Deneyim Mağazacılığı (Tüketici kral)

Deneyim Mağazacılığı (Tüketici kral)

PANDEMÎ ile birlikte birçok sektörde ciddi dönüşümler yaşanıyor. Salgından en çok etkilenen sektörlerden birisi de perakende. Sosyal mesafe, mümkün olduğunca toplu alanlarda bulunmaktan kaçınma, karantina dönemi derken perakende mağazalarından epey uzak kaldık. Dijital dönüşümün artık hayatımızın her alanında yaşanması, gelişen teknolojiyi aktif kullanmak ve tüketicilerin hayatına entegre etmek isteyen firmalar farklı çözümlerle kullanıcıların hayatına dokunuyor. Perakende alanında yaşanan dijital dönüşüm, mağazaları deneyim odaklı ve dijital hale getirmeye başladı. Klasik mağazaların dışına çıkan bu konseptte dilediğiniz ürünleri deneyebiliyor, uzman kişilerle konuşarak satın almak istediğiniz ürün hakkında merak ettiklerinizi sorabiliyorsunuz. Önümüzdeki dönemde pek çok marka bu yatırımlarına devam edecek gibi görünüyor. Bu süreçte gerekli tüm tedbirleri alarak misafirlerine en iyi hizmeti vermek isteyen firmalar hazırlıklarını tamamladı. Deneyim mağazalarıyla öne çıkan markaları derledik.

200 YENİ MAĞAZA AÇACAK

Yeni nesil mağazacılık dönüşümüyle müşterilerine en iyi deneyimi yaşatmak isteyen markalardan biri Arçelik. Tüketicinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp, karşılamayı hedeflediklerini dile getiren Arçelik Türkiye Genci Müdürü Can Dinçer, “Mağazalarımızı tüketicilerin sadece alışveriş yapacakları mekânlar değil, keyifli vakit geçirecekleri yaşam alanları olarak kurguluyoruz” diyor.

Bu durumun satışlara da yansıdığını ifade eden Dinçer deneyim mağazalarının ciro bazında yüzde 22 daha başarılı performans gösterdiğini ifade ediyor. Marka Türkiye genelinde deneyim odaklı 200 yeni mağaza açmayı hedefliyor. Arçelik’in îstinye Park alışveriş merkezindeki mağazasında her yaş grubuna hitap eden bölümler var. Küçük ev aletlerinin yanı sıra sanal gerçeklik (virtual reality-VR) , giyilebilir teknoloji ve drone gibi en yeni teknolojik ürünleri deneyim-lemek mümkün. Özel mutfak alanında yemek pişirme imkânı bulan müşteriler saç tasarım bölümünde ise kişisel bakım ürünlerini inceleyebiliyor. Istinye Park mağazasıyla başlatılan servis noktası hizmeti ile ürününüzü servis randevusu alabiliyor, küçük ev aletlerinizi servise bırakıp bir saat sonra teslim alabiliyorsunuz.

KEŞİF ALANI GİBİ MAĞAZA

Turkcell de mağazalarını deneyim merkezlerine dönüştüren firmalardan. Firmanın mağazalarında cep telefonu, tablet, ev içi eğlence sistemleri, giyilebilir teknolojiler, akıllı ürünler ve drone gibi son teknoloji ürünler sunuluyor. Yeni teknoloji ürünleri ve akıllı cihazların deneyimlendiği keşif alanları, ödeme ve destek işlemlerinin yapıldığı hizmet alanlarıyla ayrı konumlanıyor. Öte yandan, mağazalarda müşterilerin dijital servisleri deneyimlemesi için Turkcell uygulamaları olan TV+, fizy ve Dergilik gibi uygulamalar için de alan bulunuyor.

“SATIŞLARI ARTIRIYOR”

Samsung yeni mağazalar açmaya devam ederken klasik teknoloji mağazalarının ötesine geçmek için farklı yatırımları da hayata geçiren bir diğer marka. Fark yaratan yatırımlardan ilki 2017’den beri Emaar Square Mall’da hizmet veren Samsung Deneyim Mağazası. Deneyim mağazalarına olan ilginin beklentilerinden çok daha yüksek olduğunu belirten marka yetkilisi, “Deneyim mağazamız yeniliğin kalbinin atacağı bir buluşma noktası haline geldi. Her an yardıma hazır uzman çalışanlarımız ile düzenlenen özel eğitimler ve teknik destekler aracılığıyla satış sonrası müşteri deneyimini de zenginleştirmeyi hedefliyoruz” diyor.

Artan taleple birlikte Bağdat Caddesi’nde açılan bin 200 metrekarelik ikinci deneyim mağazası ile marka bu alandaki yatırımlarına devam ediyor. Gelecek dönemde de bu yatırımların devam edeceğini belirten firma yetkilisi, “Deneyim mağazalarımıza gösterilen ilgi gelecek yatırımlarımız için cesaret veriyor” açıklamasını yapıyor. Bu mağazaların satışları olumlu etkilediğini ifade eden yetkili, “Satışlarımızdaki hareketliliğin arttığını söyleyebilirim. Bunun en önemli nedeni ise tüketicilerin ihtiyacına yönelik ürünü konusunda uzman danışmanlarımızın da desteği ile ürünü deneyimleyerek alması diyebiliriz” diyor.

Mobil ürünlere adanmış, Bağdat Caddesi’nde yer alan mobil deneyim mağazasında televizyon, beyaz eşya ürünleri ve nesnelerin interneti konusunda firmanın sunduğu çözümler deneyim-lenebiliyor. Tüketiciler diledikleri zaman deneyim mağazalarını ziyaret edip ev konforunda sorularının yanıtlarını alabiliyorlar.

“YENİLERİ GELECEK”

Pandeminin yaşanmasıyla birlikte tüm alışkanlıkların değiştiğini ifade eden Bircom CEO’su Can İlkhan, “Mağazalarımızı ziyaret eden misafirlerimiz, mağazalarımızın hijyenik olduğundan ve ürünlerin dezenfekte edildiğinden emin olmak istiyor. Biz de misafirlerimizi gönül rahatlığıyla ağırlamak için elimizden gelen özveriyle çalışıyoruz” diyor. Depoları, depo araçlarını vc mağazaları sık sık dezenfekte ettirdiklerini belirten İlkhan, “Çalışanlarımızın maske, eldiven, dezenfektan gibi gereksinimleri karşılıyoruz. Girişlerde dezenfektan bulunduruyor, mağazaya maskesiz girişlere izin vermiyoruz” açıklamasını yapıyor. Ürün deneme konusunda da oldukça hassas davrandıklarını aktaran İlkhan, Misafirlerimizin sağlığı için kulak içi kulaklıkların denenmemesi konusunda misafirlerimizi uyarıyoruz. Aynı zamanda, depolarımız ve mağazalarımız için de sürekli göz önünde bulunan bilgilendirme afişleri hazırladık.

Süreç boyunca hassas davranmaya özen gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz” şeklinde konuşuyor.

Çok sayıda global markanın mağazalarında deneyimlenebildiğini söyleyen Hifilife’ın kurucusu Bircom’un CEO’su Can İlkhan, “İnsanlar, satın alacağı ürünü, alanında profesyonel çalışanların eşliğinde deneyimlcmeyi çok sevdi.

Her gün çok sayıda kişiyi mağazamızda ağırlıyor ve dünyanın alanında lider markalarının kulaklık, hoparlör, müzik çalar, amplifikatör, kablo gibi ürünlerini deneyimleme imkânı sunuyoruz” diyor. Deneyerek satın almanın kullanıcıya sağlıklı karar verme imkânı sunduğunu söyleyen İlkhan, “Müzik dinlerken, film izlerken ya da oyun oynarken ses kalitesine önem veren kişilere hitap ediyoruz. İnsan kulağı da çok sübjektif, yani mükemmel ses tanımı herkese göre değişebiliyor. Bu nedenle de deneyimleme büyük önem taşıyor. Ve bu deneyimlemeyi kesinlikle satış odaklı yapmıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Yatırımlarına devam ettiklerini aktaran İlkhan, “Hifilife markamız için şu ana kadar hiçbir distribütörün Türkiye’de yapmadığı ölçekte bir yatırım yaptık” şeklinde konuşuyor. Deneyimleme mağazalarının satışları da etkilediğini ifade eden İlkhan, “Başarmak istediğimiz ilk şey, ziyaretçilerimizin kulaklık, hoparlör, müzik çalar gibi ses ürünlerini alırken en doğru, kendisine en uygun ürünü almaya karar vermesini sağlamak. Deneyim sonunda ürünü almaya karar verenler dilerlerse mağazadan alışveriş de yapabiliyor” diyor.

Burçin CİVAN / Canon Eurasia Kurumsal ve Pazarlama İletişimi Müdürü
“Eğitimler online”

Deneyim merkezimizi açmak için fotoğraf dünyasının kalbi olan Sirkeci’den farklı bir yer düşünemezdik. Bu tarz bir yeri hayata geçirmemiz, fizibilite süreci dâhil bir buçuk yıl sürdü. Merkezimiz beklediğimizden daha fazla ilgi görüyor. Stratejik bir karar olarak burada satış yapmıyoruz. Deneyim merkezini, fotoğraf ve video sever herkes ücretsiz ziyaret edebiliyor ve sunduğumuz tüm hizmetlerden yararlanabiliyor. Canon Deneyim Merkezi’ni hayata geçirmekteki amacımız, amatörden profesyonele tüm fotoğraf ve video tutkunlarını aynı çatı altında bir araya getirerek bir topluluk yaratmaktı. Tüketicilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit edebilmeyi de hedefliyoruz. Bu doğrultuda burayı bir fotoğraf ve video üssü olarak tasarladık. Ziyaretçilerimiz, shovvroom katında tüm fotoğraf ve video kamera makinelerini inceleme imkânı buluyor. İkinci kat ise stüdyodan oluşuyor. Burada fotoğraf tutkunlan stüdyo ortamında istedikleri ürünleri test ederek makinelerin performanslarını deneyimleyebiliyor. Üçüncü katta bulunan atölyede ise fotoğraf ve video dünyasına yeni adım atanlar için eğitimlerden özel ücretsiz seminerlere kadar çeşitli programlar düzenleniyor. Ziyaretçiler atölyenin bir üst katında bulunan kafede ise diğer fotoğraf severlerle bir araya gelip deneyimlerini paylaşma ve keyifli vakit geçirme fırsatı buluyor.

Hem stüdyo hem de eğitim katını dışarıdan son kullanıcılar ve firmalar da randevu alarak kullanabiliyor. Pandemi döneminde hem çalışanlarımızın hem de toplumun sağlığı için mağazamızı geçici süreliğine kapattık. Normalleşme sürecinde tüm dezenfektasyon çalışmalarını tamamlayarak belli önlem ve kurallar çerçevesinde mağazamızı tekrar açtık. Kurallar gereğince kişi sayısı sınırımız olduğundan merkezimizde verdiğimiz eğitimlere online olarak devam ediyoruz, pandemi süreci geçtikten sonra sınıf eğitimlerini tekrar gündeme alacağız. Ayrıca sosyalleşme ve hub olarak kullandığımız kafe de bir süre kapalı olmaya devam edecek.

Deneyim mağazası olan markalar

 • Samsung
 • Canon
 • Huawei
 • Arçelik
 • Hifilife
 • Sony
 • Siemens
 • Vestel
 • Apple
 • OPPO
 • Bosch
 • Turkcell

Seth WANG / Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü
“Yeni yatırımlar yolda”

İlk olarak İzmir’de açtığımız ilk deneyim mağazası tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördü ve ilk iki günde 3 bin kişiden fazla ziyaretçi geldi. İkinci mağazamızı İstinye Park’ta açtık. Burası da ilk iki gününde 6 bin 500 ziyaretçi ağırladı. Tüketicilerin cihazlarımızı rahat bir ortamda istedikleri gibi inceleyebilmeleri, satın alma kararlarını sağlıklı verebilmeleri için diledikleri gibi kullanabilecekleri farklı deneyim alanları oluşturduk.

Uzman mağaza çalışanlarımız da tüketicilerin her türlü soru ve sorununa yanıt vermeye hazır. Önümüzdeki dönemde mağazalarımızda yapacağımız farklı atölye çalışmaları ve etkinliklerle tüketicilere daha fazla temas etmeyi planlıyoruz. Gelecekte de yeni deneyim mağazası açma planlarımız var. Halen alternatif lokasyonlar üzerinde çalışıyoruz. Deneyim mağazalarının satışlarımıza önemli katkısı oldu. Bu mağazalarda tüketiciler ilgilendikleri ürünün özelliklerini deneyimleyebiliyor ve satın alma kararlarını bu şekilde veriyor.

Hayalindeki arabayı tasarla

Sadece teknoloji markaları değil, otomotiv dünyası da müşterilerine farklı imkânlar sunarak en verimli hizmetleri sağlamaya çalışıyor. Audi AG tarafından geleceğin shovvroom konsepti olarak faaliyete geçen Audi City, markanın tüm model serisini tamamen dijital bir biçimde sunuyor. Ziyaretçilerin tüm Audi modellerinin birebir boyutlarındaki sanal versiyonlarını inceleyebildiği Audi City İstanbul, İstinye Park’ta hizmet veriyor. Ziyaretçiler, uzmanlardan milyonlarca renk, donanım ve model seçeneği ile ilgili daha kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmeti alabiliyor. Ayrıca sanal gerçeklik gözlüğü yardımıyla müşteriler hayallerindeki otomobili tam olarak istedikleri gibi tasarlayabiliyor.

YEŞİM OKSAY
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir