Saç bakım ürünlerinde de cool dokunuşlar

Saç bakım ürünlerinde de cool dokunuşlar

PARLAK, DAHA PARLAK

Moda dünyasını son dönemde ele geçiren rock akımı, saç bakım ürünlerinde de cool dokunuşlarla saçı matlaştırarak şekil veren sprey, köpük ve şekillendirici cilalarla kendini gösterdi. Ama bugün dünyanın en rock’n’roll kadınlarından biri olan Kate Moss ya da top model Freja Beha bile sağlıkla ışıldayan dolgun saçlarla kameralara gülümsüyor. Bahsettiğimiz, saçta farklı ürünler denenerek kazanılmış bir ışıltı değil, sağlıkla gelen doğal bir ışıltı.

saç bakım ürünlerinde de cool dokunuşlar

Podyumlarda uzun zamandır sağlıkla parlayan hareketli saç modelleri görmüyorduk. Hiç sebebini merak ettiniz mi? Çünkü modeller arasında doğal, sağlıklı ve feminen saçlar yok denecek kadar azdı. Doğal güzelliğiyle ışıldayan saç, sağlıkla ışıldayan bir cilt bulmak kadar zordu. Işıkla parlayan bir saç nasıl mı olur? Leonor Greyl’den saç uzmanı Stephan Monnerie, “Saç, derisinde kepeklenmeye neden olan kuruluktan arınmış, iyi nemlendirilmiş olmalı. Işığı doğru bir şekilde yansıtabilmesi için saç uçlarının tümü aynı yönde ve hizalı bir şekilde kesilmelidir. Düz bir saç ayna etkisi yaratarak üzerine vuran ışığı güçlü bir şekilde geri yansıtır. Dalgalı saç, tam tersine, ışığı her zaman emer ve daha kuru bir görünüme sahiptir” diye açıklıyor. Saç ne kadar sağlıklı, nem kazanmış ve düz olursa o kadar iyi bir görünüm ve sağlıklı bir parlaklık yakalar. Eğer bu doğal parlaklığı kaybettiysek yeniden kazanmak için neler yapmalıyız? Saç uzmanları sizler için yanıtlıyor.

ŞAMPUAN VE SAÇ MASKESİ RİTÜELİ

Stephan Monnerie, saçları orta uzunluklarda kullanmayı ve şampuandan birkaç dakika öncesinde besleyici yağlarla saça düzenli bakım yapmayı öneriyor. Şampuan öncesinde saç uçlarınıza besleyici yağ sürdükten sonra saçınızı tarayın. İlk şampuanınızı saçmızı yağ, kuruluk ve kepekten arındıracak bir ürün kullanarak yapın. Saçınızı duruladıktan sonra uygulayacağınız ikinci şampuanı daha yumuşak ve nemlendirici (içeriğinde besleyici yağlar olan boyalı saçlara özel bir şampuan) bir ürünle yapın. Tekrar durulayın. Saç maskesini saçınızın uçlarından diplere doğru uygulayın. Fakat saç diplerinize maske sürmekten kaçının. Bu, saçınızın çabuk yağlanmasına sebep olacaktır.

15 GÜNDE BİR DETOKS

Moroccanoil Kreatif Direktörü Antonio Corral Calero, saç bakım ritüelinize 15 günde bir armdırıcı bir saç kürü eklemenizi öneriyor. Saçlarınızı kozmetik ürünlerin kalıntılarından, yağdan ve kirden arındırarak detoks etkisi yaratacak bir şampuan kullanın.

DAHA ETKİLİ BİR DURULAMA

Kuaför David Mallett, saçlarınızı daha ışıltılı hale getirmek için şampuan sonrası durulamanın öneminin altını çiziyor ve ev yapımı bir reçete öneriyor: Bir litrelik bir su şişesinin dörtte üçünü içme suyuyla, geri kalan bölümü-nüyse organik elma sirkesiyle doldurun. Birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra, saç bakım maskenizi yapıp saçınızı durularken son suda bu karışımı kullanın. Bu karışım saç tellerinizi güçlendirecek, musluk suyundaki kireçten arınmasını sağlayacak ve saç bakım kreminizin içindeki maddelerin etkisini artıracak.

DOĞRU ÜRÜNLERE YATIRIM YAPIN

İlk yatırımınız geniş dişli kemik bir tarak almak olsun. Romain Colors’tan saç renklendirme uzmanı Romain, kemik tarağın saçtaki keratine yakın doğal bir malzeme olduğunu, saç diplerindeki ve saç tellerindeki pullanmayı azalttığını, saç derisi üzerinde yağlanmaya sebep olan se-bum sekresyonunun saça eşit olarak dağılmasını ve saçın daha geç yağlanmasmı sağladığını belirtiyor.

SAÇINIZI PROFESYONELCE KURUTUN

Rene Furterer’den saç uzmanı Damien Boissinot, saçınızı kurutup fönle şekil verirken en önemli noktanın fönün sıcaklığı ve gücü olduğunu anlatıyor. Fönün, saç kökünden ucuna doğru eşit bir dağılımla tutulması gerektiğinin önemini vurguluyor. Sıcaklık ve güç seviyesi orta ayarda, saç kökünden ucuna doğru eşit bir dağılımla tutulan fön, saç tellerinin daha kolay şekil almasını ve saçın ısıya daha az maruz kalmasını sağlıyor.

SAÇ DÜZLEŞTİRİCİLERİ DOĞRU KULLANIN

Saçlarınıza stil vermek, her zaman en son yapmanız gereken şey. Önce saçınızı temizleyip, tarayıp iyice kurutmaksınız. Saç düzleştiriciler kesinlikle kuru saça uygulanmalı. Ghd’den Isabelle Tirel kullanım rehberini açıklıyor: Saç düzleştiricinin ısısını saça fazla zarar vermemek için 180 dereceye ayarlayın. Eğer 200 dereceye çıkarsanız saça zarar vermeye başlarsınız. 210 derece ve üzeri sıcaklıklarsa saça geri dönüşü olmayacak şekilde hasar verir. Düzleş-tiriciyi, üçer cm.’lik tutamlar halinde ayırdığınız saçınıza, her tutamı sadece bir kez düzleştirerek kullanın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir