Patlıcan Silkme Nasıl Yapılır

Patlıcan Silkme Nasıl Yapılır

PATLICAN SİLKME

Patlıcan genellikle iki kez pişirilir. Önce kızartılır, közlenir veya haşlanır. Bunun arkasından da ya fırınlanır, ya tencere yemeğine eklenir. Patlıcan silkme bütün bu patlıcan kurallarını alt üst eden, patlıcanın çiğden kullanıldığı bir yemek. Zahmetsiz, telaşsız, hafif, çok da lezzetli… Tabii güneşin altında olgunlaşmış domatesin ve zeytinyağının katkısı da büyük.

Patlıcan konusunda büyük acemilik çekiyorum. 2 senedir bahçeye de ekiyoruz ama ne zaman olgunlaşır, ne zaman kartlaşır, gerçekten anlayamıyorum. Pazarda seçerken annem yumuşak olsun, siyah olsun, parlak olsun diyor ama nafile… İnşallah bir gün ben de öğrenirim. Bir tek şunu biliyorum: Pazarlarda tornadan çıkmış gibi görünmeyen, irili ufaklı, uzunlu kısalı eğri büğrü patlıcanların olduğu tezgâhlarda yerli tohum patlıcan bulunabiliyor. Yerli tohumdan patlıcan pamuk gibi oluyor. Urla ve Tire pazarlannda upuzun, kılıç gibi patlıcanlar, Trakya’da pembe-beyaz çizgili patlıcanlar, Adana ve Antakya’da küçücük top gibi patlıcanlar var. Hepsi şahane!

Patlıcan Silkme

4-6 kişilik

• 5 patlıcan

• 6 olgun domates

• 3 soğan

• 6 diş sarımsak

• 1 su bardağı zeytinyağı

• 10 sap maydanoz

• Tuz

Patlıcanları alacalı soyun. 2 santim eninde küp küp doğrayın. Acısının çıkması için üzerini kapatacak kadar tuzlu suda üzerine ağırlık koyarak 10- 15 dakika bekletin. Elinizde suyunu sıkın.

Domateslerin kabuğunu soyup küp küp doğrayın. Soğanları piyazlık doğrayın. Sanmsaklan soyup dilimleyin.

Kaim tabanlı yayvan bir tencerenin içinde bütün sebzeleri ve tuzu elinizle yoğurur gibi hafif bastırarak harmanlayın. Bütün sebzeler birbiriyle kaynaşmış olsun. Yağını ilave edin. 1 çay bardağı su katın. Kapağını kapatın. Hiç kaşık vurmadan, arada sırada tencereyi saplarından tutup silkeleyerek kısık ateşte bütün sebzeler yumuşayana kadar, yaklaşık ÎO dakika pişirin.

Ilınmaya bırakın. İncecik kıyılmış maydanozla süsleyerek servis yapın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir