Selülitle Savaşta Etkili 10 Besin

Selülitle Savaşta Etkili 10 Besin

Kışın kalın pantolonların altında saklayabildiğimiz, yaz aylarında ise karşımıza bir sorun olarak çıkan selülitle savaşta tükettiğimiz besinlerin de önemi bulunuyor. Sofranızda bulunması gereken 10 güçlü besini uzmanından öğrendik.

Selüliti oluşturan birden fazla neden bulunuyor. Genetik yatkınlık azımsanmayacak bir neden ancak çevresel faktörler ve beslenme de altta yatan genetik bir yatkınlığa bağlı olsun olmasın selülit oluşumunu tetikleyip, artırabiliyor.

Koç Üniversitesi Hastanesi Diyetisyen Ceren Ergüden Soytürk, mutfağımızda yapacağımız küçük değişikliklerin selülit oluşumunu engelleyebileceği gibi varolan selülitlerin azalmasını da sağlayacağını söylüyor.

Selülit

1) KUŞKONMAZ-BEYAZ LAHANA-KARA LAHANA: Ödem söktürücü ve toksin atmaya yardımcı içeriğinden dolayı sofralarda sıklıkla yer alması gereken sebzelerin başında yer alıyor.

2) KEREVİZ: İçeriğinde bulunan bir madde yardımıyla kan damarlarının kasılmasını engelleyerek dolaşımın rahatlamasını sağlıyor.

3) ZENCEFİL: Kan inceltici fonksiyonu sayesinde dolaşımı rahatlatıyor. İnce ince dilimlediğiniz taze zencefili yeşil çaya veya arzu ettiğiniz herhangi bir bitki çayına katarak tüketebilirsiniz.

4)ANANAS: İçeriğinde bulunan bromelain enzimi sayesinde yağ hücrelerinin çevresini saran bozulmuş kolajen dokuyu parçalıyor ve bu sayede yağların depolanmasını önlüyor. Ödem söktürücü etkisinden dolayı ananas selülitle savaşta sofrada mutlaka yer alması gereken besinlerin arasına giriyor. İçeriğindeki fruktozdan (meyve şekeri) dolayı bir parmak kalınlığında bir ince dilim ananası bir meyve değişimi olarak tüketmek porsiyon kontrolü yapmak açısından faydalı oluyor.

5) YEŞİL ÇAY: İçeriğindeki kateşin yağ yakımını artırıyor. Eşlik eden herhangi bir sağlık sorunu yoksa günde dört fincana kadar yeşil çay içebilirsiniz.

6) DOMATES: İçerisinde A ve C vitaminleri, folat, potasyum ve likopen bulunan domates özellikle hücre yenilenmesinde önemli rol oynayan güçlü bir antioksidan. Ara öğünlerde taze domates suyu içmek ve salataların içinde domates tüketmek selülitlerin giderilmesinde önemli rol oynuyor.

7) SOYA: Soya, içeriğinde bulunan fitoöstrojenle kolajenin yıkılmasına neden olan östrojenin görevini taklit ediyor. Ancak gerçekte östrojen olmadığı için reseptörlere bağlanmayarak kolajenin yıkılmasını önlüyor. Özellikle öğle ve akşam öğünlerinde soya köftesi, soya fasulyesi veya soya sütü tüketebilirsiniz.

8) MAYDANOZ-BROKOLİ-PORTAKAL: Oldukça güçlü bir antioksidan olan ve kolajen yapımında görev alan C vitamini bağ dokusunu güçlendiriyor. Bu nedenle C vitamininden zengin brokoli, maydanoz, kivi, portakal-mandalina, yeşil biber, karnabahar gibi besinler öğünlerinizde mutlaka bulunsun.

9) SOMON BALIĞI: En güçlü Omega-3 kaynağı olan somon, Omega-3 yağ asidinin damarları genişleterek kan akışının ve dolaşımın rahatlamasına katkı sağlamasından dolayı porsiyon kontrolü yapılarak haftada en az 1 kez mutlaka tüketilmeli.

10) KETEN TOHUMU: Omega-3’ten zengin yağlı bir tohum olan keten tohumu kan dolaşımına yararlı etkisinden dolayı yoğurda, cacığa veya salataya ilave edilen bir-iki tatlı kaşığıyla mutlaka tüketilmeli.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir