Kargo Şirketlerinin Aldığı Önlemler

Kargo Şirketlerinin Aldığı Önlemler

KORONAVÎRÜS salgınının ülkemizde görülmesiyle birlikte hem iş dünyası hem de vatandaşlar önlemlerini peş peşe almaya başladı. Birçok kişi bu dönemde evde kalarak hem kendi hem de çevresindekilerin sağlığını korumaya çalışıyor. Evde kaldığımız süre boyunca ise ihtiyaçlarımız doğrultusunda online alışverişe yöneldik. Bu dönemde artan e-ticaretle birlikte kargo şirketlerinde dc hummalı bir mesai var. Firmalar hergün binlerce kargoyu sahiplerine ulaştırıyor. Tabii bu dönemde en merak edilen konuların başında ise acaba paketlerden virüs bulaşır mı sorusu geliyor. Biz de kargo şirketlerine bu süreçte aldıkları aksiyonları ve hem tüketici hem de personellerinin sağlığı için hayata geçirdikleri önlemleri sorduk.

“PAKETLER DEZENFEKTE EDİLİYOR”

MNG Kargo, hem çalışanlarının hem de müşterilerinin sağlığını korumak için birçok önlem aldığı bilgisini veriyor. Tüm kargolar, aktarma merkezlerinde dezenfeksiyon işleminden geçiriliyor, bu işlem kargoları 30 gün boyunca koruyor. Toplum sağlığım korumak için herkesin evinde kalması gerektiğine dikkat çeken MNG Kargo İcra Kurulu Üyesi Özgün Şahin, “Hayat devam ettiği için mutlaka dışarıya çıkmanızı gerektiren işlemler olacaktır. Kargo aşamasında bu görevi biz üstleniyoruz. Gerekli tüm tedbirleri alarak kargoları ulaştırıyoruz” diyor.

E-ticaret alışverişlerinin artmasının etkisiyle teslimatların geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 20 arttığım belirten Şahin, ayrıca tcmassız işleme başladıklarını ifade edere sözlerine şöyle devam ediyor. “Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz barkod okutma uygulamasıyla kuryeler el terminalleri aracılığıyla yeni kimlik ve sürücü belgesi üzerinde bulunan bar-kodları okutabiliyor.

Ardından sisteme paketin teslim edildiğine dair bildirim düşüyor. Bu da hem kolaylık sağlıyor hem de ,zamandan tasarruf ettiriyor. Eski kimlikleri kullanan müşteriler için de geçerli olan uygulamada el terminalleri TC kimlik numarası, isim, soyad gibi bilgileri okuyabilecek şekilde tasarlandı.”

Yeni bir kampanyayı da hayata geçiren MNG Kargo, kargoları sabit fiyatla taşıyor. Kargolar kapılarından alınarak teslimat adresine ulaştırılıyor. Çok tartışılan bir konu olan virüsün kargo aracılığıyla yayılması ihtimaline karşın Şahin, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konudaki açıklamasını aktarıyor:

“Hastalık, virüs taşıyan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında burun veya ağızdan atılan solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye bulaşabiliyor. Bu damlacıklar, söz konusu kişinin etrafındaki nesnelerde veya yüzeylerde bulunabiliyor. Bu nesnelere veya yüzeylere dokunup ardından yüze dokunulursa bulaşabiliyor. Gerekli önlemler alındığında, kişisel hijyen sağlandığında böyle bir ihtimal olmadığını düşünüyoruz.”

65 YAŞA ÜCRETSİZ KARGO

Aras Kargo, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün yayılımının engellenmesine #EvdeKalTürkiyem kampanyası ile destek oluyor. ‘Büyüklerimizin başımızın üstünde yeri var’ sloganıyla hayata geçirilen kampanyayla Aras Kargo, salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş üstü müşterilerinin kargolarını kapılarından ücretsiz olarak teslim alacak ve istedikleri adrese gönderiminin yapılmasını sağlayacak.

Salgın tehdidine karşı şirket olarak çalışanları ve müşterileri için gerekli önlemleri aldıklarını belirten Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, toplum sağlığı için vatandaşların evlerinde kalmaları gerektiğini belirtiyor. Bu kapsamda evden çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü müşterilerinin kargo ihtiyaçlarını karşılanması için bir kampanya başlattıklarını kaydeden Ayyarkın, “Amacımız, bu dönemde, büyüklerimizin yanında olduğumuzu göstermek ve İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan sokağa çıkma kısıtlamaları ile ilgili genelgedeki uyarılarına dikkat çekmek” diyor.

Salgına karşı aldıkları önlemlere de değinen Ayyarkın, “Kargo alımları ve teslimatlarında müşterilerimizle kuryelerimiz arasında en az bir metre mesafe bırakmaya özen gösteriyoruz. Şube içine en fazla üç müşteri alıyor, aralarında mesafe bırakmaları için bilgi veriyoruz. Önerilen mesafenin bırakılması için zemin uyarı bantları yerleştirdik. Çalışanlarımıza da salgına karşı hijyen tedbirleri ile ilgili sık sık hatırlatma duyuruları yapıyoruz” açıklamasını yapıyor. Tüm birimlerde el dezenfektanları bulunduğunu söyleyen Ayyarkın, “Maske ve tek kullanımlık eldiveni kuryelerimizin gerekli durumlarda kullanması için tedarik ve bilgilendirmeyi yapıyoruz. Kargo tesliminde temassız teslimata dikkat ediyoruz. Kimlik kartları çipli ise temassız okutuyor, eski tip kimlikse, kimliği uzaktan kontrol edip isim soy isim alıyoruz. Tüm şubelerimiz ve araç içleri gerekli aralıklarla dezenfekte ediliyor” şeklinde konuşuyor.

“KRİZ PLANLARI OLUŞTURULDU”

Koronavirüs tehdidine karşı önlemlerini artıran bir diğer firma da Yurtiçi Kargo. Dünya Sağlık Örgütü ve Bakanlıklar tarafından verilen tavsiyelere harfiyen uyduklarını ifade eden şirket yetkilileri, “Gönderilerde temassız teslimat metoduna geçildi, özellikle el hijyeni odaklı temel hijyen protokolünün önemi konusunda bilincin yüksek tutulması için tüm çalışanlarımız ile kapsamlı iletişim halindeyiz. Tüm birimlerimizde ve araçlarımızda dezenfektan içerikli temizleyiciler bulunmasını ve bunların (kullanılmasını sağlıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Kargo aktarma merkezlerinde de düzenli olarak dezenfekte çalışması yapıldığını belirten şirket yetkilileri, kuryeler ve alıcıların hiçbir şekilde tensel temas kurmaması ve kişisel korunmanın aksatılmaması için uyarılar yapıldığını vurguluyor. Gerekli maske ve eldiven tedariklerinin sağlandığı bilgisini veren yetkililer, “Tüm kriz planlarımızı oluşturduk. Olası tüm durumlara karşı hazırlıklıyız. Böyle bir dönemde tüm önlemlerimizi alarak, operasyonlarımızı hiçbir aksaklık yaşanmadan gerçekleştirmeyi yurttaşlık görevi olarak görüyoruz. Bu tarihi, kutsal görevi sonuna kadar yerine getirmek de bizim asli sorumluluğumuzdur” diyor.

“SOSYAL MESAFEYE DİKKAT”

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), de koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok önlemi hayata geçiriyor. Şirket, dağıtım araçlarım, işyerlerini, servis araçlarını ve müşterilerin temas edebileceği alanları dezenfekte ediyor. Tüm iş yerlerinde sosyal mesafe kuralının uygulandığını açıklayan şirket yetkilileri, “Şube ve gişelerde görevli personel sayımızın en fazla iki katı kadar müşteriyi içeride misafir ederek, işlemlerini sırayla gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda müşterilerimizden hem içeride hem dışarıda sıra beklerken 1 metre mesafe kuralına uymaları noktasında gerekli özeni göstermelerini bekliyoruz” diyor.

Gerekli tedbirleri aldıklarını belirten yetkililer, “Tüm iş yerlerimizde, dağıtım ve servis araçlarımızda ve müşterilerin temas edebileceği alanlarda Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda dezenfeksiyon çalışmalarını düzenli olarak yaparak, müşterilerimizin ve personelimizin sağlığını koruyoruz” açıklamalarını yapıyor. PTT’den yapılan bir diğer açıklamaya göre, çalışanların sağlığının korunması ve hizmetlerin aksatılmadan yürütülmesi açısından, ikinci bir duyuruya kadar cumartesi günleri nitelikli gönderilerin dağıtım hizmeti verilecek, tebligat ve pasaport hariç kayıtlı posta gönderileri ile kayıtsız posta gönderilerinin dağıtım hizmeti ise verilmeyecek.

Aslan KUT / Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı
“Her türlü tedbir alınıyor”

Covid-19 tehdidi karşısında derneğimize bağlı tüm üye kurum ve kuruluşlar, ticari faaliyetlerin devamı ve evinde kalan vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını ulaştırmak için kamu hizmeti niteliğinde önemli bir sorumluluk üstlenmiş durumda. Tüm üye kurum ve kuruluşlarımız eylem planlarını hazırladılar ve ekonomik sürekliliği sağlamak için kesintisiz hizmet sunmanın sorumluluğunu taşıyorlar. Bu kapsamda sektör temsilcilerimiz operasyon planlamalarını hizmetin devamlılığını sağlayacak şekilde tedbir seviyelerini artırarak gerçekleştiriyor. Toplum sağlığını korumak için tüm çalışanlara gerekli bilgilendirmeler yapılmakta, maske, eldiven, dezenfektan vb koruyucu malzemeler verilmekte ve sağlık durumları sürekli kontrol edilmekte. Şube, acente, dağıtım merkezleri, yönetim ofisleri ve araçların dezenfeksiyon işlemleri sıklıkla yapılıyor. Gerekli mesafenin sabit tutulması kaydıyla şube ve acentelere aynı anda en fazla üç kişi kabul ediliyor. Teslimatlar saha çalışanları ve müşteriler arasında sosyal mesafeyi koruyarak yapılmakta olup, mümkün koşullarda temassız teslimat yöntemleri geliştiriliyor. Yurt genelinde alınan sağlık önlemleri sebebiyle e-ticaret alışverişlerinde yaşanan yoğunluk kargo hacimlerinde de artışa neden oluyor. Ancak şektör temsilcilerimiz tüm koşullara hazırlıklı olduğunu, yeterli insan kaynağı ile hizmet kalitesini koruyarak iş sürekliliğine devam edeceklerdir. Bugüne kadar alınan önlemler ve tüm sektörlerin çabaları sayesinde bu zor günlerin üstesinden geleceğiz.

Prof. Dr. Bahadır CEYLAN / Medipol Mega Üniversite Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
“Paketten bulaşma riski düşük”

Koronavirüs yüzeylerde altı güne kadar canlı kalabiliyor. Ancak yüzeyler üzerinde virüsler zaman içinde azalıyor ve bulaşma riski düşüyor. Kargo paketini hazırlayan ve teslim eden kişide Covid-19 varsa elleriyle paketleri kontamine edebilir. Bu paketler eve alındığında üzerinde virüs varsa size bulaşma riski tabii ki olabilir, ancak bu olasılık düşük. Bu nedenle kargo paketlerini enfekte edici kabul etmiyoruz. Bu nedenle paketlerin ve içindeki paketlerin dezenfektanla silinmesi gerekmez. Paketleri eve hemen alabiliriz, balkonda bekletmeye gerek yok. Eğer paketlere temas ettikten sonra burun, ağız ve gözümüze dokunmadan önce ellerimizi dezenfekte edersek zaten bulaşma olmayacaktır. Zaten ağız burun ve göze dokunmadan önce elimizi yıkarsak ve dezenfekte edersek sorun kalmıyor.

Dr. Zeynep BAYINDIR / Acıbadem Bodrum Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
“Asıl önemli olan el hijyeni”

Koronavirüsler genel olarak dış ortama çok dayanıklı olmayan virüslerdir. Ortamın nem ’ ve sıcaklığı, dışarı atıldığı organik maddenin miktarı kontamine ettiği yüzeyin dokusu gibi faktörlere göre değişen dayanma süresi söz konusudur. Genel olarak cansız yüzeylerde birkaç saat içerisinde aktivitesini kaybettiği kabul edilir. Cansız yüzeyden virüs bulaşması için nesnede ciddi miktarda virüs olmasının yanı sıra temas süresi de önemlidir. Kişinin virüsle kontamine (bulaşma) olmuş elini ağız, burun, göz gibi mukoza alanlarına götürmesi sonrası enfeksiyon gelişebilir.

Kargo ya da alışveriş paketlerinden de teorik olarak bulaşma olabilir. Bu pratikte çok gözlenmemekle birlikte el hyyeni büyük önem taşımaktadır. Eve alınan paketler açıldıktan sonra kutu/poşet atılmalı ve el hijyeni sağlanmalı. Buzdolabına koyulan yoğurt, süt gibi ürünler silindikten ya da sudan geçirilip kurulandıktan sonra yerleştirilmeli. Bakliyatlar nemli bir bezle silinip kurulanabilir. Ancak tekrar vurgulamak gerekir ki, önemli olan eve gelen paketlerin açıldıktan sonra el hijyeninin sağlanmasıdır.

YEŞİM OKSAY
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir