Evde arkanızı kollayan biri var

Evde arkanızı kollayan biri var

“Ocağı açık mı bıraktım, ütüyü fişte mi unuttum?” diye eve geri dönenlerden misiniz? Artık işiniz çok daha kolay… Amazon’un bu hafta tanıtımını yaptığı akıllı ev tipi robot Astro evde devriye gezip bu gibi durumlarda size haber veriyor…

EVDE robot dönemine aşinayız… Hani şu evi köşe bucak gezip yerleri süpüren robotlara örneğin… Bir de Alexa teknolojisi var. “Işıkları kapa” dediğimizde kapayan ya da istediğimiz şarkıyı çalan… Arama motoruna istediğimizi sorduğumuzda yanıt veren ya da alışveriş listemizi aklında tutan robotlar…

Amazon’un bu hafta içerisinde tanıtımını yaptığı ve yıl içinde önce ABD’de satışa çıkaracağı ev tipi robot Astro ise Alexa teknolojisine boyut atlatan türden.

Bu yıl içinde satışa çıkacak olan robot neler mi yapıyor? Yemek ya da ütü yapma gibi yetenekleri maalesef henüz yok. Ama ev güvenliği için oldukça verimli. Evde kimse yokken evcil hayvanların kontrolünü sağlayabiliyor, evde otomatik olarak devriye gezip olağandışı bir şey tespit ederse ev sahiplerine bildirim gönderebiliyor.

KİŞİLİK KAZANDIRILMIŞ

Firma yetkilileri, tekerlekli Alexa’dan çok daha fazlası olduğunu ve ona kişilik kazandırmak için bir dizi hareket ve ifadeyle programladıklarının altını çiziyorlar, örneğin “En sevdiğin müzik nedir, dans eder misin?” dediğinizde hip hop çalıp dans etmeye başlıyor. Elbette bu yanıt ve dans şekli Astro’dan Astro’ya da farklılık gösteriyor.

MAHREMİYET MESELESİ

Gelelim gizlilik ve mahremiyet gibi önemli konulara… Malum fazla teknoloji fazla gözetlendiğimiz endişesini de doğuruyor. Ama Astro için evde ‘sınır dışı’ bölgeler tanımlayabiliyorsunuz. Böylece belirli alanlara girmesi engelleniyor. Ayrıca kameraları ve mikrofonu da istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz. Ama kapatıldıklarında hareket etme yeteneği de duruyor.

PERİSKOP KAMERASI VAR

Küçük ev robotunun yeteneklerinden biri de periskop kameraya sahip olması.

Devriye modunda iken periskop kamera ile boyundan yukarıları da kontrol edebilme özelliğine sahip. Bu sayede açık bir ocağı fark edip yine ev sahiplerine bildirimde bulunabiliyor, özellikle ileri yaştaki kişilerin de epey işini kolaylaştırması bekleniyor.

BİR ÜST MODELİ DAHA PAHALI

Bu yıl 999 dolardan piyasaya sunulacak Astro’nun bir sonraki geliştirilmiş modeli ise 1449.99 dolardan satışa çıkacak. Bu arada ev robotunun satışa çıktığı gün, mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşması ve dakikalar içinde tükenmesi bekleniyor.

HER EVDE BİR ASTRO

Amazon’un öngörüsüne göre beş ila 10 yıl içinde herkesin evinde bir Astro olacak. Astro’nun hem ebat hem de görüntü itibariyle 2014 yılında Ja-ponlar tarafından üretilen insansı robot Pepper’dan çok daha sevimli olduğu bir gerçek. Ama o yıl bütün fuarlarda tanıtımı yapılan Pepper ürkütücü olması nedeniyle epey eleştirilmişti ve hayal kırıklığından öteye gidememişti. Bakalım bu sevimli Astro ne kadar ilgi ve talep görecek, onu da bekleyip hep beraber göreceğiz…

BURCU ALDİNÇ
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir