Ekonomik tatilin cazibe merkezlerinden biri olan ilçe

Ekonomik tatilin cazibe merkezlerinden biri olan ilçe

MERSİN kent merkezine 35 km uzaklıktaki Erdemli son yıllarda gözde bir gayrimenkul pazarı haline geldi. Bölgede hayata geçen yeni projeler gayrimenkul yatırımcısının ilgisini daha da artırdı. Sahili, temiz denizi, narenciye bahçeleri ve Kızkalesi manzarasıyla dikkat çeken ilçe, özellikle pandemi-den sonra merkezi yerlerden uzaklaşmak isteyenlerin tercihi oldu.

Müstakil evlere ve villalara olan talebin ocak ayından bu yana yükselmesiyle, arazi ve satılık konut bulmakta zorluk çeken alıcılar iç kesimlere yönelmeye başladı. Genel olarak kiralamalardan ziyade satılık talebinin yüksek olduğu Erdemli’de fiyatlar 150 bin TL’den başlıyor, öte yandan, Erdemli Belediyesi’nin de ilçeyi hareketlendirmek için hayata geçirdiği önemli projeler var. Bunlardan biri “Online Erdemli Projesi”. Üreticilerin dünya pazarlarına ürün satabilmesini hedefleyen belediye, dijital pazarlama kanalına yatırım yapıyor.

SAHİLİ DE, YAYLASI DA GÜZEL

Hürriyet Emlak verilerine göre, son dönemde yükselişe geçen ve konut atımlarının arttığı Erdemli’de satılık konutların metrekare birim fiyatı ortalama 2 bin 108 TL. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37.80 artış olduğu anlamına geliyor. Haziran’dan Temmuz’a artış yüzde 2.57 olmuş. Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, “Mersin Er-demli’deki satılık konut ilanları, Hürriyet Emlak’ta bir yıl öncesinin aynı dönemine kıyasla yüzde 64 daha fazla görüntüleniyor. İlan sayısı yüzde 25 daha az, bu da talebin yoğun olduğunu ve satılık konut sayısının azaldığını gösteriyor” diyor.

Verilere göre, Erdemli’de kiralıktan çok satılık ev talebi yaygın.Yazlık ve sezonluk olduğu için son aylarda çok tercih edilmeye başlanan ilçe, pandemiden dolayı merkezden uzaklaşmak isteyenler için adeta kaçış noktası olmuş durumda. Tandoğan, Erdemli’nin sahilin yanı sıra yaylalarının da bulunması nedeniyle çok tercih edildiğini vurguluyor. Gaziantep, Hatay, Adana’dan çok sayıda yerli turistin geldiğini ve ev satın almak istediğinin altını çiziyor.

SAHİLDE ARAZİ SINIRLI

İlçede çok fazla konut olmasına rağmen çok büyük bir çoğunluğu eski ve yeni restore edilen binalardan oluşuyor. Yayla bölgesinde ise genellikle bungalov ve villa tipi yapılar mevcut, ilçede özellikle sahil kısmında arazi bulmak çok zor. Sahil kesiminde genellikle apartman türü binalar var. İlçede arazi çok sınırlı, arazi bulan konut yatırımcılar otel ya da pansiyon inşa etmeyi tercih ediyor.

“Alıcıları cezbeden en önemli kriter, denizin sıcak ve temiz olması” diyen Tandoğan, ilçe içerisinde ulaşımın da rahat olduğunu söylüyor. Bölgede belediye hizmetleri gelişmiş durumda. Çevre illere gidiş-gelişte trafik sorunu yok. Yapılan yatırımlarla trafik sorununun ortadan kalktığına vurgu yapan Tandoğan, yolların düzeltilmesi ve bölgelere yapılan üst geçitlerin inşa edilmesiyle trafiğin rahatladığını belirtiyor.

“FİYATLAR ÇOK CAZİP”

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Erdemli ilçesinin son zamanlarda tercih edilmesinin sebebini, diğer turizm bölgelerine göre kabul edilebilir fiyat ortalamalarına sahip olması olarak açıklıyor. ilçede ortalama metrekare konut fiyatlarının 2 bin TL seviyelerinde olduğunu belirten Özelmacıklı, ilçenin ekonomik tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktası olarak dikkat çektiğini belirtiyor. Bölge çok sayıda yerli turistin Akdeniz’le buluştuğu ilk uğrak noktalarından. İlçenin iç kesimlerinde yeteri kadar konut arazisi bulunsa da, denize yakın bölgelerde yeterli arsanın mevcut olmadığını söyleyen özelmacıklı, konut fiyatları konusunda şunları söylüyor: “Bölgede en çok rastladığımız konut tipleri, tatil köyü konseptiyle tasarlanan yazlık daireler ve denize sıfır konumda site içerisinde müstakil, havuzlu villa tarzı konutlar. Müstakil yapılarda metrekare ortalaması 2 bin 700 TL seviyesinde. İlçedeki durum özellikle pandemiden etkilendi. Müstakil yapılara talep artarken, kısa dönemli yazlık daire kiralamaları azaldı. Talepler arttıkça fiyatlar yükselmekte ve bölge sürekli prim yapmakta. Yalnızca konaklama için değil, yatırım için de bu bölgede yazlık konut alınabilir. Satılık yazlık konutların fiyatı 150 bin ile 1 milyon TL arasında değişiyor.”

KONUTLARA TALEP ARTTI

Endeksa Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, Mersin Erdemli’de gayrimenkul piyasasının hareketli olduğunu, konutların metrekare satış fiyatlarının ortalama 1.847 TL, ortalama konut fiyatlarının ise 297 bin TL olduğunu belirtiyor. İlçede konut yatırımlarının geri dönüş süresi 19 yıl. Daylan, “Mersin’de konut fiyatları son bir yılda yüzde 14 arttı. Erdemli’de konut imarlı arsaların metrekare satış fiyatı ortalama 288 TL. Erdemli’de konut imarlı arsa metrekare satış fiyatı ise yine ortalama 288 TL. Arsa fiyatları son bir yılda yüzde 15 artış gösterdi” diye ifade ediyor. Konutta ise bu rakam değişiyor. Endeksa verilerine göre, Erdemli’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.809 TL, ortalama konut fiyatı 268 bin 647 TL, ortalama kira 998 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 22 yıl. İlçede konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 12 artış göstermiş durumda.

Sahil mahallelerdeki konut fiyatları (m2/TL)
Mahalle Ortalama fiyat
Limonlu 2 bin 450 TL
Kumkuyu 2 bin 300 TL
Ayaş 2 bin 204 TL
Çeşmeli 2 bin 182 TL
Kargıpınarı 2 bin 182 TL

Tropikal meyveler yetişiyor

Erdemli’de limon, muz, Karahıdırlı ve diğer yaylalarında ise kivi yetiştiriciliği gelişmiş durumda. İlçede yaygın olarak seracılık da yapılıyor. İlçede pek çok tropikal ürün yetiştirilebiliyor. Halkın çoğunluğu yörük kökenli olduğu için yazın yaylalara çıkma geleneği hâlen devam ediyor. Yayla döneminde yaylalarda ihracatlık domates, hıyar ve fasulye yetiştirilip pazarlanıyor.

Erdemli’de satılık konut fiyatları
Konut tipi Ortalama fiyat
1+1 152 bin TL
2+1 210 bin TL
3+1 275 bin 400 TL
4+1 369 bin TL

“Dev bir dijital projeyi hayata geçiriyoruz”

Erdemli bölgesinde bulunan üreticilere nefes aldırmak için belediye olarak “Online Erdemli Projesi”ni devreye sokuyoruz. Projede, 500’den fazla üretici bölgede ürettikleri ürünleri sanal dünyada satışa sunacak. Satışlar talebe göre toptan ve perakende olarak yapılabilecek. Bu projede üretici ile tüketiciyi ve toptancıyı sanal dünyada buluşturmayı hedefliyoruz. Bu nedenle e-ticaret dünyasının uzman şirketi Proticaret ile işbirliği yaptık. Erdemli’de yetişen ürünler tek tuşla dünya pazarıyla buluşacak. Proje ile üreticilerimizin pazar ağı büyüyecek. Üreticilerimiz ürünlerini pazarlarken yerli pazarla sınırlı kalmayacak, dünya sofralarında da yer alabilecek. Projenin ilk amacı üreticinin ürününe değer katmak. İkinci olarak tüketicinin sofrasına daha kaliteli ürünler sunmak. Günümüzde asıl formunu kaybetmiş pek çok ürün tüketiciye sunuluyor. Dünya değişiyor, teknolojinin ilerlemesiyle tüketici eğilimleri de değişiyor.

Bunu pandemi sürecinde çok iyi analiz ettik.

Geleneksel pazarlama yöntemleriyle girdiğimiz ticaret artık yok olmak üzere. Bunun yerini djjital pazarlama aldı. Bu anlamda yeni ticaret anlayışına dahil olarak üreticimizin ve ilçemizin kalkınmasını istiyoruz. Djjital dönüşüm ağına biz de Erdemli olarak dahil olmalıyız.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir