Psikoloji ve iyilik

Psikoloji ve iyilik

Psikoloji ve iyilik

İnsanın psikolojik dünyasında esen egoizm, mazoşizm, sado mazoşizm gibi duyguları kişinin karakter yapısını belirler. Yapma, başarma konularında pozitif duygular kadar negatif duyguların da oluşmasıyla; düşünce ve davranışlarımızdaki olumsuzluklar hayatımıza yansır. Elimizde olmadan bir takım yanlışlıklar yaparız.

Psikoloji ve iyilik

Olumsuz kararlarımız sonucu yaptıklarımızın yanlışlıklarına rağmen, nedenini sorgulamaz ve gerçekle alakası olmayan değişik bahaneler üretiriz. İşte bu kendimize yaptığımız en büyük kötülüktür. Aslında burada “kendinize bir iyilik yapın” cümlesini hatırlayarak en azından neden ve ni-çinleri bir masaya yatırarak kendimize yaptıklarımızın ya da yapamadıklarımızın analizini yapma şansını tanımalıyız.

İyilik bahar sabahı insanın yüzüne vuran güneş gibidir. İçi ısınır insanın, yalnız olmadığını hisseder, motivasyonu yükselir, yaşam bir farklı güzel görünür, içimizden güzel şeyler geçer. İster iyilik yapalım, ister başkasından bir iyilik görelim aynı duyguları hissederiz ve “yaşam paylaşmakla daha mutlu olmak demektir” diye düşünürüz. İnsanları mutlu etmenin bir yolu olduğunu keşfetmenin ne anlama geldiğini biliyorsak daha ne duruyoruz. Artık hayatı kendimize armağan etmenin yolunun, başkalarına yardım etmek olduğunu hatırlamalıyız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir