Kıymalı / kavurmalı sebze yemekleri

Kıymalı / kavurmalı sebze yemekleri

Kıymalı / kavurmalı sebze yemekleri

Sebze yemeklerini kıymalı hazırlamak çok kolaydır, kıyma çok çabuk pişer. Et gibi, önceden pişirilmesi gerekmez. Genellikle sebzeler de çabuk piştiğinden kısa sürede güzel bir yemek hazırlanabilir.

Ben koyun veya kuzu kıymasıyla hazırlanan yemekleri seviyorum. Bu yemekler için kıymayı bir kez çektirirseniz daha diri durur. Kavururken tahta kaşığın yanıyla arada bir üzerine hafif hafif vurup topaklarım dağıtın. Bu şekilde kıyma tane tane pişer, daha güzel olur.

Kıymalı yemeklerin çoğu kavurmayla da hazırlanabilir. Kavurma, önceden pişirilmiş, tuzlanmış, yemeye hazır ettir. Bol yağla pişirilir ve bozulmaması için bu yağla birlikte muhafaza edilir.

Kıymalı  kavurmalı sebze yemekleri

Kavurmayı güvendiğiniz yerlerden almakta fayda var. Evde de hazırlayabilirsiniz

Eskiden köylerde istendiği anda taze et bulmak mümkün değilmiş. Sonbaharda birkaç koyun ve keçi kesilir, etleriyle kavurma yapılıp saklanırmış. Sonra yapılan yemekler bir parça kavurmayla lezzetlendirilirmiş. Şimdi her köşe başında bir kasap var ve taze ete ulaşmak çok kolay. Ancak kavurma kullanmanın günümüzde de çok iyi fikir olduğunu düşünüyorum.

Eti pişireceğiniz zamandan tasarruf ediyorsunuz, her yemek için kasaba gitme zahmetinden kurtuluyorsunuz.

Yemek kavurmalı olacaksa kavurmayı sebzeden hemen önce ekleyin. Zaten önceden pişirilmiş olduğu için uzun uzun pişirmeye gerek yoktur. Sebze etin tadını alsın diye sebzeyle beraber pişirilir. Yoksa yemeğe son dakikada atsanız dahi yenecek kıvamdadır.

Aşağıdaki temel tarifi salça veya domates koyacağınızı düşünerek verdim. Salça veya domates kullanmadan da nefis yemekler pişirilebilir. Ispanak, enginar, bakla ve taze fasulye gibi sebzeler salçasız veya domatessiz de çok lezzetli olur.

Soğan Yemeği Tarifi

Kavurmalı Patates Yemeği Tarifi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir