İyiliğin gücü

İyiliğin gücü

İyiliğin gücü

Eğer yaşam süreniz boyunca sorunların üstesinden gelme konusunda ciddi boyutlarda huzursuzluk yaşamak istemiyorsanız, yardım ilkesini kalbinizin bir yerinde saklı tutmalısınız.

Kalbinizde saklı tuttuğunuz yardım ilkesi, sizi zor zamanlarınızda koruyarak zarar görmenizi engeller, size kol kanat gerer, olası aksilikleri hafif sıyrıklarla karşılayarak korunduğunuz duygusuyla hayata daha sıkı sarılır ve kendinizi daha güvende hissedersiniz.

İyiliğin gücü

Ruhsal dünya insanın kendisiyle baş başa kaldığı bir dünyadır. İçimizde kimsenin görmediği fırtınalara rağmen gülümseyen yüz ifadesi iç huzuru gücümüzden kaynaklanır. İç huzurun hissedilmesi için insanlara yardım etmek birinci planda gelir. İyilik yapmak duygusunu hisseden insanın kalbinde kocaman bir sevgi yumağı vardır. İyiliğin kökenine baktığımız zaman, içeriğindeki sevginin dayanılmaz görkeminin tüm insanları kucakladığını hissederiz.

Hepimiz zor durumda olduğumuz zaman bir mucize bekleriz. İçinde bulunduğumuz durumun zorlukları içerisinde ezilirken, bir çıkış yolu arar ve ne yapacağımızı şaşırırız. Böyle bir durumda birisinin aniden çıkıp bütün sorunlarımızı çözmesinin ne anlama geldiğini düşünün. Böyle bir şey olmayacağını bile bile yinede içimizde bir umut ışığı hissederiz. Zor durumda kalmanın elbette ki bir nedeni ve bir bedeli vardır. En büyük kazanımı ise insanın kendisine iyilik yapma felsefesini özümsemesidir. Çünkü zor durumda kalmanın bedeli çok acı ödenmiştir. Zor durumda kalmanın nedenlerini ve ödediği bedelin acısının verdiği ders ne kadar acı olursa o derece etkili olmuştur ve “bir daha mı asla” diyerek ne yapması gerektiğini unutmamak üzere ezberlemiştir.

İyilik insanın kendisiyle barış içinde olmasının nedenidir.

• İyilik sevmektir.

• İyilik paylaşmaktır.

• İyilik yardım etmektir.

• İyilik destektir.

• İyilik iç huzuru hissetmektir.

• İyilik geceleri baş yastığa konduğu zaman rahat uyumaktır.

• İyilik vicdan huzurudur.

• İyilik haksızlığa karşı çıkmaktır.

• iyilik iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmaktır.

• İyilik yaşama daha sıkı sarılmaktır.

• İyilik doğruyu ve yanlışı ayırt etmektir.

• İyilik güzeli/doğruyu düşünme nedenidir.

Yaşam, benzerliklerin birbirini takip ettiği masallar ülkesidir. Her şeyin birbirini takip ettiği dünyada; gece gündüzü, ilkbahar yazı, dünya güneşi hiç yorulmadan takip ediyor. Gerektiğinde karşısındakini taklit eden, idol duyguları iç dünyamızın bir yerinde sinsice beklemektedir.

Aslında yaşam bir özentiden ibarettir. Her şey kazanıl-mışlığın, başarının, pozitivitenin, vizyonun yansıyan cazibesidir. Kazanılmışlığın içimizde yarattığı özenti ve yerinde olmak isteği duygularımızı aktive eder ve hareket kabiliyetimiz devreye girer. Yapılması gerekenler açık olmasına rağmen, arayışlarla başlayan serüven bizi doğru yönlendirdiği gibi, yanlışlık yapmamıza da neden olabilir.

Ortaokulda bir din dersi hocam vardı. Adını hatırlamıyorum, ama söylediği bir cümleyi ömrümce unutmayacağım. Hocamın cümlesi şöyleydi:

“Cenneti merak ediyorsanız eğer, başkalarına iyilik yapın, kendinizi cennetteymiş gibi hissedeceksiniz.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir