Selülit Derdine Çözüm

Selülit Derdine Çözüm

SELÜLİT DERDİ…

Benim en sevdiğim mevsim yaz. Çok üşüyen bir insan olarak hava ne kadar sıcak da olsa şikayet etmem, ama yaz aylan çoğu kadının ve genç kızın korkulu rüyası oluyor. Sebep basit: Selüüt Selülitin genetik yapıyla alakalı olduğu yadsınamaz bir gerçek tabii, ama bunu azaltmanın, yok etmenin ve fıstık gibi olmanın da yöntemlen var. Ayrıca sakın zayıf insanlarda selülit olmaz sanmayın, nice kilolu hanıma göre fazla selüliti olan incecik kadınlar gördüm ben.

O zaman ilk önce selülit neymiş ona bir bakalım.

Selülit

İşte size, kadınların korkulu rüyasının tarifi:

Selülit derimizin alt tabakasında yağ dokusunun çevresinde meydana gelir. Derinin üstünde ise pürüzlü pütürü pütür bir görüntü yaratır. Portakal kabuğu dediğimiz görüntü budur. Yağ hücrelerinin fazla yağı depolaması ve ostrojen hormonuyla da bu hücreler genişler. Yağ hücrelerinin genişlemesiyle yağ dokusu aşın yayılır ve bu yayılma, deri altı bağ dokusunu etkileyerek vücudun normalden fazla su tutmasına ve kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Bu durumda dokulara az oksijen ulaşır, dolayısıyla dokular elastikiyetlerini kaybeder ve pürüzlü görünüm oluşur.

Unutmayın, ostrojen yani kadınlık hormonu salgıladığımız sürece selülit her zaman vücudumuzda var olacak. Gelelim bunu azaltmanın, geciktirmenin ve en aza indirmenin yollarına…. Korkmayın çok da zor değil.

– Bol su için. Ben günde 2 litre mutlaka içerim. Hatta yanımda su şişemle geziyorum. Bu size zor geliyorsa gün içinde aklınıza geldiğince ya da biri size “ne içersiniz?” diye sorduğunda önce su için mutlaka.

– Tuzdan uzak durun. Günde 0,5 gramdan fazla tuz atmayın. Tuz yerine baharat ve limona yönelin.

– A ve E vitaminleri deriyi pürüzsüzleştirir, magnezyum metabolizmayı hızlandırır, silisyum ve fosfor dokuları kuvvetlendirir. (Bu vitaminleri kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerektiğini de haürlatayım.)

– Tabii ki alkol ve nikotinden uzak durun.

– Gazlı içecekler, boyalı yiyecek-içeceklerden ve abur cuburlardan uzak durun.

– Vücuttan fazla suyu atmak için maydanoz, kereviz, turp ve çilek yiyin.

– Tabii şekerden de uzak durun, aynca yapay tatlandırıcılardan da…

– Haftada iki kere balık tüketmeye çalışın, fosfor dokuları güçlendirir.

– Bol yürüyüş ve sporsa gerçekten büyük bir etki yapar.

Bunlar benim deneyerek tavsiye ettiğim şeyler… Hepinize plajda kendine güvenli ve mutlu günler dilerim.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir