Soğan Yemeği Tarifi

Soğan Yemeği Tarifi

ANNEANNEMİN SOĞAN YEMEĞİ

Annem soğan yemeğinin yokluk, fakirlik yemeği olduğunu, şimdinin bolluğu içinde kimsenin yapmayacağını düşünüyor. Bence hiç unutulmamalı…

Tarifin ana malzemesi soğan. İçinde kavurma olsa da olur, olmasa da. Çok az sucuk veya kıymayla yapılabilir. Salçasız olabilir. Patates konabilir. Yaz aylarında taze domates ve sivri biberle pişirilebilir. Üzerine yumurta kırılabilir.

Kışa doğru açık pembe renkli kış soğanları ve yassı, basık Zile soğanları çıkar, onlarla bir deneyin… Fotoğraf çekimleri sırasında tadan Şevket kolay kolay unutulmayacak bir lezzeti olduğunu söyledi.

Soğan Yemeği

4 kişilik

• 1 kg lezzetli soğan

• 2 çorba kaşığı tereyağı

• Bir avuç kavurma

• 1 tatlı kaşığı domates salçası

• Tuz, karabiber

Kuru soğanı kalınca, kılıç kılıç doğrayın. Üzerine tuz serpin. Kalın tabanlı bir tencerede, tereyağında pembeleşene kadar yaklaşık 40 dakika kısık ateşte kavurun. Bu sırada soğan lapa haline gelmemeli, şeklini muhafaza etmeli.

Kavurmasını katın, yağı çözülüp hafif renk alana kadar pişirin. Salçasını ilave edin, bir iki çevirin. En son, 1 su bardağı kadar kaynar suyunu dökün. Tencerenin kapağını örtün. Suyu biraz uçana kadar pişirin. Soğutmadan, turşu ve ekmekle yiyin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir