Reel Piyasalara Sevgililer Günü Dopingi

Reel Piyasalara Sevgililer Günü Dopingi

REEL piyasalar açısından özel günler ayrı bir önem taşır. Çünkü özellikle perakende sektörü o güne özel kampanyalar düzenleyerek ciddi satışlar elde eder. Yılın bu özel dönemlerinden biri de Sevgililer Günü. 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü için firmalar hazırlıklarını günler öncesinden tamamlamış durumda. Giyimden kozmetiğe, hediyelik eşyadan seyahat acentelerine kadar birçok sektörde Sevgililer Günü için özel kampanyalar var. Son derece cazip fırsatlar sunan bu kampanyalara ilgi de şimdiden başlamış durumda. Birçok firma özellikle Sevgililer Günü’ne özel ürünlerin satışlarında artış olduğunu söylüyor. Firma yetkilileri satışların bu haftayla birlikte daha da canlanmasını bekliyor.

ÖZEL PAKETLER HAZIR

Dünyaca ünlü markalan bünyesinde toplayan Boyner, diğer özel günlerde olduğu gibi Sevgililer Günü için de özel bir kampanya düzenliyor. Firma bu kapsamda kozmetik kategorisinde çok avantajlı bir kampanyayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Boyner Büyük Mağazacılık Satış Genel Müdür Yardımcısı Haşan Şimşek, bu kampanyanın haricinde Sevgililer Günü’ne özel fiyatlı çeşitli ürünlerin bir araya geldiği hediye paketleri oluşturduklarım belirtiyor.

Şimşek, “Bu kampanyamız dışında diğer kategorilerimizde de avantajlı fiyat ve fırsatları müşterilerimizle buluşturuyoruz. Sevgililer Günü’ne özel kampanya ve fırsatlarımız hem mağazalarımızda hem de Boyner.com.tr’de geçerli olacak” diyor. Boyner olarak kadın, erkek, çocuk, aktif spor, ayakkabı&çanta, kozmetik, aksesuar ve ev olmak üzere sekiz kategoride binlerce ürün ve yüzlerce markayı müşterilerle buluşturduklarını söyleyen Şimşek, yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlerde uyguladıkları avantajlı kampanyalarla öne çıktıklarını ifade ediyor. Hediye dcnilince akla ilk gelen alışveriş destinasyonu olduklarını kaydeden Şimşek, güçlü yapılarıyla tüm özel günlerde tüketicilere avantajlı fırsatlar sağladıklarının altını çiziyor. Şimşek, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Dünyaca ünlü 120’den fazla marka ve 10 binden fazla ürünü bîr araya getirdiğimiz kozmetik kategorimizin Sevgililer Günü kozmetik kampanyasına da bünyemizde bulunan markaların ve ürünlerin birçoğu dahil. Sevgililer Günü’nde en çok tercih edilen hediye gömlek ve kazak.

Bunları, svveatshirt, tişört, çanta, mont, parfüm, hırka ve cüzdan takip ediyor. Kasım ayından bu yana düzenlediğimiz kampanyalar tüketicide alışveriş motivasyonunu artırdığı için yeni seneye iyi başladık.”

İKİLİ ÜRÜNDE EKSTRA İNDİRİM

Sevgililer Günü’nün yaklaşmasıyla birlikte satışları önemli ölçüde artan firmalardan biri de Desa. 10 Ocak’tan bu yana yüzde 60 indirim, ikinci ürüne ekstra yüzde 30 indirim daha uygulayan firma bu kampanyayı Şubat sonuna kadar sürdürmeyi planlıyor. Desa Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Sürek, Sevgililer Günü için alışveriş yapacak müşterilerin özellikle iki parça alımlarda büyük avantajlar yakalayacaklarını söylüyor. Sürek, “Özellikle ikili ürün alışverişlerinde sağlanan yüzde 30 ekstra indirim müşterilerimize çok cazip geliyor. Sevgilisi, arkadaşı, aile bireyleri ile ikili alışveriş yapan müşterilerimiz ekstra yüzde 30 indirimden faydalanıyor. Sevgililer Günü dönemi tüm kategorilerde satışlarımızda ciddi artış oluyor. Özellikle kırmızı renk ürünlerimizin satışları katlanarak artıyor. Diğer haftalara göre yüzde 30 ciro artışı sağlıyoruz. Sevgililer Günü haftasında indirimin de etkisiyle yüzde 30-35 ciro artışı bekliyoruz” diyor.

EN GÖZDE HEDİYE

Sevgililer Günü’nde talebi en çok artan ürünlerden biri de pırlanta. Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkam Kerim Güzeliş, her yıl olduğu gibi bu yıl da hediye alıntılarının arttığı dönemlerden biri olan Sevgililer Günü için taleplerin artmasını beklediklerini söylüyor. Hatta hareketliliğin şimdiden başladığım belirten Güzeliş, geçen yıldan daha hareketli bir Sevgililer Günü geçmesini öngördüklerini vurguluyor. Sevgililer Günü’nde tektaş, tamtur satışlarında artış olduğunu belirten Güzeliş, “îlk kez tektaş (hediye veya kendine) alacak olanlar veya mevcut tektaşmı büyütmek isteyenler Sevgililer Günü’nü tercih ediyorlar. Bunun yanında bagetli ürünler, elmas ürünler, renkli değerli taşlı ürünler talep ediliyor. Ayrıca uygun fiyatlı ürün arayanlar için de minimal çizgide 400-500 TL civarında fiyatı olan ürünler de uygun bir hediye seçeneği olarak tercih ediliyor” diyor.

SİPARİŞLER 15 KAT ARTIYOR

Sevgililer Günü denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden biri dc kuşkusuz çiçek. Gerçi çiçek gönül almak için her zaman birebir bir ürün fakat özel günlerde talebinin çok daha arttığı muhakkak. ÇiçekSepcti CCO’su Ceyhun Turan da buna işaret ediyor. Özel günlerde gelen siparişlerde büyük bir canlanma olduğunu belirten Turan, bunlardan birinin dc 14 Şubat Sevgililer Günü olduğunu vurguluyor. Turan, “Her yıl 14 Şubat’ta normal bir güne göre ortalama 15 kat daha fazla sipariş alıyoruz” diyor.

Sevgililer Günü’nde takı ve aksesuar, parfüm, kozmetik, giyim, dekoratif ürünler ve kişiye özel ürünlerin çok fazla ilgi gördüğünü söyleyen Turan, “Son aylarda genişlettiğimiz elektronik, spor-outdoor ve hobi kategorilerimizden de çok sayıda sipariş alıyoruz. Çiçek kategorisinde ise en çok si- pa-riş edilen ürünler arasında sırasıyla gül, orkide ve papatya var. Ayrıca yenilebilir çiçekler de özellikle Sevgililer Günü’nde en çok tercih edilen hediyeler arasında” diye konuşuyor.

ÇiçekSepeti olarak şu anda 200’dcn fazla çalışan, 29 franchise noktası ve 2 binin üzerinde iş ortağından oluşan bir ekiple operasyon yürüttüklerini de söyleyen Turan, tedarikçi sayısının her geçen gün arttığını ifade ediyor. 2020 sonuna kadar bu sayıyı 5 binin üzerine çıkartmayı hedeflediklerini belirten Turan, satışların oldukça iyi gittiğini, uyguladıkları son kampanya olan “Var Var” ile çok güzel bir ivme yakaladıklarını vurguluyor.

İbrahim ZENGİN / Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı
“Satışlar yüzde 50’nin üzerinde artıyor”

Özel günler perakende satışları güçlendiren faktörlerin başında geliyor. Sevgililer Günü de bütün özel günler gibi satış rakamlarına yansıyor. Bu dönemlerde satışlarımız yüzde 50’nin ününde artıyor. Önümüzdeki Sevgiliİer Günü’nün satışlarımıza yüzde 60’ın üstünde katkı sağlamasını bekliyoruz. Sevgililer Günü dendiğinde akla gelen ilk hediyelerden biri olması sebebiyle, kozmetik ürünlerinin satışları ciddi oranda artıyor. En önemli satış kanallarımızdan birisi olan LEA sayesinde, 40 binden fazla girişimcimiz ve müşterilerimizle doğrudan temas kurabiliyoruz. Bu sistem ile satış fiyatlarımızı daima uygun tutabiliyoruz. Özellikle ruj grubu Sevgililer Günü’nde yüksek satış rakamlarına ulaşıyor. Rujların yanı sıra maskara ve eyeliner satışlarımızda da kayda değer artış görebiliyoruz. Bunu vücut spreyleri ve çeşitli bakım ürünleri takip ediyor. Gizzene, Isabelle Dupont ve LEA gibi markalarımız ile 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2018’de Türkiye’nin ihracat lideri olduk. Her kesime hitap eden markalarımızla son üç yıldır hedeflediğimiz satış rakamlarını yakalamayı başardık. Yılda 20 milyon parçaya yakın üretim yapıyoruz. Önümüzdeki Nisan ayında devreye girecek 12 bin metrekarelik yeni fabrikamızla üretim adedimizi 45 milyona çıkartacağız.

Sevgililer Günü’nde En Güzel Hediye Mutluluktur

OZBEY MEN
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir