Evde nasıl sirke yapılır?

Evde nasıl sirke yapılır?

Evde sirke yapmak

Rumeli kökenli bir aileden gelen Nihal Doğan, aile büyüklerinden öğrendiği sirke formüllerini çeşitli meyvelere uygulayarak geleneksel sirke üretimini küçük çapta da olsa sürdürüyor. Konunun uzmanı olması nedeniyle bu eser için kendisinden bir tarif rica ettik.

sirke modern tip

Ballı Elma Sirkesi

Malzeme:

3 kg sert ve sulu tabiî köy elması

1-2 yemek kaşığı doğal bal

1-2 su bardağı su

Cam kavanoz

Hazırlanışı:

Elmalar iyice yıkanıp kurulanır. Katı meyve sıkacağı ile sıkılarak suyu çıkarılır.

Elma suyu cam bir kavanoza alınarak içerisine bal ilave edilir ve iyice karıştırılır.

Ağzı hava alacak şekilde bir tülbentle bağlanarak, güneş varsa cam kenarına yoksa ılık ve loş bir ortama konur. 4-6 hafta kadar zaman geçince üzerinde denizanası şeklinde bir maya ve kapak kısmında da sirke bakterileri dediğimiz minik kurtçuklar oluşur. Bu sirke fermantasyonunun başladığının işaretidir. 8-10 hafta sonra süzülür. Kurarken su katmadığımız için asit derecesi yüksek (sert) bir sirke olacaktır. Bunu yumuşatmak isteyenler içerisine 1-2 su bardağı su ilave edebilirler.

Daha sonra 2-3 hafta daha bekletip süzdükten sonra bir şişeye alıp ağzı sıkıca kapatılarak serin bir yerde muhafaza edilir.

Unutulmamalıdır sirke bekletildikçe canlılığı devam eder ve kalitesi artar. Bu nedenle kabının dibinde tortular içinde mayalar oluşabilir. Bu oluşumlar gerçek/ hakiki sirke olduğunun önemli göstergelerinden biridir.

Not: Katı meyve sıkacağı bulunmayanlar elmaları iri parçalar halinde doğrayıp, üzerini örtecek miktarda su koyarak da yapabilirler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir