Gençlerin Yeni Saç Tercihi Beyaz Saçlar

Gençlerin Yeni Saç Tercihi Beyaz Saçlar

YENİ COOL: BEYAZ SAÇ!

Platinden daha değerli ne olabilir? Tabii ki gümüş! Platine göre daha zahmetsiz ulaşılabilen bu saçlar şimdi gençlerin de tercihi: Upuzun gümüş saçlar, bir boyfriend jean ve stiletto’lar…

beyaz saç modası 3

NASIL KULLANMALISINIZ?

Saçların beyazlaması, zevklerinizden vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Paris’te kuaför salonu olan Delphine Courteille, beyaz saçlar için “tie&die” modelini öneriyor. Saç diplerinin gri, uçlarının beyaz oluşu, özellikle küt saçlarda ve atkuyruklarında harika görünüyor. Daha klasik tarzı benimseyen müşteriler için beyaz balyaj uygulanıyor.

Vogue İngiltere’nin 30’lu yaşlarındaki redaktörü Sarah Harris, gri saçlardan bir moda yaratmayı başardı. Harris geçen yıl Into The Gloss adlı blog’a verdiği röportajda, genç kadınların yolda kendisini durdurarak saç boyasını kime yaptırdığını sorduklarını anlatmıştı. 50 yaşındaki top model Kristen McMenamy ve kendi güzellik markasını yaratan Linda Rodin de uzun zamandan beri boyadan vazgeçip gri saçlara teslim olanlar arasında. St. Vincent, yani başka bir deyişle Annie Clark, Pink ve “Girls” dizisinin oyuncularından Zosia Mamet gibi genç ünlüler de gri saç akımına çoktan kapıldı. Hemen belirtelim, biri 32, biri 35 ve diğeri yalnızca 27 yaşında…

Aslında daha yakından baktığımızda platin saçlara sahip birçok kadının, küllü gri gölgelerle saçlarını zenginleştirdiğini görüyoruz. Hatta New York’ta gerçekleşen son defilelerde Badgley Mis-chka ve Carmen Marc Valvo gibi markalar da gri meçli modelleriyle karşımıza çıktı. Gri saçlarını gizlememeye karar vermiş birçok kadına kuaförlük yapan Delphine Courteille, “Bu saçlar hem klas hem de rock’çı yönü aynı anda vurgulayabiliyor” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu saçlar tıpkı kızıl saçlar gibi dikkat çekici, kimse gri saçlı bir kadını unutmaz!”

Gri saçları kabullenmek, beraberinde kim olduğunu, yaşını da kabullenmek ve çekiciliğin başka bir boyutuna geçmektir. Kişisel Gelişim Koçu Aude Roy, “Gri saçlar yüze anlam ve bilgelik katar. Tecrübeli, yaşınız ve sorumluluklarınızın farkında olduğunuzu gösterir” diyor. Bu saçlar, daha korumacı, daha sorumluluk sahibi bir imajla, gençlik ve naiflikten farklı bir çekicilik taşıyor. Ayrıca gri saçlar, yüzün sert ifadesini de yumuşatıyor.

beyaz saç modası 1

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

Saç kökünde saçı oluşturan hücrelerin arasında melanin pigmenti salgılayan melanosit’ler vardır. Bu melanosit’ler yıllar içerisinde ölür ve renk veremez duruma gelir. Saç beyazlaması da bundan kaynaklanır. Saç, beyazlamaya 25 yaşından itibaren başlayabilir. Genetik etkiler, beyazlama zamanında büyük rol oynar. Tabii tek neden genler değil. Oksidatif stresin de melanosit azalmasına sebep olduğu biliniyor. Patrick Canivet, bu oksidatif olguları yok ederek beyazlamanın yavaşlanabileceğini söylüyor. Kerastase, Densifique Serum Jeunesse adıyla beyazlamayı geciktirici bir ürün piyasaya sürdü (6245). Bu ürün henüz beyazlarla karşılaşmaya hazır olmayanlar için ideal!

beyaz saç modası 2

GÜMÜŞ SAÇLARA GEÇİŞ

1. UYGUN BAZ

Şaşırtıcı olsa da önceden kumral ya da kahverengi saçlara sahip olanlarda, sarı saçlılara göre daha güçlü bir etki yaratıyor. Öz rengi sarı olanlarda daha soluk bir görünüm oluşuyor. Ayrıca düz ve hacimli saçlarda renk kendini daha güzel bir şekilde belli ediyor.

2. YETERLİ YOĞUNLUKTA SAÇ

En iyi sonuç için en azından yüzde 60 beyaz saça sahip olunmalı. Bazıları bu orana diğerlerinden daha geç ulaşır. Biraz sabır gösterin! İstediğiniz orana kavuşma-dıysanız, boyayı bırakıp kısa bir saç modeli kestirin ve 3-4 ay boyunca boya yaptırmadan, yalnızca kullanmak istediğiniz kır saçlara yakın bir tonda balyaj yaptırın. Eski boyalardan tamamen kurtulmak için aydan aya ufak ufak saçlarınızı kestirebilirsiniz. İstediğiniz sonuca ulaşmanız 1 yılı bulabilir. Daha sonra yıllar ilerledikçe beyazlarınız çoğalacak ve saçlarınızdaki görünüm daha da aydınlanacaktır.

3. STİLİ BELİRLEMEK

Sıradan olmaktan kaçmarak daha rock bir tarza odaklanabilirsiniz. Kalem etek giydiğinizde sweatshirt’le, klasik bir ceket ya da deri giydiğinizde bir jean’le kom-binleyerek sıkıcılıktan sıyrılabilirsiniz. Makyaja gelirsek, amacımız taze bir görünüm yakalamak. Bu nedenle gözler veya dudaklarda (asla ikisinde birden değil!) kırmızı veya fuşyanm tonları tam size göre. Aude Roy’a göre, gri saçlar sarı saçlardan daha fazla özen istiyor. Siyah-gümüş aksesuvarlar stilinize kesinlikle çağdaş bir hava katacak.

4. SAÇLARI KORUMAK

Doğal bir koruyucu olan melanin pigmenti beyaz saçlarda bulunmuyor. Bu sebeple UV ışınlarına ve zarar görmeye daha müsaitler, yani daha kırılganlar. Haftada bir-iki kez besleyici maske yapmanın yanı sıra, içinde yağ ve silikon barındıran, durulama gerektirmeyen bakım ürünlerinden de her gün kullanmak gerek.

5. SARARMAYI ENGELLEMEK

Gümüşün en büyük düşmanı sarı diyebiliriz. L’Oreal Professionnel Ürünler Teknik Direktörü Patrick Cani-vet, “Güneşin ve nemin etkisiyle, saçtaki keratin oksitlenip sararabiliyor. Hava kirliliği de saçlarm üzerinde kötü bir etken” diyor. Sarıyı nötralize eden mavi şampuanlar bu probleme karşı en iyi çözüm.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir