Online staj sistemini uygulayan firmaların sayısı hızla artıyor

Online staj sistemini uygulayan firmaların sayısı hızla artıyor

AYLARDIR hepimizin en önemli gündemi pandemi. Birçok şey değişti, hayatımıza yeni uygulamalar girdi. Alışkanlıklarımız, iş yapış biçimleri derken artık öğrencilerin yaz stajı uygulamaları da yeni normale göre değişiklik gösterir oldu. Firmalar, koronavirüs salgını sebebiyle alman önlemler kapsamında staj programlarını online’a taşıdı. Denizbank’tan Şişecam’a, Petrol Ofisi’nden Yıldız Holding’e birçok firma staj programlarını onlinc platformlar üzerinden gerçekleştiriyor. Programlar kapsamında öğrenciler Online platformlarda eğitimlere ve webinar’lara katılabiliyor, mentorluk görüşmeleri gerçekleştiriyor, yöneticileriyle online olarak aktif bir şekilde diyalog içinde olabiliyor.

“UYGULAMALAR ARTACAK”

Online staj sürecinin hem öğrenciler hem de kendileri için çok yeni bir süreç olduğunu ifade eden Petrol Ofisi İnsan Kaynakları Yöneticisi Neslihan Yalçın, “Başvuruların toplanmasından projelerin belirlenmesine, adayların değerlendirme aşamasından kabul edilen adayların oryantasyonuna, stajyerlerimizin eğitim programlarına kadar tüm süreci her detayıyla ele aldık” diyor. Programın içeriği hakkında bilgi veren Yalçın, ‘‘Stajyerlerimize online ve interaktif oryantasyona dâhil olma, onlinc eğitim platformuna erişim, kariyer gelişimlerine yönelik mentorluk görüşmeleri, her hafta insan kaynaklan ile düzenli buluşarak geri bildirimlerini iletme gibi fırsatlar sunduk” açıklamasını yapıyor.

Bundan sonraki süreçte de online uygulamaların ve yetenek programlarının artacağını ifade eden Yalçın, “Eş zamanlı offline programlarla birlikte yürüyecek online programlar, hatta hibrit programlar da geliştirilecektir. Online sistemin çok isabetli ve esnek bir seçenek olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuşuyor. Bu dönemde dijitale yatırımının öneminin bir kez daha anlaşıldığını aktaran Yalçın, “Kurum olarak halihazırda dijital altyapımızın oldukça kuvvetli olması bizim bu süreçte hızla ilerlememizi sağladı. Bu yıl çok hızlı bir şekilde birçok sürecimizi dijitale taşıdık” diyor. Bu yıl pandemi döneminden öncc staj başvuru döneminin 3 Şubat 20 Nisan olarak belirlendiğini söyleyen Yalçın sözlerini şöyle tamamlıyor: “Ancak Mart ayının başlarında pandemi ile ilgili öngörülerimizi hemen değerlendirerek programımızı online platforma taşımaya karar verdik. Bundan sonraki dönemlerde de staj programı başvurularımız aynı dönemlerde başlamış ve sonlanmış olacak. Yetenek programlarımızın detayları ve başvuru dönemleri ile ilgili bilgileri kaçırmamak için genç yeteneklerin bizi Linkedln ve Kariyer.net üzerinden takip etmesi faydalı olacaktır.”

“SANAL ŞANTİYE ZİYARETLERİ VAR”

Pandemiyle birlikte staj süreçlerini online platformlara taşıdıklarını belirten Yapı Merkezi yetkilileri, “Her yıl Ocak ve Mart arasında başvurularımızı alıp, dcğerlcndirme sürecini başlattığımız staj programımızı bu yıl tamamıyla dijital platform olan Yapı Merkezi Akademi’ye taşıyarak, Temmuz itibarıyla ‘Digital Baret’ programını öğrencilerimizle buluşturduk” diyor. Yeni normale odaklı bir eğitim programı hazırladıklarını ifade eden yetkililer, dört kategoriden oluşan bu programda, proje yönetim esasları, kişisel gelişim, sanal şantiye ziyaretleri, yöneticilerin tecrübelerini aktardığı webinarlar, CEO ile buluşma, vaka çalışmaları, İK atölyeleri bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca öğrenciler kişisel olarak atanmış teknik ve mentörleri tarafından takip edilirken, öğrencilerin istedikleri alanlarda gerekli yönlendirmeler ve vvorkshop’lar yapılabili-yor.

Dijital Baret online staj programıyla birlikte geri dönüşlerin çok olumlu olduğu bilgisini veren yetkililer, “Öğrenciler normal bir stajda fırsat bulamayacakları kadar teknik konulara dâhil edildi ve online olarak birçok yönetici ile birebir çalışma fırsatı buldular. Her şeyin dijitale taşındığı bu dönemde staj süreçlerinin daha da gelişerek artacağına inanıyoruz” açıklamalarını yapıyor. Bu program dahilinde bin 465 öğrenciden başvuru aldıklarını belirten yetkililer, “300 online staj görüşmesi ve değerlendirmesi yaparak 20 üniversiteden 100’iin üzerinde aday programımıza dâhil edildi. Digital Baret YÖK tarafından onaylanmış sektördeki ilk online staj programı oldu” diyor.

ONLINE YAZ STAJI ŞANSI

Tüpraş da pandemi döneminde üniversite öğrencilerinin yer aldığı projeleri online olarak sürdürüyor. Ağustos ve Eylül aylarında Tüpraş’ta yaz stajına başlayacak üniversite öğrencileri, bu süreci online olarak uzaktan tamamlama fırsatına sahip olacak. Stajlarına oryantasyon eğitimi ile başlayacak öğrenciler, alacakları grup mentorluk desteği ile öğrenim sürecinde proje fikirleri de geliştirebilecekler. Bunu yaparken destekleyici eğitimler de alacak olan öğrenciler, fikirlerini Tüpraş mentorlarından ve yöneticilerden oluşan komitelere sunabilecek.

Tüpraş İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Aksoy, “Öğrencilerle bir araya gelmeyi, onları kurumumuza katmayı, onlardan öğrenmeyi ve birlikte gelişmeyi her dönemde önemsiyoruz. Yeni normal ile birlikte Ağustos ayında aramıza katılması planlanan üniversite öğrencileri yaz stajlarını online olarak uzaktan tamamlayacak. Öğrencilerle buluşmayı ve fikirlerinden öğrenmeyi büyük bir heyecanla bekliyoruz” diyor.

“EĞİTİM İÇERİKLERİ DOPDOLU”

Staj programlarını online’a taşıyan firmalardan bir diğeri ise Şişecam. Yaz staj programı için bu yıl 6 bin 500 öğrencinin başvuruda bulunduğunu belirten firma yetkilileri, “Online stajın içeriğinde artırılmış gerçeklikle desteklenmiş online oryantasyon ve e-eğitimler, bölüm tanıtımları, ilham verici söyleşiler, vaka çalışmaları ve proje çalışmalarının yer alması hedefleniyor” diyor.

Şişecam, staj programları için değerlendirme sürecine katılan ancak kontenjan sınırı nedeniyle staj imkânı bulamayan adaylar için de iki haftalık özel bir gelişim programını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yeni yeteneklerle bir araya gelmek için her yıl yaklaşık 30 üniversitede 80 farklı etkinlik gerçekleştiren Şişecam Topluluğu, bu yıl pandemi tedbirleri kapsamında bu etkinliklerini de dijitale taşıdı.

“ŞUBEDE ÇALIŞIYORMUŞ GİBİ”

QNB Finansbank da staj programlarını online platforma taşıdı. Bankanın insan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar, konuyla alakalı şu açıklamaları yapıyor: “Banka olarak, dijital becerilerin öneminin artmasıyla staj imkânlarını daha erişilebilir hâle getirmeyi amaçlıyoruz. Buradan hareketle hayata geçirdiğimiz online staj programlarıda öğrenciler, finansçılarımı-zm genel müdürlükte ve şubelerde yerine getirdikleri benzer sorumlulukları online olarak yapabilecek. QNB Finansbank ailesinin bir parçası olacak öğrenciler, bankada çalışmanın nasıl bir şey olduğunu dene-yimleyecek ve finans dünyasında başarılı olmak için gerekli becerilerini geliştirmenin yanı sıra kariyerlerinde önemli bir adım atmak için fırsat elde edecekler.”

Online staj imkanı sunan kurumlar

■ Şişecam

■ Denizbank

■ Yıldız Holding

■ Yapı Merkezi

■ Tüpraş

■ Gittigidiyor

■ Petrol Ofisi

■ QNB Finansbank

Bahattin AYDIN / Yıldız Holding Genel Müdür Yardımcısı
“17.500’ün üzerinde başvuru oldu”

Gençlerin profesyonel olarak iş hayatına atılmadan önce daha bilinçli kariyer tercihleri yapmaları ve kurumsal hayatta deneyim kazanmaları için tasarladığımız yetenek programlarımız var.’Seninle daha parlak’ mottosuyla yürüttüğümüz ‘JobÜYıldızHolding’ programımızda gençlere, sektör ve iş hayatını tanıtmayı, onları ilham veren liderlerle buluşturmayı, onları eğitim programlarıyla desteklemeyi amaçlıyoruz. Kısaca stajla başlayıp iş imkânına dönüşebilen bir genç yetenek programına sahibiz. Program kapsamında üçüncü ve dördüncü sınıf üniversite öğrencilerine staj, yeni mezunlara ise holding bünyesinde kariyer fırsatları sunuyoruz. Bu yıl pandemi nedeniyle staj programımızı ‘Virtual JOB Experience’ adıyla ilk kez Online platforma taşıdık. Başvuru ve mülakat aşamalarından itibaren online olarak yönetilen programa 17 bin 500’ün üzerinde başvuru alındı. Adaylar arasında, genel yetenek, İngilizce sınavı, video mülakatlar ve vaka çalışmalarını başarıyla tamamlayan 80 öğrenci, 1 Temmuz tarihinde başlayan staj programına katılmaya hak kazandı.

Öğrenciler, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker başta olmak üzere departman yöneticilerimizle görüştü, online seminerlere ve sanal eğitimlere katıldı. Program süresince gençlerimizin hikâyelerini dinledik, kendileriyle deneyimlerimizi paylaştık, onlara Yıldız Holding’de kariyer yapmanın sağladığı avantajları aktardık.

YEŞİM OKSAY
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir