Duvar ve Cam Temizliğinde Pratik Bilgiler

Duvar ve Cam Temizliğinde Pratik Bilgiler

Zehirli Duvarlar

Hepimiz cıvıl cıvıl boyalı bir evimiz olsun isteriz. Şöyle içinize sinen size huzur veren renklerle boyanmış bir ev. Böyle bir evi boyamadan evvel dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlardan bahsedeceğiz. Bazen evinizi boyadığınızda bütün pencere ve kapıları ardına kadar açıp cereyan yaptırarak içerideki ağır boya kokusundan kurtulmaya çalışmışsınızdır. Ama artık doğayla dost, kendimize ve sevdiklerimize zehir solutmayacak boya bulmak mümkün.

Duvar boyalarında kurşunsuz duvar boyası kullanmaya gayret etmelisiniz. Kurşunlu duvar boyalı duvar sağlam durumdaysa pek sorun yok ama kurşunlu boya çatlamış, çizilmiş ya da pul pul dökülmüş ise siz ve aileniz için gerçekten çok büyük bir risk oluşturuyor demektir. Çünkü kurşun; toz zerrecikleri olarak havaya karışmaya başlamış demektir. Bu havayı soluduğunuz zaman toz zerreciklerindeki kurşun vücudunuza geçmeye başlar. Bu toz zerrecikleri zemine düşmüş ise yerde emekleyen bebeklerde, elleri aracılığıyla direk ağız yoluyla vücutlarına geçmektedir.

Duvar ve Cam Temizliği

Atmosferdeki havanın kirlenmesinde petrol ve kurşun bazlı boyaların etkisi yaklaşık olarak yüzde 10’a varmaktadır.

Havadaki siyah dumanın sadece egzoz ve baca dumanı olduğunu sanmayınız. Boyaların da bu duruma sebep olabileceğini unutmayınız.

Petrol bazlı boyaların özellikle üretimindeki atıklar, sularımızın kirlenmesinde büyük bir paya sahiptir.

Duvar Boyalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Eğer evinizin boyası kurşunlu boya ise ve çatlamaya dökülmeye başlamışsa ağzınıza maske takarak duvardaki boyayı güzelce kazıyınız. Onun yerine daha sağlıklı, kurşunsuz ve ağır kokusu olmayan boyalarla yeniden boyayınız.

Uzak durulması gereken boyalardan biri de yüksek miktarda uçucu bileşenler içeren boyalardır. Bu tür boyalar hem doğayı hem de evimizde soluduğumuz havayı zehirler. Bu tür boyaların zararı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Düşük oranda uçucu bileşenler yerine evlerimizin havasını zehirlemeyi ortadan kaldıran boyalar kullanalım. Bunlar petrol bileşenleri yerine su bazlı boyalardır. Evlerinizde, iş yerlerinizde ya da ofislerinizde su bazlı boyalar kullanarak hem doğayı hem de evinizin havasını temiz tutmuş olursunuz. Su bazlı boyaların içerisindeki ağır metal aromaları da düşüktür.

Evimizin havasını zehirlemeyen başlıca doğal boyaları şöyle sıralayabilirsiniz.

Kil
Kireçtaşı

Tamamen doğal malzemeden elde edilen bu boyalar sağlık açısından ve hijyen açısından kullanımı en kaliteli boyalardır. Bunlar su bazlı doğal boyalar olduğu için hiç koku vermezler. Evlerimizde kullandığımızda zehir yerine oksijen soluruz.

Duvar Temizliği

Yarı parlak boya ile boyanmış duvarlar temizleme açısından en kolay duvarlardır. Çünkü kaygan hale gelmiş yüzey daha kolay temizlenir. Duvar kâğıtlarının çoğu ıslak olarak silinebilir niteliktedir. Duvar kâğıtlarını doğal sabunlu bir bez ya da sünger yardımıyla dairesel hareketlerle silebilirsiniz. Daha sonra da temiz, kuru bir havluyla kurulayınız.

Duvarlarınızı temizlerken daima aşağıdan tavana doğru temizleyin. Bunun nedeni; eğer tavandan aşağıya doğru temizlerseniz aşağıya doğru akan damlalar duvarlarınızda leke bırakabilir. Eğer temizliği aşağıdan yukarıya doğru yaparsanız bu sorunu yaşamazsınız.

Aşağıdaki tariflerle boyalı veya duvar kâğıtlı duvarlarınızı güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Pratik Duvar Temizleyici

Malzemeler

4 litre sıcak su 2 yemek kaşığı boraks

Yapılışı

4 litre sıcak suya 2 kaşık boraks karıştırın. Süngerle uygulayıp yumuşak bir bezle kurulayın.

Pratik Duvar Temizleyici

Malzemeler

2 kaşık mısır nişastası Yarım bardak sirke 4 litre su

Yapılışı

2 kaşık mısır nişastası ile yarım bardak sirkeyi 4 litre suda karıştırın. Süngerle uygulayıp yumuşak bir bezle kurulayın.

Genel Amaçlı Portakal ve Limon Esintili Duvar Temizleyici

Malzemeler

• 1 fincan su

• Yarım fincan sirke

• 7 damla portakal ve limon esans yağı

Yapılışı

Malzemenin tümünü bir sprey şişede karıştırın. Her kullanımdan önce iyice çalkalayın. Duvarınıza hafifçe sıkın ve temiz, nemli bir süngerle silin.

PRATİK BİLGİLER

Duvar kâğıtlarının fazla ıslatılması arkasındaki tutkalın kalkmasına yol açar.

Islak silinmeyen duvar kâğıtlarındaki lekeleri ya da izleri kalem silgisi yardımıyla silebilirsiniz.

Duvar temizliği yaparken tüm alanı temizlemeye başlamadan önce mutlaka küçük bir alanda onu test edin.

Kalorifer ve peteklerin duvarlara yaptığı is lekelerini temizlemek için kuru bezin üstüne karbonat koyarak duvarlarınızı silin. İs lekeleri yok olacaktır.

Cam Temizliği

Günümüzde kullandığımız cam temizleyicilerin çoğu su, amonyak ve biraz da mavi boya karışımından oluşmaktadır. Amonyak; fazlasıyla tahriş edici gazlar yayar ve kazara göze püskürtülürse zararlı olabilir. Bu toksin cildimize, gözlerimize ve nefes yolumuza zarar verir ve sık sık kullanılması zatürre, bronşit, akciğer ödemi, katarakt ve cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Amonyak; insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi çevre sağlığını da aynı şekilde olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle camlarınızı ekolojik olarak elinizin altında bulunan ve aynı zamanda sağlığınıza hiçbir tehdit oluşturmayan ürünlerle temizleyiniz.

Cam temizliğinde öncelikle evin iç tarafına bakan kısmını temizlemeliyiz. Çünkü dış taraf egzozlar, pislikler nedeniyle daha kirli olur. Camları silerken çerçevelerden başlamalıyız. Çerçeve kollarını da unutmamalıyız. Cam temizliğinde en büyük problem kullandığımız malzemelerden dolayı camın içerisinde ve camın üzerinde lekeler oluşmasıdır. Bu kullandığımız bezle alakalı bir durumdur. Gazete kâğıdı kullandığınızda lekesiz temizlik elde ettiğinizi göreceksiniz.

Pratik Cam Temizleyici

Malzemeler

Yarım su bardağı sirke 500 mİ. sıcak su

1 tatlı kaşığı Arap sabunu

Yapılışı

Tüm malzemeyi bir fısfıs şişeye doldurun. Camlarınıza sıkın ve çek çek yardımıyla evire çevire aşağıya doğru indirin; camınız tertemiz olsun. Çek çek yerine gazeteyle de silebilirsiniz.

Not: Eğer camlarınız çok kirli ise öncelikle Arap sabunlu suyla köpürterek onun kaba pisliğini alın. Arap sabunlu ön temizlikten sonra sirkeli su ile temizleyin. Sirkeli suyun ıslaklığını önce bir bezle kabaca alın. Daha sonra gazete yardımı ile cilalama işlemi yapın.

PRATİK BİLGİLER

2 bardak sirkeyi 1 litre suya karıştırdığınızda camlar için harika bir temizleyici madde elde etmiş olursunuz. Camları gazete kâğıdı kullanarak temizleyin. Pırıl pırıl olacak ve kolay kolay leke tutmayacaktır.

Yarım litre sirkeye bir tatlı kaşığı tuz atın ve camlarınızı bununla silin. Camlarınızın pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır.

Yarım limonu hızlıca cama sürün ve kurumaya bırakın. Daha sonra kuru bir bez yardımıyla camınızı silin. Camlarınızın parladığını göreceksiniz.

Eski duvar kâğıtlarınızı çıkarmak için eşit miktarda sirke ve suyla iyice ıslatın. Biraz bekledikten sonra ıspatulayla sıyırıp çıkarın.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir