Hayatı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Hayatı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Sadece bir elektrikli süpürge yardımıyla nasıl vakumlu poşetler hazırlayabileceğiniz! ya da sürekli birbirine dolanan kablolar için ne gibi çözümler üretebileceğinizi biliyor musunuz?

Özellikle kadınların ilgisini çekecek “Hayatı Kolaylaştıran Fikirler” kitabı, pratik önerilerle her daim işe yarayacak bilgilerin kalıcı olmasını sağlıyor. “Söz uçar yazı kalır” mantığından yola çıkılarak Koroplast web sitesinde “Koroplast’la Zaman Kazan” bölümünde 45 bin fikre yer verildi. Bunların içinden 9 bini ise kitapta yer almaya hak kazandı. Tüm geliri Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’na bağışlanan bu kitap, günlük hayatta karşılaşacağınız küçük ama zaman alan sorunların çözümü oluyor. İşte bu kitapta yer alan önemli başlıklardan sadece birkaçı…

pratik-bilgilere-ornek

Sağlıklı tırnaklar için

Sürekli oje sürmek zorunda olan bir kadınsanız tırnak sağlığınıza ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Hazırlayacağınız limon ve zeytinyağlı karışımla bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Oje sürmeden önce ya da sonra biraz limon suyu ve birkaç damla zeytinyağı ile tırnaklarınızı ovun. Böylece ojenizi her çıkardığınızda renk birikintilerini azaltmış, sararmaları engellemiş olacaksınız.

Saç boyarken…

Boyalı saçlarınız için “Kuaföre ihtiyaç duymuyorum” diyenlerdenseniz bu altın değerindeki bilgiye dikkat! Evde saçınızı boyarken, boyanın temas etmesi olası noktalara yani alnınıza, yanaklarınıza ve boynunuza krem sürün. Boyanın cildinize sıçraması durumunda bile yıkadığınız anda lekesi kalmayacak.

Kırmışı ruj sorunsalı

Kırmızı ya da bordo renkli ruj sürenlerin bu işlemi kusursuz şekilde, taşırmadan uyguladığını gördükçe içinizden “Ben de böyle sürebilseydim keşke” dediğinizi duyar gibiyiz. Rujunuzu sürmeden önce dudağınıza peeling yaparak ölü deriden arınmasını sağlayın. Hemen arkasından nemlendirici sürün ve yumuşatın. Kapatıcıyla dudağınızın rengini nötrleyin ve taşmalara karşı gelmek için dudağınıza kalem yardımıyla çerçeve çekin.

En sağlıklı patates cipsi

Patates cipslerini seviyor ama çok yağlı ve tuzlu oldukları için tercih etmiyorsanız, kendi patates cipsinizi kendiniz yapabilirsiniz. İki orta boy patatesi soyun ve ince ince doğrayın. Patatesleri buzdolabı poşetine koyun. Tuz, kekik, kırmızı biber ekleyin ve karıştırın. Fırın tepsisine pişirme kağıdını yerleştirin ve patatesleri dizin. 180 derecede kontrol ederek pişirin.

Hızlı turşu

Evinizde turşu yapabilirsiniz. Kapakları daha önce kullanılmamış kavanozlara hazırladığınız turşu malzemelerini yerleştirin. Kapaklarını kapatın ve kavanozları bulaşık makinesine koyun.

En sıcak ve en uzun programı ayarlayarak deterjansız yıkayın. Program bittiğinde kavanozları soğumaları için bekletin. İşte hazır!

Şekilli kurabiyeler

Yaptığınız kurabiyelerde biraz farklılık ve eğlence arıyorsanız onlara şekil verebilirsiniz. Vermek istediğiniz şekli pişirme kağıdına çizin ve kurabiye karışımını üzerine koyup şekillendirin. Elle verdiğiniz, yuvarlak, sıkıcı formlara, kalıplara ihtiyaç duymadan veda edebilirsiniz.

Közlenmiş patlıcan ve biber soyarken

Közlenmiş sebzelerin kabuklarını soymak sizin için bir kabustan ibaretse bu bilgi size dakikalar kazandıracak. Közlediğiniz padıcan ve biberleri buzdolabı poşetine koyup, 10 dakika bekletin. Kabukların kolayca ayrıldığını göreceksiniz!

Dolanmayan kablolar

Bilgisayar, televizyon, müzik sistemi, şarj, elektrikli ev aletleri derken tüm kablolar birbirleriyle yakın bir ilişki içinde oluyor. Kabloların fazla kalan kısımlarını düzenli bir şekilde muhafaza etmek için kağıt rulo kartonlarının içine yerleştirebilirsiniz.

Vakumlu poşetler

Yorgan, yastık ya da çarşafları vakumlayarak dolaplarınızdan tasarruf edebilirsiniz. Vakum iyi bir çözüm ve bunları yapmak için vakum aletine ihtiyacınız yok. Bir elektrik süpürgesiyle işi çözebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey malzemelerinizi uygun boydaki poşetlere yerleştirip torbanın ağzmı büzerek elektrik süpürgesinin ucuyla tüm havayı çekmek… Havası iyice çekilinceye kadar devam edin ve hemen ağzını bantlayın.

Lambanızın ışığını daha da başlık kısmının içini alüminyum folyo ile kaplayın. Folyo ışığı yansıtacağından ışık miktarını da yükseltecek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir