Düz Bir Karın İçin Yapılması Gerekenler

Düz Bir Karın İçin Yapılması Gerekenler

Yaz ya da kış, düz bir karına kavuşmak her daim aklımızda… Her ne kadar yaz sezonunda bikinilerin hakkını vermek adına daha çok önemsense de fazlalıkları olmayan, kusursuz, düz bir karın hayal etmenin zamanı yok… Öyleyse şimdi tam zamanı!

Yaz sezonunun sonuna yaklaşsak da bu kiloları tekrar alacağımız anlamına gelmiyor. Sağlıklı yaşamı benimseyerek düzenli beslenme ve egzersiz programlarına uyarak fazlalıklara her zaman karşı koyabilmeniz mümkün! İşe dümdüz, hatta yapacağınız egzersizle biraz kaslı bir karından başlamaya ne dersiniz? Yedi maddede arzuladığınız dümdüz karın çok yakınınızda.

duz karin

STRESTEN UZAK DURUN

Tempolu iş hayatı, insan ilişkileri, maddi zorluklar derken hayat hepimizi bir şekilde yoruyor ve strese sokuyor. Ancak stres metabolizmanızın, beyninizin hatta tüm vücudunuzun en büyük düşmanı.

Stres olunduğunda böbrek üstü bezinden salgüanan kortizol hormonunun salınımı arttığı için karın bölgesindeki yağlanma daha çok tetikleniyor. Her ne kadar kişiden kişiye değişse de bazıları stresli olduğunda kendini yemeğe vererek stresini bu şekilde azaltmaya çalışıyor. Haliyle bu durum fazla kiloları da beraberinde getiriyor. Stresinizi azaltacak, kafanızı dağıtacak birtakım aktivitelerle karın bölgesi yağlanmasına karşı gelebilirsiniz. Egzersize ne dersiniz?

ŞEKERLİ İÇECEKLERE VEDA

Sıcak bir yaz günü ve serinlemek için kana kana bir şeyler içmek istiyorsunuz… Bizden size tavsiye eliniz sudan başka bir şeye gitmesin! Özellikle de gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun. Yapılan araştırmalar içüen gazlı içeceklerin bel bölgesindeki yağlanmalara sebep olduğunu gösteriyor. Tatilde dikkatleri fazlalıklı göbeğinizle değil de düz karnınızla çekmek istiyorsanız, bu içecekleri hayatınızdan tamamen çıkartmanız en mantıklısı. “Ben genelde light olanları tercih ediyorum” diyor olabilirsiniz. Ama onların da masum olmadıklarım belirtelim. Yapay tatlandırıcı içerdikleri için düşündüğünüz gibi bir yarar sağlamıyorlar. Hatta light ürünleri tercih edenler kaloriden tasarruf ettiklerini düşünerek, yemeği daha fazla yiyor. Sonuç, değişen pek bir şey yok… Farkı görmek için gazlı, şekerli hatta alkollü içeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekiyor. İçmeniz gereken tek şey ise tabü ki doğal meyve suları ve su!

BU BESİNLERİ TÜKETİN!

Badem, Elma, Avokado, Muz, Yumurta, Ispanak, Fıstık ezmesi, Soya fasulyesi Yoğurt, Yulaf kepeği, Kaju, Baklagiller, Zeytinyağı, Ahududu

GECE SEANSINA SON

Akşam saatlerinde hatta yatmadan önce televizyon karşısında canınızın sürekli bir şeyler yemek istediği bir gerçek. Yapılan araştırmalar gece atıştırmalarının en çok karın ve bel bölgesinde boy gösterdiğini söylüyor. Çünkü akşam saatleri itibarıyla metabolizma hızı yavaşlamaya başlıyor. Böylece yediğiniz yiyecekleri sindirememiş, kilolara davetiye çıkarmış ve yağ depolamış oluyorsunuz. Düz bir karın istiyorsanız kesinlikle yatmadan önce yemek yememelisiniz.

İYİ UYKU ŞART

Düzenli ve kaliteli bir uyku rutininizin olmaması metabolizmanızda kortizol seviyesinin artmasına izin verdiğiniz anlamına geliyor. Kortizol seviyesinin artması tıpkı stres faktöründe olduğu gibi karın ve bel bölgesinde fazlalıklara neden oluyor. Zaten gece yavaşlayan metabolizma yüzünden karın ve bel bölgeniz bu durumdan daha da etkileniyor. Yapmanız gereken şey ise en az alü-sekiz saat uyumak. Uyku problemi çekenlerdenseniz yatmadan önce melisa çayı içerek rahatlıkla uykuya dalabilir, kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

TUZU UNUTUN

Günlük önerilen tuz miktarı 2.300 mg… Ama çoğu kişi bu rakamı ister istemez aşıyor ve şişlik, ödem, baş dönmesi gibi problemlerle karşılaşıyor. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için de ekstra tuzu hayatınızdan çıkarmanız gerektiğim hatırlatmak isteriz. Yemeğin tadına bakmadan, yemek pişirirken dolu tutamlarla tuz atmak düz bir karnı geri plana atacağı gibi kalp ve tansiyon hastalıkları için zemin hazırlar. Bu nedenle yemeklerinize işlenmiş tuz eklemek yerine az sodyum içeren doğal kaya veya deniz tuzu ya da taze baharatlara yer vermenizi öneriyoruz.

DOĞRU EGZERSİZİ SEÇİN

Karm bölgenizi düzleştirmek için beslenmenizde tüm söylediklerimize dikkat ettiğinizi varsayıyoruz. Peki ya işin egzersiz tarafında neyi ne kadar doğru yaptığınızı biliyor musunuz? Bir saate yakın tempolu koşu, kardiyo yapmanız kilo vermenizi sağlayabüir evet ama karm için de bölgesel olarak farklı egzersizler yapmadan istediğiniz görünüme kavuşmanız biraz zor. Karm kaslarınızı harekete geçirecek mekik, şmav gibi bilindik egzersizlerin dışında yüzme, bisiklet gibi aktiviteleri de deneyebilirsiniz. Bir uzmana danışarak, kendi vücut yapınıza uygun karm hareketlerini öğrenip uygulayabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir