Lazerle leke tedavi yöntemleri

Lazerle leke tedavi yöntemleri

Gebelik, güneşin olumsuz etkileri veya yaşlılık… Sebebi ne olursa olsun cilt lekeleri özellikle kadınlara psikolojik açıdan rahatsızlık hissi veren yaygın bir cilt problemi.

Lekelere veda edin edin

Lekeler çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Kozmetik dışında medikal çözüm arayışındaysanız estetik hekimlerin önerilerine kulak verebilirsiniz. Medikal Estetik Hekimi Dr. Bora Özcan’a lazerle leke tedavi yöntemlerini sorduk.

Cilt lekeleri neden oluşuyor?

Cilt lekeleri ‘melonosit’ denen hücrelerinin güneş, spot ışığı, yaşlanma, gebelik, çevresel faktörler ve hormonel değişiklikler gibi birçok farklı sebeple cilde rengini veren melanin içeriğinin artmasıyla oluşur.

Cilt Lekelerinde Lazer Tedavileri

Lekeler içim en etkili lazer yöntemlerini anlatır mısınız?

Lavieen thulium lazer, leke tedavisinde kullanılan fraksiyonel bir lazer. Tek bir seansta bile lekeler üzerinde etkili olabiliyor. Özellikle melazma ve güneş lekesi tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Bu yöntemin diğer leke tedavilerinden farklı olmasının sebebi melanin hücrelerini patlatarak yok etmek yerine bu hücreleri, bölgeden uzaklaştıracak makrofaj dediğimiz melonoasitleri hedeflemiş olmasıdır. Tüm bunları yaparken ciltte kontrollü yaralar yaparak kişinin kendi doğal onarım mekanizmalarını harekete geçirmeyi, kolajen sentezini hızlandırmayı ve böylece antiaging etki yaratmayı hedefliyor.

Fraksiyonel lazer yöntemleri leke duşumda hangi alanlarda kullanılıyor?

Bu lazer yöntemi, antiaging tedavisinde, kırışıklıkların azaltılması ve giderilmesinde, akne ve yanık izleri tedavisinde yardımcı oluyor. Bu yöntem mutlaka doktorlar tarafından yapılmalı.

Uygulama sonrası nelere dikkat edilmeli?

Lazer uygulamasından sonra sadece iki saat süren bir kızarıklık ve hafif yanma hissedilir. Hastalar uygulamadan sonra güneş koruyucu krem kullanarak sosyal hayatlarına devam edebilirler. Uygulamanın sonuçları üç hafta ile bir buçuk ay içerisinde görülüyor. Lekelerde açılma, tüm ciltte yenilenme, ince kırışıklıklarda azalma ve lifting etkisi (antiaging) hedefleniyor.

Dr. Bora Özcan
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir