Saç bakımının sırları

Saç bakımının sırları

‘Saçlar bir kadının en önemli aksesuarıdır’ diye bir söz vardır, ilk duyduğumda çok hoşuma gitmişti, çünkü gerçekten bakımlı saçların bir kadının tüm havasım değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum. İşte bu nedenle saç bakımı en az cilt bakımı kadar önem taşıyor benim için ve haftalık bir bakım rutini uygulamaya özen gösteriyorum.

Saç bakımının sırları

• Çoğumuz saçlarımızı yataktan kalktığımız gibi kullanamıyoruz, elbet vardır bunu da yapabilen şanslı bir kesim o ayrı! Hele benim gibi yarı dalgalı, yarı düz saçlarınız varsa; maşa, saç düzleştirici gibi ısı veren işlemler kaçınılmaz. İşte saçlarımızı yıpratan ve uzamalarını engelleyen en önemli şeylerin başında da bu işlemler geliyor. Ben saçlarımı mümkün olduğunca nemli tutmak adına, haftada iki veya üç defa banyodan önce çeşitli maskeler uyguluyorum. Bunlardan favorim muz, organik Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağından oluşan bir karışım; bu karışımı yaklaşık 1-2 saat saçlarımda bekletiyorum. Zaman zaman argan yağı da kullandığım oluyor, elimde Fas’tan gelen saf argan yağı var ve inanılmaz faydasını gördüm. Bu tür saç bakım maskelerini ve yağları kullanmaya başladığımdan beri saçlarımın çok daha dolgun, parlak ve canlı göründüğünü fark ettim. Özellikle saçlarınızı boyuyor veya sık sık ısılı işleme maruz bırakıyorsanız mutlaka maske ve yağlar ile nem takviyesi yapmanızı tavsiye ederim. Saçlarıma yağ veya maske sürmek için vaktim olmazsa, saçlarımı yıkamadan önce elma sirkesini biraz su ile karıştırıp saçlarıma sıkıyorum. Bu yöntem saçlarımın daha parlak olmasını sağlıyor.

• Saç diplerim yağlı olduğu için, şampuan seçimimi mümkün olduğunca saçlarımı ağırlaştırmayacak şampuanlardan yana kullanıyorum ve şampuanı saç diplerimden iyice arındırıyorum. Şampuanın saç dikilirinden arınması en az 4-5 dakika sürüyor, ayrıca son durulanıl? suyunu mutlaka soğuk akıtıyorum.

• Saçlarımız proteinden oluşuyor, bu nedenle sağlıklı saçlar için protein ağırlıklı beslenmek de önemli. Kısacası benim için bakımlı ve sağlıklı saçların sırrı, saçları hem içten hem dıştan beslemek ve tabii bunu da düzenli bir rutine oturtmak.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir