Bebeğiniz ve Ekolojik Yaşam

Bebeğiniz ve Ekolojik Yaşam
 • Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Evinizde kimyasal içerikli böcek ilacı kullanmayın.
 • Mümkünse kimyasal temizleyiciler kullanmayın. Doğal temizleyiciler kullanın.
 • Organik besinler tüketin.
 • Parfüm, deodorant vb. kimyasal içerikli bakım ürünlerini kullanmayın.
 • Bebek ve Çocuklar İçin Gerekli Tedbirler
 • Evinizin havası temiz ve sağlıklı olmalıdır.
 • Zararlı temizlik ürünleri ve kimyasallardan kaçınılmalıdır.
 • Çocukların her türlü kimyasala erişimi önlenmelidir.
 • Ev ortamı özellikle bebek odasının kimyasallarla kirlenmesi önlenmelidir.
 • Evin içinde asla sigara içilmemelidir.
 • Evcil hayvanların oluşturacağı ortam kirliliği konusunda dikkatli olunmalıdır.
 • Sık sık el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Çocuk oyuncaklarının arkasında bulunan yıkama talimatlarına uyulmalıdır.
 • Çocuk odasında bulunan halılar HEPA filtreli elektrik süpürgesiyle süpürülmelidir.
 • Temizlik sırasında tozun havalanması engellenmelidir.
 • Mobilyalar iyice havalandırıldıktan sonra eve sokulmalıdır.
 • Ecza dolabı çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır.
 • Satın aldığınız ürünlerin üretim, tüketim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.
 • Evde çocuğunuzun erişebileceği yerde bulunan prizler şeffaf bantla kapatılmalıdır. Böylece olası bir kaza önlenmiş olur.

Bebeğiniz

Bebek Odası

Bebek sahibi olmak; hayata bakışınızı ve tavrınızı tamamen değiştirir.

Çevrenin bebeğinizi nasıl etkilediğini ve bebek büyürken yaptığınız tercihlerin çevreyi nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Aslında çevremiz için iyi olan her şey çocuklarımız için de iyi oluyor. İyilik, güzellik ve doğa için atacağınız her adım havanın ve toprağın temizlenmesine, ormanların korunmasına ve tüm canlıların sağlıklı bir şekilde devamına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin Karyolası

Bebeğinizin karyola seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Özellikle mobilya boyalarında çevreye zararsız, su bazlı, kurşunsuz boyaları tercih edin.

Pratik Mobilya Temizleyici

Malzemeler

• 1 su bardağı su m 1 yemek kaşığı Arap sabunu

• Yarım limon suyu

• 15 damla papatya yağı

Yapılışı

Malzemelerin hepsini bir sprey şişesinde karıştırın. Karyolanın ahşap yüzeylerine püskürtün ve önce nemli bir bezle silin. Ardından kuru bir bezle kurulayın. Papatya yağı bebeğinizi sakinleştirecektir. Rahat bir uyku çekmesini sağlayacaktır.

Bebeğiniz İçin Biberon ve Emzik Seçimi

Bebeğiniz için seçeceğiniz biberon ve emzik çok önemlidir. Bebeğinizin beslenmesi için en önemli ihtiyaçlardan biri de biberondur. Piyasada çok sayıda farklı malzemelerden oluşan biberonlar vardır. Ancak biberon seçiminde tercihimizi cam biberonlardan yana kullanmalıyız. Cam biberon bebeğinizin sağlığı açısından en uygun biberondur.

Annelerin bebek büyütmede en yardımcı eşyalardan biri de emziklerdir. Emzik; bebeğin çok çabuk alıştığı ancak terk etme söz konusu olduğunda da bir o kadar zorlandığı bir durumdur. Emzik seçiminde de kaliteli ürünler tercih etmeliyiz.

Biberon ve Emzik Temizliği

Biberon ve emzik temizliği bebeğinizin sağlıklı beslenmesPaçısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Biberon ve emziklerin ilk defa kullanımdan önce su ile yıkanması, ardı/ıdanj<aynar suya atılıp 5 dakika kaynatılması gefeklr. Daha sonra temiz bir havlu üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Bunu her zaman uygulayabilirsiniz.

Biberon ve Emzik Temizliği İçin Doğal Tarif

Malzemeler

1 tas sıcak su 1 fincan karbonat

Biberonları ve emzikleri temizlemek için büyük bir tası sıcak suyla doldurun. İçine 1 fincan karbonat dökün ve karıştırın. Biberon ve emzikleri bu suyun içine bırakın ve bir gece bekletin. Ertesi gün çok iyi yıkayın ve iyice kurulayın.

PRATİK BİLGİLER

İştahsız çocukların beslenmesi oldukça zahmetlidir. Bu nedenle çocuğunuza yemeği oyunla yedirmelisiniz. Yemek zamanı gelince yanınızda dondurma çubukları bulundurun. Tavuk, meyve, küçük domates ve benzeri yiyecekleri çubuklara geçirip çocuklarınıza oyunla yedirebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun yemeğe karşı ilgisi artacaktır.

Bebeğinizin Oyuncakları

Bebeğinize oyuncak alırken yaşına uygun olan oyuncakları tercih edin.

Küçük parçalara ayrılan oyuncakları almaktan kaçının. Çünkü bebeğiniz küçük parçaları yutabilir.

Oyuncakların yaratıcılığı teşvik edici olmasına özen gösterin.

Bebek Oyuncaklarının Temizliği

Bebek oyuncakları bebeğinizin en çok temas halinde bulunduğu eşyalardır. Bu nedenle oyuncakların temizliğine özen göstermeliyiz. Oyuncakları temizlerken kimyasal içerikli temizleyicileryerine ekolojik, çevreye ve bebeğinize zarar vermeyen ürünlerle temizleyin. Böylelikle oyuncakların üzerinde bulunan bakteri ve mikropları da dezenfekte etmiş olursunuz.

Pratik Oyuncak Temizleyici

Malzemeler

• 1 su bardağı sıcak su m 1 fincan sirke

• Yarım limon

Yapılışı

Önce sirkeyi ve suyu püskürtme şişenin içerisinde karıştırın. Hazırlamış olduğunuz sirkeli suyun içerisine yarım limonun suyunu sıkın ve tüm malzemeyi karıştırın. Oyuncaklarırı üzerine hazırladığınız karışımı püskürtün, temiz bir bezle silin ve kurulayın.

PRATİK BİLGİLER

Çocuğunuzun minik oyuncaklarını toplamak çok yorucu olsa gerek. Oysa bunun da bir pratik yolu var. Faraş yardımıyla minik oyuncakları toplayıp oyuncak sepetine atabilirsiniz.

Bebeğinizin Kıyafetleri

Bebeğinizin cildi yetişkinlerin cildine göre daha hassastır. Kullanılan temizlik malzemelerine bağlı olarak alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Bebeklerin giysilerini yıkarken doğal ürünler kullanmalısınız.

Temizlik Tarifi

Bebeklerin ciltleri son derece hassastır. Kolaylıkla tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve alerji olabilir bu baımdan bebeğinizin çamaşırları, çarşafları, yastığı, battaniyesi, havlusu, onun cildine temas edecek, tüm giysi ve örtüleri yenide olsa mutlaka yıkanmalıdır. Ancak deterjan kullanılmamalıdır. Önce sirkeli su ile yıkamalı (Bir makina için 1 su bardağı elma sirkesi). Daha sonra iki kez durulanmalıdır. Deterjansız ve yumuşatıcı kullanılmadan yapılacak yıkama sonrası kurutma güneş ve rüzgârla olmalıdır. Daha sonra yapılacak yıkamalarda saf sabun rendesi kullanılmalıdır. Sabunun kaynar suda eritilip sıvı halde kullanılması çamaşırlara yapışmasını önleyecektir. Durulama daima iki kez yapılmalıdır. Birinci durulama suyuna sirke katılmalıdır. Ütü bebeğinizin çamaşırlarının yumuşak ve hijyen olmasında katkı sağlayacaktır. Giyisilerindeki etiketi kesmeniz bebeğinizin hassas cildinin çizilmesini önleyecektir.

Bebek Önlüğü Temizliği

Bebek önlükleri doğal olarak çok çabuk kirlenirler unutmayınki; önlükler bebeğinizin ağzına çok yakındır ve özellikle diş çıkartma döneminde önlükleride ağızlarına sokarlar. Önlük temizliğinde asla deterjan kullanmayınız. Sıcak ve sabunlu su ile yıkayın, çıkmazsa bırakın lekeli kalsın.

PRATİK BİLGİLER

Bebek önlüğünün kenarlarını giysisine bantlarsanız; yiyecek parçalarının önlüğün altına kaçmasına engel olursunuz.

Çocukların tuvalet eğitimi oldukça zor bir süreçtir. Çocuğunuz gece yatağını ıslattığı zaman idrar kokusunu şilteden çıkarmak için; kirli olan bölgeyi ıslatın ve bir miktar boraks ile silin. Kuruduktan sonra toz haline gelen boraksı elektrik süpürgesiyle alın.

Bebek çamaşırlarını yıkarken yumuşatıcı gözüne bir su bardağı damıtılmış beyaz sirke koyun. Hem suyun sertliğini hem de yıkama suyunda bulunan bakterileri öldürür.

Bebeğiniz üstüne ya da sizin üstünüze kustuğu zaman önce ıslak bir bezle silin. Daha sonra başka bir ıslak bezin üstüne biraz karbonat serpin ve lekeli yere yedirin. Koku ve muhtemelen leke de hemen çıkacaktır.

Bebeğinizin yeni giysilerini karbonat ve sabunla yıkayın. Böylelikle hem çok etkili bir temizlik yapmış, hem de bebek giysilerini bakterilerden yok etmiş olursunuz.

Bebeğinizin Banyosu

Bebeklerin vücutları narin ve dikkat edilmesi gereken zayıflıktadır. Bebeğinizin banyosu onun sağlığı açısından büyük önem taşır. Bebekler vücutlarında yeterince koruyucu yağ tabakası olmadığı için banyoda soğuğa karşı dayanıklı değillerdir. Bu nedenle bebeğinizi banyo yaptırırken çok dikkatli olmanız gerekir. Suyun sıcaklığı ve banyo süresi çok önemlidir. Banyo süresini çok uzatmamak gerekir. Banyonun yapıldığı oda sıcak tutulmalıdır. Suyun ısısı 36-37 derece olmalıdır. Eğer termometreniz yoksa dirseğinizin dayanabileceği bir ısı yeterlidir.

Bebeğinizin Cildini Kimyasallardan Koruyun

Bebek bakım ürünleri denince piyasada birçok ürün boy gösteriyor. Ancak bu ürünler ne kadar güvenilir? Gelin piyasada satılan bebek şampuanların içinde bulunan kimyasalları tanıyalım.

SLS (Sodyum Lauryl Sülfat): Şampuanın köpürmesini sağlıyor. Cildin ve gözün tahriş olmasına ve cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olabiliyor.

Formaldehit: Soluma ve sindirim yoluyla cilde geçer. Yorgunluk, baş ağrısı, deri döküntüleri ve baş dönmesi gibi şikâyetlere neden olabiliyor.

Polietilen Glikol: Petrolden üretilmiş kanserojen bir katkı maddesidir. Cilt tahrişi, kaşıntı ve cildi bakterilere karşı savunmasız yapabiliyor.

Silikon: Cildi ve saçı yumuşatan bir maddedir. Ancak yumuşatmanın yanı sıra cildi kaplayarak hava ile temas etmesini önler. Bu yüzden saç derisinde pullanmaya neden olabilir.

Paraben: Ürünlerin raf ömrünü uzatıyor. Ciltte egzama gibi rahatsızlıklara neden oluyor.

Bu kimyasallar bebeğinizin sağlığı açısından tehdit oluşturuyor. Oysa bebeğiniz için kendiniz organik şampuanlar hazırlayabilirsiniz. Üstelik hazırladığınız şampuanlar bebeğinizin cildine de zarar vermeyecektir.

Doğal Bebek Şampuanı

Malzemeler

• 1 fincan su

1 fincan sıvı zeytinyağı 1 fincan doğal zeytinyağlı sabun rendesi Yarım çay kaşığı badem yağı

Yapılışı

Bütün malzemeyi cam bir şişede güzelce karıştırın. Şampuanınız hazır. Her kullanımdan önce yavaşça çalkalayın.

Doğal Bebek Pudrası

Malzemeler

• 1 fincan mısır nişastası

• 5 damla lavanta yağı

Yapılışı

Tüm karışımı bir kapta karıştırın. Lavanta yağı mısır nişastasının topaklanmasına neden olacağı için karışımı mutfak robotundan geçirebilirsiniz. Karışımı üzeri geniş delikli cam bir kaba alın. Doğrudan bebeğinizin cildine veya elinize döküp bebeğinizin cildine yayabilirsiniz.

Bebeğinizin Cildine Islak Mendil Kullanmayın!

Yapılan araştırmalarda ıslak mendillerin içerisinde kimyasal maddeler bulunduğu tespit edildi. Özellikle bebeğinizin altı pişik olduğunda ıslak mendil kullanımı bebeğinizin sağlığı açısından zararlı olabilir.

Oysa bebeğinizin altını değiştirirken ıslak mendille silmek yerine bir pamuğu ıslatıp önce saf suyla silebilir, ardından pamuğa hakiki zeytinyağı batırarak pişiği önleyebilirsiniz.

PRATİK BİLGİLER

Bebeğinizin aşı yeri hâlâ acıyor mu? Bir çay poşetini ıslatıp aşı yerinin üzerine koyun. Bebeğinizin ağlaması geçene kadar bekletin. Çayın içinde bulunan tannik asit iğne acısını giderecektir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir