Evlilikte Belli Anlar ve Zamanlar

Evlilikte Belli Anlar ve Zamanlar

Belli anlara, hususi zamanlara dikkat et.

– Evlilik yıldönümü gibi günleri mi kastediyorsunuz?

– Hayır. Bence evlilerin evlilik yıldönümü, doğum günü gibi zamanlarından daha kıymetlisi, hassas zamanlarıdır. Bir karı-kocamn en hassas zamanı, günde iki kezdir: ayrılma ve kavuşma anları. Yani sabah ve akşam. Sabah ayrılıyorsun, bilmiyorsun ki o gün ölüm sizi ayıracak mı? Akşam birbirinize kavuşabilecek misiniz?

Bu yüzden her günün sana verilmiş bir fırsat olduğunu unutma. Kalkar kalkmaz önce Yaradana şükredip sonra güler yüzle güne başla. Kahvaltıyı eşinin sevdiği gibi hazırla, eşini güzel bir şekilde uğurla. Akşam da güler yüzle karşıla. Yüzünde onu görmekten dolayı mutluluk okunsun ki o da evine koşa koşa gelsin. Bu iki hassas anda güler yüzlü olursan aradaki açıkları kapatman daha kolay olur.

evlilik yuksugu

– Ama erkek güler yüzlü olmayınca, kadın da güler yüzlü olamıyor.

– Yine aynı noktaya döndük galiba. Sen ona zorla adım artıramazsın. Sen kendi adımlarına bak. Onun adımlarını sayma. Sen güler yüzlü ol. İnsan ayna gibidir, bir müddet sonra o da sana gülümseyecektir. Sabah eğer o gün onun dönmeyeceğini bilsen yine suratmı asar, her şeyi dert eder miydin?

– Tabii ki hayır…

– Ama bir gün olabilir, ölüm her an bizler için. O zaman hangi pişmanlıkları yaşayacaksan, neleri telafi etmek isteyeceksen, şimdi elinde fırsat varken değerlendirmelisin.

– Sabah ve akşam çok mühim diyorsunuz yani.

– Evet hem de çok mühim… Sabah uğurlarken ve akşam karşılarken güler yüzlü olmak mühimden de öte, şart… Çok güzel bir yüze sahip olmak her kadının elinde değil ama gülen bir yüze sahip olmak herkesin elinde.

– Ferhat bazen bana “Beni ekşimiş bir suratla karşılama.” diyor.

– Güler yüz deyip geçmemek lazım, güzellikten daha değerli. İnsan istemese bile gülümsediği zaman, bir müddet sonra ruh hâli de değişip güzel davranışlar gösterir. Kapıyı güler yüzle açarsan karşılama sonrası da güzel devam eder. Fakat kapıyı asık yüzle açarsan, o ruh hâliyle kocan kapıdan girer girmez “Musluk su damlatıyor, dolabın kapağı ayağıma düştü, bir tamir etmedin! Niye siparişlerimi tam almadın?” gibi şikâyet cümleleri sıralamaya başlarsın. Bunları söylemek için uygun zamanı beklemelisin. Asık yüzlü olursan o surata uygun davranışlar geliştirirsin. Bu yüzden bu hafta ayna karşısında gülümseme çalışması yapmanı istiyorum. Ve onu güler yüzle karşılayıp güler yüzle uğurlamaya gayret et.

– Biraz acil gibi oldu bu. Diğer adımlar için acele etmemiştiniz.

– Yapabileceğin kolay adımlar için bekleme, bir an önce yapmaya başla.

– Tamam…
One thought on “Evlilikte Belli Anlar ve Zamanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir