Erişteli Mercimek Tarifi

Erişteli Mercimek Tarifi

ERİŞTELİ MERCİMEK

Erişteli mercimeğin insanı rahatlatan, mutlu eden bir tarafı var. Bir sürü mercimek çeşidiyle dolu bir ülkede yaşadığımız için çok şanslıyız. İstanbul’da yeşil mercimek denen; yassı, genişçe, gri-yeşil kabuklu, içinin rengi de açık sarı olan bir mercimek türü kullanılıyor daha çok. Doğu’da, Güneydoğu’da ‘bütün mercimek’ veya ‘kara mercimek’ denen, kırmızı mercimeğin kabuklusu gibi, daha yuvarlak, daha küçük, dışı kahverengi, içi turuncu mercimek bulunuyor. Uşak, Kütahya gibi Ege-Orta Anadolu kesişimindeki yerlerde bu ikisine de benzemeyen, küçücük taneli, yamru yumru, her tanesi farklı bir renk tonunda, hemen yumuşayan, tadı çok güzel olan bir başka tür mercimek var. Komşumuz Döndü Abla’nm köyünden getirdiği şahane Uşak mercimeğiyle büyüdük biz. Artık bu mercimeğe ulaşmak kolay değil; fazla ekilmiyormuş.

Erişteli Mercimek

6 kişilik

• 2 su bardağı yeşil mercimek veya kara mercimek

• 1/2 su bardağı erişte

• 1 büyük soğan

• 5 çorba kaşığı zeytinyağı

• Tuz

Bir gece önceden mercimeği ayıklayın, ıslayın. Sabah ıslama suyunu süzün. 7 su bardağı soğuk su ve biraz tuzla (tuzunu dikkatli koyun, mercimek fazla tuz kaldırmaz) ocağa oturtun. Harlı ateşte kapağı aÇık olarak kaynamasını bekleyin. Suyun yüzüne çıkan kefini ve mercimek kabuklarını atın. Kefî çıkmaz olunca ateşi kısın, kapağını örtün. 20 dakika pişirin.

Erişteyi ilave edin. Tadına bakın. Suyunu çok çektiyse 1 su bardağı kaynar su katın. Kapağını örtüp pişmeye bırakın. Bu arada soğanları incecik kıyın. Küçük bir tavada zeytinyağını ısıtıp soğanı katın. Kısık ateşte pembeleştirin. Mercimek tenceresine boca edin.

Yemeğin tuzuna, suyuna bakın. Kıvamı çok koyu ise 1 su bardağı kaynar su ilave edin. Hep birlikte mercimek helmelenip erişte yumuşayana kadar, yaklaşık 10-15 dakika daha pişirin. Yanında kuru soğan, turşu ve ekmekle iyi gider.

ALACADENE

Uşak dünyanın en güzel mercimeğini yetiştirir de, en güzel mercimek yemeğini yapamaz mı? 2 su bardağı Uşak mercimeği ve 4-5 çorba kaşığı pilavlık bulguru ayıklayın, yıkayın, süzün, orta boy bir tencereye koyun. 2 soğanı incecik doğrayın. 4 çorba kaşığı zeytinyağı gezdirin. İsterseniz 1 kuru kırmızı biber katın. Tuzunu serpin. Üzerini iki üç parmak geçecek kadar su ilave edin. Hepsini çiğden ateşe koyun. Bulgur da mercimek de merhem gibi yumuşayana kadar, yaklaşık 40-45 dakika pişirin. Yanında ‘kurma turşu’ dedikleri acılı ekşili haşlanmış ıspanak kökü salatasını yerler.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir