Cosmed İle Kendi Kozmetik Markasını Yarattı

Cosmed İle Kendi Kozmetik Markasını Yarattı

Kendi yarattığı kozmetik markası Cosmed ile dermokozmetik alanında öncü adımlara imza atan markanın satış ve pazarlama müdürü Deren Öztürk ile güzelliğe dair ne varsa konuştuk…

Cosmed sizin yarattığınız bir dermokozmetik markası: bu hevecan. bu tutku nasıl başladı?

Aslında hikayem, 16 yaşımdayken yaptığım bir Paris seyahatinde başladı. Sokaklarda dolaşırken bitki özleriyle kişiye özel çeşit çeşit kozmetik ürünleri hazırlayan bir dükkana rastladım. Dükkanın sahibi kozmetik aşığı Monique isminde bir kadındı. O gün kendisiyle uzunca sohbet etme imkanım oldu. Bitki özlerini karıştırarak yaptığı kozmetik ürünlerini incelerken bana suyun mucizevi gücünü anlattı. Canlılığın suda başlamasından tutun, doğanın bize hediye ettiği mucizelerden, tedavi ettiği hastalardan, hastalarının gözlerindeki mutluluktan ve kendini cilt sorunlarına adamasından konuştuk. 25 yılını kimyanın içinde, su kimyasalları üzerine çalışmalarla geçirmiş, dünyadaki su otoritelerinden biri haline gelmiş bir babanın kızı olarak bu işi benden daha uygun yapabilecek birini düşünemediğini söyledi. O gün aklımda bir kozmetik markası yaratma fikri oluşmaya başladı ve İstanbul’a döndüğümde bu fikir biraz daha netleşti.

cosmed

Babam da sıcak bakmıştı. Deren Kimya San. Tic. A.Ş. kozmetik alanına yatırım kararı aldı. Ardından geçen dört yıl içinde bir tesis kuruldu, kozmetik otoriteleriyle görüşüldü, Türkiye pazarı araştırıldı, ürünler çalışıldı. Amacımız cilt problemlerinin çözümünde destek, dermatolog ve eczacıların güvenle tavsiye edebilecekleri, dünyanın en başarılı etken maddeleriyle harmanlanmış dermokozmetik ürünler çıkartmaktı. Sonunda, Türk insanının cildine ve sorunlarına yönelik ürünlerimizle 2009 yılının Eylül ayında Cosmed markası ile yola çıktık.

Söz konusu cilt bakımı olduğunda ciddi bir sorumluluk gerekiyor, değil mi?

Evet, kesinlikle ve biz işin daha çok sağlık tarafmdayız. Her bir Cosmed ürünü cilt problemlerine destek olmak amacıyla formüle ediliyor. Hassasiyet, kızarıklık, sivilce problemi yaşayan ciltlerin güvenle kullanabileceği ürünler olması bizim için önemli. Her cildin ihtiyacı farklı; bunu çok iyi analiz etmek ve doğru içerikleri kullanmak gerekiyor.

Aksi durumda cildi güzelleştirmek isterken zarar verebilirsiniz. Bunu önlemek için her bir ürünün arkasında uzun bir Ar-Ge çalışması var. İçerikler, testler, kontroller sonrasında ürünlerimiz belirli kriterleri geçtikten sonra piyasaya sunuluyor.

En önemli test ise dermatologlarımız ve kullanıcılarımızda… Onların ürünlerimizi memnuniyetle kullandıklarını görmek, teşekkürleri duymak bizim için çok önemli.

Saç, cilt, vücut ve güneş başlıklarında toplam 10 farklı ürün grubumuz var. Hassas, yağlı, kuru ve karma ciltlere yönelik 39 ürünümüz bulunuyor. Her geçen sene ürün ailemize yeni ürünler katılıyor. Şu anda iki buçuk yıldır Ar-Ge çalışmaları süren, Ekim döneminde çıkacak yeni serimizin son hazırlıklarını tamamlıyoruz.

Peki. Cosmed ürünlerinin ayrıcalıkları neler?

Felsefemiz ürünlerimizi şekillendiriyor; saf ve temiz içeriklerle inovatif, çözüm odaklı, doğaya dost ürünler yaratmak… Yenilikçi bir dermokozmetik markası olarak sağlıklı bakımı herkese sunmak istiyoruz. Bitki kökenli etken maddelerle formüle edilen ürünlerimizde paraben, fenoksiethanol, fitalatlar, mineral yağ, sülfat türevleri, hayvansal içerik ve alkol türevleri kullanmıyoruz. Dünyadaki trendleri araştırıyor, yasaklı ve zararlı etken maddeleri öngörerek üretimimizi bunlara göre planlıyoruz. Yurtdışmda etkisi kanıtlanmış bir etken maddeyi, henüz Türkiye’ye gelmeden ilk kez Cosmed markası altında piyasaya sürebiliyoruz.

Sizin favori ürünleriniz hangileri?

Vazgeçilmezlerimin başında sivilce kurutucu etkiye sahip Complete Benefit serisinden Akne Kontrol Jeli geliyor. Sun Essential serisinden SPF 50 koruma özellikli ışıltı veren DD Krem, makyaj çantamın olmazsa olmazlarından. Day-to-Day serisinden Krem Peeling ile haftada bir cildimi yeniler, yine aynı seriden Vanilyalı Nem Maskesi ile her hafta dört mevsim boyunca cildime nem takviyesi yapıyorum.

Benkli kozmetik alanına geçmek gibi hedefleriniz de yar mı?

Önceliğimiz her zaman için sağlıklı cilt, bu anlamda geçtiğimiz sene ürün ailemize CC ve DD kremleri kattık. Bu ürünlerle cildin bakım ihtiyacını karşılarken aynı zamanda fondöten benzeri etkiyle görsel kaygıları da gidermeyi hedefledik. Renkli kozmetikle ilgili araştırmalarımız sürüyor ama şu an önceliğimiz bulunduğumuz alanda ilerlemek.

Kozmetik alanında uzmanlaşan biri olarak ne gibi güzellik tüyoları yerebilirsiniz?

Güzel ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın üç temel adımı var: Temizle, nemlendir, koru. Cilt temizliğine sadece makyaj özelinde bakmamak gerekiyor. Hiç makyaj yapmıyorsak bile cildimizi gün boyunca maruz kaldığımız toz, kir, ter gibi etkenlerden arındırmamız lazım. Ardından da mutlaka cilt tipimize uygun bir nemlendirici kullanmamız şart. Çünkü yağlı ciltler bile neme ihtiyaç duyar. Ve son adım “koruma.” Güneş artık hiç de masum değil, cildimizde lekelerin oluşmasını istemiyorsak, erken yaşlanmaktan kaçınmak istiyorsak güneş koruyucu ürünler günlük bakım rutinimizin vazgeçilmez ürünü olmalı. Sonrasında sağlıkla ışıldayan bir cilt için haftada bir peeling ve cilt tipine uygun maske uygulamaları mutlaka tavsiye ediyoruz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir