Eşinin Ailesi İle Aranı İyi Tut

Eşinin Ailesi İle Aranı İyi Tut

– Atılması en zor adımlardan biri de galiba bu.

– Ama en mühim adımlardan… Eşinin ailesi ile kötü olup da eşinle çok muhabbetli olmayı bekleme. Çünkü erkekler, karısının onun ailesi hakkında söylediği sözleri kendi üzerlerine alırlar. Ailesine kötü demenle, eşine, sen kötüsün, demen arasında pek bir fark yoktur.

– Öyle olur mu! Yeri geliyor, onlara kızarsa, Ferhat da onların aleyhinde konuşuyor.

Eşinin Ailesi İle Aranı İyi Tut

– Erkek kendi konuşsa da, ailesi aleyhine konuşulmasını istemez.

– Peki, onlar hakkında kendisi konuşuyor da karısının konuşmasına niye canı sıkılıyor?

– Çok basit bir örnekle izah edeyim: Mesela sen kendi çocuğuna kızdığın zaman “Çok şımarık, baş edemiyorum.” gibi kötü sözler söyleyebilirsin. Fakat en yakının bile senin çocuğuna “Çok şımarık…” dese canın sıkılır, gücenirsin. Bu da böyle bir şey.

– Gerçi Ferhat ailesinin hatalarını görmekte kördür, kırk yılda bir ancak görür hatalarını. Çok açık yanlışlarını bile söylediğimde, bana onları hemen müdafaa ediyor.

– Erkekler çoğu zaman ailesinin hatalarını görürler, bilirler; ama karısına karşı onların yaptıklarını itiraf etmek zorlarına gider, gururlarına dokunur, hatta bir de onları müdafaa ederler. Kadınlar en çok buna sinir olurlar. Bize bu kadar şey yapıyorlar, hâlâ onları müdafaa ediyor diye. Bunda bir anormallik yok aslında. Ailesine söylenen her sözün ucu, dönüp dolaşıp erkeğe dokunduğu için ailesi hakkında hassas olmasına şaşmamak lazım.

– Umarım, oğlum da bir gün eşine karşı beni müdafaa eder.

– Merak etme, edecektir… Eşinin ailesi ile iyi geçinmen çocukların için de çok mühim. Onlar çocuklarının babaannesi, dedesi, halası, amcası, akrabası, yani zenginliği. İyi günde kötü günde birbirlerine ihtiyaçları olacak. Bir şey olsa yine ilk onlar koşacaktır. Bu yüzden akrabalık bağlarını koparmamak ve güzel tutmak gerekir. Onlarla arandaki her problem, dönüp dolaşıp yine seni üzecektir.

– Onlar benim arkamdan konuşuyorlarsa ne olacak? Eşim benden iyice soğumaz mı?

– Merak etme, ailesi seni kocana kötülüyor olsa bile, sen onlar için iyi şeyler söylediğinde eşin onların yanlışlarını daha açık olarak görür. Bu kendini müdafaadan çok daha iyidir. Ferhat, karım onları seviyor, onlar için iyi şeyler söylüyor, diye düşünüp seni onlara karşı kollayacaktır.

Bu yüzden başta konuştuğumuz gibi, eşin, annesinin bir hatasını söylese bile, sen hemen üzerine atlayıp “Haklısın, geçenlerde bana da şunu şunu yaptıydı.” diye şikâyete başlama; yoksa eşin aniden annesini müdafaaya başlayabilir. O, ailesinden dert yandığında, iyi kötü bir şey söylemeden, yorum yapmadan sadece dinle. Başka zaman da fırsat buldukça onlar için iyi şeyler söyle. Onun ailesi ile ne kadar muhabbetli olursan, eşinin de sana karşı sevgi ve muhabbeti artar.

– “Kaynana pamuk ipliği olup raftan düşse gelinin başım yarar.” atasözündeki gibi, kayınvalidemin söylediği her söz bana batıyor.

Bunu bazen ben de çok açık fark ediyorum. Mesela geçenlerde annem “Kızım biraz tutumlu olun, para biriktirin de bir ev alın.” dedi. Ona “Haklısın anne, ama biz parayı bir türlü artıramıyoruz.” dedim. Birkaç gün sonra kayınvalidem de annemin sözlerine benzer bir Şeyler söyledi, ona sinirlendim, “İşlerimize niye karışıyor, oğlunun parasını israf ettiğimi mi ima etmeye çalışıyor?” diye düşünüp kızdım.

– Zaten bütün mesele kayınvalidenin sözlerini dert etmekten, sözlerinin altında manalar aramaktan, her sözünü kötüye çekmekten kaynaklanıyor. Velev ki kayınvalidenin kötü niyetle söylediğine emin bile olsan, aldırış etme. Bunun için kendini de kocanı da mutsuz etme. Bir erkek için annesinin ve eşinin arasında kalmak gerçekten çok zor ve yıpratıcıdır.

– Bakın buna katlıyorum. İki kadın arasında kalmak erkek için zor olmalı.

– Bu haftaki ana fikri söylersek, eşinin ailesine saygı duyman, eşine saygı duymandır. Eşinin gözüne bu böyle görünür. Bu yüzden onlar yüzünden eşinle aranda anlaşmazlık çıkmasına müsaade etme, sana ters gelen davranışları olsa da onları idare et. Onlara karşı biraz siyasi davran, iki taraflı idare et. Bugüne kadar onlara karşı yaptığın hataların için özür dile, onlara hediyeler al, iltifat et, aranızda sevgi, muhabbet köprüleri kurmaya çalış. İyilikten zarar gören olmaz. İyiler mutlaka kazanır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.