) aşk hayatınla ilgili aradığın cevapları veremez. Ama kuaförün yada yoga eğitmenin verebilir! Farklı alanlarda uzman kişiler, ilişkileri ve bu ilişkileri sağlam yapan nedenleri, mesleklerine özgü bakış açılarıyla yorumluyor.

GÜVEN ÜZERİNE…
FİNANS UZMANI GÖRÜŞÜ

“Dürüst olmaktan çekinme. Kartlarını açıkça oyna. Kısa ve uzun vadedeki hedeflerin ve partnerini herhangi bir şekilde etkileyebilecek konular hakkında açık ol. Saklanacak bir şey kalmadığında birbirinize çok daha kolay güvenebilirsiniz.”

—Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı Shannah Compton Game, yourmillennialmoney.com

Neden mantıklı: Finans uzmanları, adalet ve tarafsızlık konularını da içeren bir eğitim sürecinden geçiyor. Ayrıca, müşterinin paraya duygusal bakış açısını tanımlamak ve yönlendirmek adına da eğitim alabiliyorlar -çünkü bu bakış açısı müşterinin duygusal ilişkilerini de etkileyebiliyor.

Game, borçlar, krediler veya harcamalar hakkında utanmanın çiftlerin birbirine harcama geçmişleri konusunda yalan söylemesine, hesaplarını birbirlerinden saklamasına neden olduğunu ve pek çok çiftin bu nedenle öfke patlaması yaşadığını söylüyor. Bu patlamalardan sonra Game, müşterilerinin bir sonraki finansal kararlarını vermeden ve yollarına devam etmeden önce aralarında oluşan sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Bu yüzden o ve diğer finansal planlamacılar, ilişkilerde şeffaflığın önemini çok iyi biliyor. Game, “Birbirinize ne kadar erken güvenirseniz, geleceğe o kadar erken odaklanabilirsiniz” diyor.

iliskiler

DENGE ÜZERİNE…
YOGA EĞİTMENİ GÖRÜŞÜ

“En sevgi dolu ilişkilerde bile alıp-verme gibi güç dengeleri hareket hâlindedir. Denge, partnerine gerçekten dikkat etmen ama bunu yaparken kendini de unutmaman anlamına geliyor. Aranızdaki dengede orantısızlık uzun süre devam ederse, ihtiyaçlarını elde etmek adına yapabileceklerini düşünmen gerekiyor.”

—Tijfany Cruikshank, Sertifikalı Yoga Eğitmeni, eğitmen yetiştirme programı Yoga Medicine’ın kurucusu ve Meditate Your Weight kitabının yazarı

Neden mantıklı: Bu bilgilerin sıkıcı bir yoga seansından alınma olduğunu düşünmeden önce şunu bilmende fayda var: Yogiler yüzlerce saat egzersiz yapıyor. Geniş kapsamlı sertifikalı eğitmen programları, fiziksel olarak çok yoğun programlar uygulamayı ve pek çok duruş ve nefes egzersizinde ustalaşmayı gerektiriyor. Bu programların aynı zamanda felsefi bir yönü de var. Öğrencilere meditasyon aracılığıyla ruh ve beden bütünlüğünün nasıl sağlandığı öğretiliyor.

Cruikshank, öğrencilerinin mat üzerindeki yoga akışlarında gördüğü dengesizliğin, onların partneriyle yaşadığı denge problemlerini de apaçık gösterebileceğini söylüyor.

Düzenli olarak kendi içine dönmek, eşit derecede sevgi veya şefkate sahip olmayan partnerine kırgın ya da kızgın olup olmadığım anlamana yardımcı olur. Neye ihtiyacınız olduğu konusunda açıkça konuşmak, birlikteliğinizde dengeyi bulmanızı sağlar.

RANDEVU ÜZERİNE…
ARABA TAMİRCİSİ GÖRÜŞÜ

“Partnerinle düzenli olarak dışarı çıkmak arabanın yağını değiştirmeye, ‘seni seviyorum’ demek ise lastik hava basıncını ölçmeye benziyor. İlişkiyi ihmâl edersen, sonucun yarı yolda kalmak olacağından emin olabilirsin.”

—Toby Schultz, ASE Sertifikalı Usta Teknisyen ve yourmechanic.com’da Otomotiv Editörü

Neden mantıklı: Tuhafbir benzetme gibi görünse de, ilişkinde bir şeyler yolunda gitmediğinde sorunu çözmeni sağlayabilir. Ayrıca, ellerini kirletmekten korkmadan tıpkı bir araba gibi sorunu bütün olarak ele alıp çözüme ulaşmanı da… Usta teknisyenler her ne kadar araba mühendisliği ve imalatı üzerine sahip oldukları bilgileri uygulasalar da, bunun ötesinde kendi içgüdülerine güveniyorlar. Ve bu, pek çoğumuzun uzun bir ilişki yaşarken bir süre sonra kaybettiği bir yetenek. Partnerimizin ihtiyaçlarını dikkate almak yerine alıştığımız şekilde davranmayı tercih edebiliyoruz. Schultz’un da söylediği gibi, eğer partnerin mutsuz olmadan önce önlemlerini almaz ve onu dinlemezsen, gözle görülür şekilde mutsuz hâle geldiğinde işleri yoluna koyman çok daha zor olabilir.

DİNLEME ÜZERİNE…
KABİN MEMURU GÖRÜŞÜ

“Karşındaki insanın duygularına önem vermelisin. Sana söylediği şeyleri dinle ve paylaştıklarını anlamaya çalış. Bu, anlaşmazlığa giden noktada kendi hatalarını kabul etmek kadar önemli.”

—Sarıci, Toronto uçuşlarında 15 yıllık tecrübeye sahip kabin memuru

Neden mantıklı; Kabin memurları yolcuların şikâyetlerine cevap verme ve çözüm üretme konularında da eğitim alıyor. Sanci’ye göre bu eğitim, özellikle kendini anlatmaya çalışan, idare edilmesi zor yolcularla baş ederken çok etkili. Aslında çiftlerin ilişkilerinde aradığı şey de tam olarak bu.

Uçuş görevlilerine verilen eğitimin etkili olduğu diğer noktalar ise empati ve merhamet duyguları. Bu görevlilere, insanların uçağa binmeden önce sinirlenmelerine neden olacak pek çok şey (güvenlik tarafından uzun süre bekletilip uçağı kaçırma tehlikesi yaşamak gibi) yaşamış olabileceği öğretiliyor. İlişki dünyasında ise aynı durum, geçmişteki kırgınlıklarımızın ve kalp kırıklıklarımızın bugünkü davranışlarımızı etkilemesi durumuna karşılık geliyor.

Ama endişelenme, bunun üstesinden gelebilirsiniz. Sanci, “Sorun ne olursa olsun her zaman bir çözümü vardır. Ve biz onu bulmak için buradayız. Fakat öncelikle karşındaki kişiyi çok iyi dinlemeyi bilmek gerekiyor” diyor.

TARTIŞMALAR ÜZERİNE…
DEKORATÖR GÖRÜŞÜ

“Partnerinin ve senin ilişkiye kattığınız farklılıkları takdir et. Hayatınızda her zaman farklı zevk ve tercihlerinizin olacağını da kabullen. İlişki, birbirinden tamamen farklı iki özel insanın bir araya gelip beraber bir yol çizmesi demek.”

—Lesley Myrick, Dekoratör ve Lesley Myrick Art+Design ’ın sahibi

Neden mantıklı: Ikea’nm ilişkiler üzerindeki etkisi hakkında söylenenleri duydun mu? Çiftler Ikea’dan alışveriş yaparken sık sık tartışabiliyor. Öyle ki, günümüzde klinik psikologlar iletişim egzersizi konusunda Ikea’yı model olarak ele alıyor. Çünkü Ikea koridorlarında gezinmek çiftlerin daha önce üzerinde konuşmadığı konuları gündeme getiriyor (mutfak kısmı ev işlerini nasıl bölmeleri gerektiğini; çocuk odalarının bulunduğu kısım ise uzun dönem planlarını konuşmalarına neden oluyor). Bu konuşmalar sonucunda uzlaşmak büyük önem taşıyor ve dekoratörler bunun nasıl yapılacağını çok iyi biliyor.

En iyi dekoratörler, müşterilerini mutlu edebilmek için açık fikirli davranıyor, karşıt fikirler arasında uzlaşma sağlıyor ve bir soruna birden fazla alternatif çözüm yolu sunuyor. Partnerinle bir konu hakkında karar veremediğinizde, tıpkı bir dekoratör gibi düşün ve onun gibi davran. (“!Tatilde Santorini’ye gitmek istediğini biliyorum ve anlıyorum. Ama ben de Roma’ya gitmeyi çok istiyorum. Nasıl yapalım?” gibi.)

6 KABULLENME ÜZERİNE…
KUAFÖR GÖRÜŞÜ

“İyi bir partner saçının berbat göründüğü günlerde bile seni sever. Senin için en uygun kişi, kendin gibi olmanı ister, kendini muhteşem hissetmeni sağlar ve seni sever.”

—KateAilen, Teksas’takiMilk + Honey Salon’da Saç Stilisti, Kevin.Murphy’de Saç Bakım Eğitmeni vebeautyheadfirst. com blogger’ı

Neden mantıklı: İngiltere’de yapılan bir araştırma, insanların kuaförlerine polis ve din adamlarından daha çok güvendiği sonucuna ulaştı. Başka bir araştırma ise, pek çok insanın ücretsiz bir terapi seansını kuaföre gitmekle eşdeğer gördüğünü ortaya çıkardı. Bu durumun nedenlerinden biri, kuaför koltuğunda saatlerce oturmanın kuaförünle uzun süre birebir konuşmanı sağlaması. Bir diğer nedeniyse, kuaförün işi dolayısıyla tam olarak ne istediğini sorması ve salondan çıkarken kendini iyi hissetmen için elinden geleni yapması. Yani kuaförün, aslında tıpkı iyi bir partner gibi isteklerini önemsiyor.

Sağlıklı bir ilişki için sen ve partnerin, kendiniz olmayı başarmalısınız. Bunun için de birbirinizi desteklemeniz ve sizi mutlu eden şeyleri yapmanız önemli. Alacağın önemli bir karar karşısında (saçını kısa kestirmek veya büyük bir kariyer değişikliği yapmak gibi) senin hakkında düşüncelerinin değişebileceği konusunda endişelenmemen şart. Aynı zamanda sen de onun hobileri ve ilgi alanları konusunda destekleyici olmalısın. Hatta ilerleyen yıllarda saçı dökülmeye başlasa bile onu her zaman seveceğini hatırlatmalısın.

Popüler Kültürden İlişki Tavsiyeleri

Başka kimlerin tavsiyelerini dikkate alabilirsin biliyor musun? Modern zamanların aşk doktorları olan müzisyenlerin, yazarların ve senaristlerin! İşte bizim favorilerimiz:

ŞARKILAR

“Bu biraz canını acıtabilir /Aşk acı verir bazen, eğer doğru yapıyorsan / Birazcık acıdan korkma / Mutluluk hemen diğer tarafında.” Save Room, John Legend

“Beni kategorize etme, benle oynama / Yaftayı yapıştırıp bana isim koyma /Karikatürleştirme beni, ilahlaştırma / Tabulaştırma sakın, tapulaştırma.” Beni Kategorize Etme, Sezen Aksu

KİTAPLAR

Gerçek, aklı başında, olgun bir aşk (kredi borçlarının birlikte ödendiği ı/e okul çıkışında çocukların okuldan alındığı), delicesine yaşanan duygulara değil; şefkat ve saygıya dayanır.” — Committed, Elizabeth Gilbert

“Bazen ufacık bir temas ya da dokunuş, kalbinizdeki tüm eksikliği doldurmaya yeter.” — Fi, Az ra Kohen

DİZİLER

“Her büyük aşkın bir sonu vardır ve bu aşk bittiğinde yapabileceğin tek şey ağlamak, hüzünlü müzikler dinlemek ve yol üstünden aldığın şarabı tek başına içmektir.” — The Mindy Project, Mindy Lahiri

“Ondan gerçekten hoşlanıyorum Rory. Elimde değil. Kime karşı ne hissedeceğini her zaman kontrol edemezsin. Angelina Jolie ve Billy Bob Thornton ilişkisi de tam olarak bunu göstermedi mi?” —Gilmore Girls, Lorelai

FİLMLER

“Hayatının geri kalanını kimle geçirmek istediğini bulduğunda, geri kalan hayatının biran önce başlamasını istersin.” —When Harry Met Sally

“Nasıl yapılacağını bilen biri tarafından sık sık öpülmelisin.” —Gone with the VVind
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir