Kolay Turşu Tarifi

Kolay Turşu Tarifi

Bugünlerde turşu kurabileceğin boş kavanozları atma. Araştırmalar fermente edilmiş sebzelerin -ve içerdikleri, bağırsak dostu mikroplar olan probiyotiklerin- sağlığa faydalarına dikkat çekiyor. Görünen o ki lahanayı turşu hâline getiren bakteri aynı zamanda sindirimine destek oluyor, enfeksiyonlarla savaşıyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Üstelik kendi başına ve çok basit şekilde evde turşu hazırlayabilirsin. Bir kavanoza alıp kapağını kapattığın doğranmış sebzeler, birkaç hafta oda sıcaklığında beklettiğinde fermente oluyor. Yani sözünü ettiğimiz dost bakteriler bu kavanozda yaşamaya başlayıp hünerlerini sergiliyor. Sebzelerin içindeki doğal şeker ise, laktik aside dönüşerek turşuya keskin ve ekşi tadını veriyor. Kendi bakteri takımını kurmaya var mısın?

Turşu

O zaman bu kuralları dikkate al:

CAM KAVANOZ TERCİH ET Fermantasyon işlemi asit yarattığı için kullandığın kabın tepkisel olmaması gerekir; bu yüzden cam ya da seramik kavanoz kullan.

SERT TERCİHLER YAP Her sebzeyi fermente edebilsen de, turp, karnabahar ve havuç gibi sert sebzeleri seçersen çok daha iyi sonuç alırsın.

KABUKLARI KORU Sebzeleri soğuk suda yıka ve kabuklarını soyma. Çünkü iş kabuklarda bitiyor!

AYNI BOYDA KES Tüm sebzeleri eşit kesmeye çalış. Böylelikle aynı sürede ve oranda fermente olacaklar.

KAPAĞINI SIKI KAPAT Sebzeler fermente olurken karbondioksit üretir; bu nedenle kavanozları hava geçirmez kapaklarla kapatmak gerekir. Havayla temas ettiğinde küf ve maya oluşumu hızlanır. Sebzeleri tamamen su altında bırakmak için, üzerlerine reaksiyona girmeyecek cam ya da seramik gibi bir ağırlık koy ya da daha küçük bir kavanoz kullan. Kavanozu bir mutfak bezi, kâğıt havlu ya da lastikle sabitlediğin kahve filtresi kâğıdıyla ört.

ZAMANLAMAYI İYİ YAP Sebzeler ne kadar uzun süre fermentasyona uğrarsa o kadar ekşi olur. Arada bir turşunun tadına bak. istediğin lezzeti aldığın an, tadını ve kıvamını sabitlemek için buzdolabına koy.

SARIMSAKLI KIRMIZI BİBER

2 diş sarımsak, soyulmuş 2 adet kırmızıbiber, dilimlenmiş 2 adet havuç, uzunlamasına dört eşit parçaya bölünmüş 1 çorba kaşığı kaya tuzu 1/2 litre içme suyu.

Sarımsakları bir litrelik kavanozun içine yerleştir, üzerine kırmızıbiberleri ve en üste havuçları koy.

Tuzu suyun içinde erit, ardından hazırladığın bu salamura suyu kavanoza boşalt. Su, sebzelerin üzerini bir parmak geçmeli. Üzerine bir ağırlık koy, kapağını kapat ve oda sıcaklığında 1 ila 4 hafta beklet.

6 KİŞİLİK 60 gramlık 1 porsiyonda: 20 kalori, 0 gr yağ, 4 gr karbonhidrat, 3 gr şeker, 400 mg sodyum, 1 gr lif, Igr protein

-TADINI ÇIKARMAK İÇİN-

► Salamura suyunu süz ve sarımsakları çıkar. Geri kalan turşuya bir avuç fesleğen yaprağı, 1 tatlı kasığı kekik ve 150 gr konserve (süzülmüş) kuru fasulye ekleyip mutfak robotunda püre hâline getir, iste tam aradığın gibi, keskin tatta bir dip sos!

► Fırından aldığın pizzanın üzerine ekle (fırında pişirme, iyi bakterileri öldürürsün).

► Vinegret sosuna karıştır ve salatalarına ekle.

ACILI KARNABAHAR

küçükjalapeno biberi, dilimlenmiş 1 limonun rendelenmiş kabuğu 1 tatlı kaşığı bütün karabiber Zı karnabahar, çiçeklerine ayrılmış 1 çorba kaşığı kaya tuzu Vı litre içme suyu 1/ Bir litrelik kavanoza limon kabukları ve tane karabiberleri koy. Kavanozu, en üstünde iki, üç parmak boşluk kalacak şekilde karnabaharla doldur.

Suyun içinde tuzu erit, ardından kavanoza boşalt. Su, sebzelerin üzerini bir parmak geçmeli. Üzerine ağırlık koy ve kapağını kapat. Oda sıcaklığında 1-2 hafta beklet. Ardından hava geçirmez bir kabın içinde buzdolabında iki ay kadar saklayabilirsin.

5 KİŞİLİK 60 gramlık 1 porsiyonda: 15 kalori, 0 gr yağ, 3 gr karbonhidrat, 1 gr şeker, 480 mg sodyum, 1 gr lif, 1 gr protein

– TADINI ÇIKARMAK İÇİN –

► Kı tırlık vermek için yeşil salatalarına karıştır.

► Bakliyat yemeklerinin yanında enfes bir eşlikçi olarak ye.

► Mayonezle karıştırıp patates salatasına sağlıklı bir tat kat.

ÇEŞNİLİ TURP

kilo turp, jülyen doğranmış 1 çorba kaşığı kaya tuzu 1 tatlı kaşığı kıyılmış taze nane 1 tatlı kaşığı kıyılmış taze kekik Bir kâsede turpları tuzla karıştır ve 10 dakika beklet. Ardından turp suyunu bırakıncaya kadar ov. Nane ve kekik ekle, biraz daha ov.

Kâsede küçük bir su birikintisi oluştuğunda, turpları bir litrelik kavanoza aktar ve üstte üç parmak boşluk kalacak şekilde sıkıştır. Kâsedeki suyu turpların üzerine ekle. Ağırlık koyduktan sonra kapağını kapat ve oda sıcaklığında 1-2 hafta beklet. Ardından hava geçirmez bir kabın içinde buzdolabında iki ay kadar saklayabilirsin.

16 KİŞİLİK 60 gramlık 1 porsiyonda: 15 kalori, O gr yağ, 4 gr karbonhidrat, 2 gr şeker, 180 mg sodyum, 1 gr lif, 1 gr protein

– TADINI ÇIKARMAK İÇİN –

► Füme hindi ye hardalla birlikte wrapyap.

► Zeytinyağı ve kıyılmış havuçla karıştırıp bol lifli bir garnitür hazırla.

► Mevsim salatasının üzerinde sos olarak kullan.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir