Şarap sirkeye dönüştürülebilir mi?

Şarap sirkeye dönüştürülebilir mi?

Şarap sirkeye dönüştürülebilir mi?

Bazı fıkıhçıların domuz veya leş tuz içine düşüp, tuza dönüşürse o asli vasfını yitirip tuza dönüşmesi durumunda bu tuzun tüketilmesi caizdir şeklinde görüşlerden hareketle “Şarap sirke haline gelince temiz olur. Bütün kimyevi değişmeler böyledir” gibisinden fetvalar verirler. Hatta bazıları jelâtin ve genetik işlemleri de benzer tevillerle izah etmeye çalıştıklarını görürüz. Oysa bu klasik fetvaların, günümüz bilimsel gelişmeleri açısından olduğu kadar özellikle şarabın sirkeye dönüştürülmesinin nehyedildiği hadislerle de açıkça çeliştiği görülür.

Endüstriyel sirke

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: “Rasülullah şaraptan sirke yapmayı yasakladı.”m Şarabın sirkeye dönüştürülmesinin yasaklanmasını kitabın önceki bölümlerindeki hadislerle anlatmıştık. Şarabın sirkeye dönüştürülmesinin ötesinde; domuzun derisinden elde edilmiş bir jelâtinin farklı maddelerle karışımından (fermente, rafine ve diğer karışımları neticesinde) ortaya çıkan yeni ürünün kapsamlı analizi yapıldığında, bu ürünün içerisine domuzdan elde edilmiş bir jelatin ya da alkol ilavesi yapılıp yapılmadığı tespit edebildiğine göre, fıkıhçıların (klasik fetvaların ötesinde) tatmin edici çözümler sunmaları gerekiyor. Bazı kimselerin zaruret gibi tevilleri bizleri tatminden uzaktır. Özellikle de genetiği değiştirilmiş organizmaların savaş aletine dönüştürülmesi gerçeğini bilmeksizin sundukları görüşlerini gözden geçirmeleri zaruridir.

Netice itibariyle çoğu ailede yapımı unutulan sirkeyi hiç olmazsa sağlığımızı düşünerek yeniden üretebilir hale gelmemiz ve orta yaştaki annelerin kızlarına bu bilgilerini aktarıyor olmaları üzerlerindeki sorumluluklardan biridir. Raflarda satılan, ancak faydanın yanı sıra sağlığımızı tehdit edebilecek kimyasallar içeren sirkelerin yerine, özellikle yaz mevsiminde erik, gül, elma, armut, üzüm, böğürtlen, hurma, alıç vb meyvelerden sirke yapmayı denemeli ve sürekli olarak da kullanmalıdır. Sirkenin iyi bir temizleyici olduğu ve meyve/sebzelerdeki tarım kimyasallarının (kısmen de olsa) uzaklaştırılmasında kullanılabileceğini de göz ardı etmemeliyiz. Bu bağlamda meyve/sebzeler, temiz bir suya eklenecek bir miktar sirkede 10 dakika kadar bekletilerek tüketilebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir