Cildinize Kış Bakımı

Cildinize Kış Bakımı

Soğuk havalarda nemin de azalmasıyla birlikte ciltte kuruma meydana gelebiliyor. Aşırı sıcak suda banyo yapma, yanlış ürün seçimi, iç ortamların kuruluğu gibi diğer faktörler cildimizin daha fazla yıpranmasına yol açabiliyor. Bu yüzden kış aylarında cildimize bakım yapmak önem taşıyor.

Cildiniz olduğundan daha gergin, kuru görünüyorsa yeterli özeni göstermiyor olabilirsiniz. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Eneida Kote, cildimizin nemsiz kalma sebeplerini sıralarken evde ve dışarıda yapılması gerekenleri de anlattı.

KIŞ AYLARINDA CİLDİNİZ NEDEN DAHA FAZLA KURUYOR?

Kışın soğuk havayla birlikte havadaki nem oram düşüyor. Ortamda azalmış nem demek; ciltteki nemin de azalmasını ifade ediyor. Havada olmayan nem, ciltte var olan nemi de uzaklaştırdığı için ciltte dolaylı bir şekilde kuruma meydana geliyor. Ayrıca soğuk ve rüzgarlı hava da ciltteki nemin azalmasına neden oluyor.

cilde kis bakimi

SOĞUK HAVANIN DIŞINDA CİLDİN KURUMASINI BAŞKA NE TETİKLİYOR?

Cildin sürekli yıkanması, suyla temas etmesi ve nemlendirilmemesi kurumayı tetikliyor. İnsanlar üşüdüğünde ısınmak için sıcak duş almak istiyor ya da ellerini sıcak suyla yıkıyor. Bu yöntem, cildin yağ tabakasını etkiliyor, nemi uzaklaştırıyor. Banyonun ardından nemlendirici sürmemek de kuruluk yaratıyor. Ayrıca kışın su tüketimi de azalıyor ve genelde sıcak içecekler tüketiliyor. Yanlış nemlendirmelerin kullanılması da kuruluğu artırabiliyor.

Başka bir önemli neden de kapalı ortamların ısınma yöntemleri; onlar da havayı kurutuyor. Bu yüzden iç ortamlarda ısınırken havadaki nem oranına dikkat edilmesi gerekiyor.

ORTAMDAKİ NEMİ AYARLAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Günde birkaç defa buhar makinesi çalıştırılması, nem oranının 45-60 arasında olacak şekilde ayarlanması yeterli geliyor. Ismcıların yanında su kaplarının tutulması da yardımcı oluyor. Nem ölçeğinin özellikle küçük çocuğu olan ailelerde bulundurulması önemli. Kuru havanın, kuruluk dışında alerjileri ve enfeksiyonları da tetiklediğini unutmamak gerekiyor.

KIŞ AYLARINDA KULLANILAN ÜRÜNLERİN İÇERİKLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Nemlendiricilerin petrol gibi yağları içermemesine dikkat edilmeli. Bazı nemlendiricilerin içerisine yağ olarak petrol konulabiliyor. Petrol cildi daha çok kurutuyor. Nemlendiricilerin içeriğinde daha çok gliserin, lanolin, değişik çekirdek yağları, aloe vera gibi maddeler olabiliyor. Yıkama ürünleri yani sabunlar ve jellerin daha yumuşak olması, asit içermemesi gerekiyor. Nemlendirici gereken etkiyi yaratmıyorsa yumuşak peeling’lere ihtiyaç olabiliyor. Böylece nemlendiriciler daha iyi emiliyor. Bir markaya ait belirli bir seri kullanmak yerine, cilt tipine uygun kremlere göre tercih yapılması önem taşıyor. Örneğin her cilde tonik kullanmak gerekmeyebiliyor.

ALERJİK CİLTLERİN KIŞ BAKIMINDA NELERE DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR?

Alerjik ciltler kışın cilt bakımlarından uzak durmalı. Özellikle asit, alkol, parfüm içeren ürünler kullanılmamalı. Cildi besleyici kremler tercih edilmeli. Ön planda nemlendirmeye yönelik ürünleri tercih etmek gerekiyor. Alerjik ciltlerin ani ısı değişikliklerine tepkisi fazla olabiliyor. Giysilerin temizliğinde kullanılan deterjanlar bile sorun yaratabiliyor. Bunun için marketlerde bebekler ya da hassas ciltler için satılan ürünler kullanılabilir. Çamaşır makinesinde uzun yıkama yapılması ve kıyafetlerin iyice durulanması tavsiye ediliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir