Lezzetli Humus Tarifi

Lezzetli Humus Tarifi

HUMUS

Humusu nasıl tarif edeyim diye ter döküyordum. Beni bu dertten, kitaptaki bütün bu güzel fotoğrafları çeken Şevket kurtardı. Antakyalı humusçuların yaptığı humusu çok seviyormuş. Ben nohut ezmesini kaşık kaşık tahinle karıştırırken o da tadına baktı. Biraz daha, biraz daha tahin derken “tamam” dedi, “Antakya humuslanna bayağı benzedi”. Humus İstanbul’da bir çeşit meze kabul ediliyor ama asıl memleketinde doyumluk yemek. Humusu Antakyalılar gibi pürüzsüz hazırlamak bilek kuvveti istiyor. Kıvamı aynı olmasa da, mutfak robotunda da çekilebilir. Tahininiz ne kadar iyiyse, ne kadar tazeyse humus da o kadar lezzetli olur. Piyasada iki çeşit tahin bulunuyor. Koyu renk tahin kavrulmuş susamdan yapılır. Bir de çiğ susamdan çekilmiş, açık renk tahin satılır. Humus için yerli, çiğ susamdan çekilmiş tahin kullandım.

Humus Tarifi

2-4 kişilik

• 1 su bardağı nohut

• 10 çorba kaşığı tahin

• Tuz

Süsleme için:

• Domates, salatalık turşusu, zeytinyağı, acı kırmızıbiber

Bir gece önceden nohutu ayıklayın, ıslayın. Ertesi gün ıslama suyunu süzün. Üstüne iki üç parmak çıkacak kadar temiz suyla ateşe koyun. Tuzunu serpin. Önce harlı, sonra kısık ateşte nohut yumuşacık olana kadar pişirin (düdüklü tencere kullandık). Tencerede yumuşaması 2 saat kadar sürebilir, suyu çok azalırsa kaynar su ilave edin. İyi pişip pişmediğini anlamak için bir nohutu çiğneyin, kolayca ezilmeli. Elinizde zarı kolayca çıkmalı.

Nohutu ateşten aldıktan sonra sıcakken içinden kevgirle azar azar alın. Parmaklarınız arasında sıyırarak ince zarını soyun. Sıcağı sıcağına havanda tokmakla dövün ve un elemek için kullanılan ince süzgeçten iki kez geçirin. Bu şekilde bütün nohutu ezin. Haşlama suyunu dökmeyin, ihtiyacınız olacak.

Nohut ezmesini geniş bir çanağa alın. İçine 1 kaşık tahin ilave edin. Tahta kaşıkla iyice çırpıp karıştırın. Tahini kaşık kaşık ilave ederken arada tadına bakın. Siz tahin ekledikçe nohut ezmesi sertleşir, gene yumuşatmak için arada 1 kaşık haşlama suyundan katın. Bu şekilde biraz tahin, biraz haşlama suyu ilave edip iyice karıştırın. Pürüzsüz kıvam alihalı, ne çok sert olacak, ne de akışkan. Süzme yoğurt gibi olmalı. En son tuzuna bakın.

Humusu tabaklara alın. İnce bir tabaka haline gelecek şekilde kaşığın tersiyle yayın. Ortasını çukurlaştırın. İncecik kıyılmış turşu ve domatesle süsleyin. Biber serpip zeytinyağı gezdirin. Ekmek veya pidenizle afiyetle yiyin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir