Sonbahar dünyada festival zamanı!

Sonbahar dünyada festival zamanı!

Haranın ne çok sıcak ne de soğuk olduğu sonbahar ayları dünyada festival düzenlemek için en ideal zaman… Film festivalinden elma hasadına işte sonbaharın öne çıkan etkinliklerinden bazıları…

YAZ bitiyor olabilir ama festival sezonu yeni başlıyor. Üstelik geçen sene pandemi nedeniyle iptal edilen ya da online gerçekleşen birçok festival bu ay fiziksel olarak yerini alıyor. Müdavimleri çoktan biletlerini aldı… Gitmeyenler de sosyal medya hesaplarından takip edebilir… İşte sonbaharın dünyada öne çıkan festivallerinden bazıları…

MALEVİ’DE YILDIZ GÖLÜ

Doğu Afrika’ya gitmeye ne dersiniz? Mozambik’in biraz yukarısına, Malevi’ye… “Ne işimiz var orada?” demeyin. Ülke İbİmL eylül ayında enfes bir festivale ev sahipliği yapıyor.

Ve dünyada takip eden kişiler de soluğu burada alıyor. Mavali Gölü’nün kıyısında dört farklı sahne kuruluyor ve gün boyu yaklaşık 60’ın üzerinde gösteri gerçekleştiriliyor. Herkes geleneksel kıyafetleri içinde hazır bulunuyor ve sadece şarkı söyleyip dans ediyor.

VENEDİK FİLM FESTİVALİ

Şehir, geçtiğimiz haftaya Dölce & Gabbana Venedik defilesiyle ve Jennifer Lopez’in enfes görüntüsüyle damga vurdu.

Eylül ayı Venedik’in meşhur film festivalinin de zamanı. Açılışı 1 Eylül’de gerçekleşti ve ayın 11’ine dek de devam ediyor. Helen Mirren, Penelope Cruz gibi isimler şimdiden açılışın en dikkat çeken isimleriydi. Genelde festivalin en keyifli tarafı bitiş zamanı olur. Bakalım bu yıl neler olacak!

GUZ ORTASI FESTİVALİ

Çin’de düzenlenen en büyük kutlamalardan biri Güz Ortası Festivali… Çin ay takviminin sekizinci ayının 15. gününde gerçekleşiyor. Ve bu yıl o tarih 16 Eylül’e tekabül ediyor.

Bu festival süresince pek çok evde ay keki ismi verilen tatlılar pişer. Ne çok tatlı ne tuzlu bu kekin Çinliler için maneviyatı önemlidir. Hatta Çin dışındaki ülkelerde yaşayan Çinliler de bu kekleri evlerinde yapıp komşularına ve dostlarına gönderir.

ULUSAL ELMA HASADI FESTİVALİ

Elmaya dair her şeyi bulabileceğiniz bir festivale ne dersiniz? Hem sağlıklı hem öğretici…. Elmanın daha önce hiç tatmadığınız şekillerine rastlayabilirsiniz.

Elmalı omlet yiyebilir, elma hakkında bilimsel gerçekleri dinleyebilirsiniz. 2-10 Ekim tarihleri arasında Pensilvanya, Arendtsville’de Ulusal Elma Hasadı Festivali düzenleniyor.

Festival sadece konserleri, kukla gösterileri ve pek çok etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor.

ALTIN KARTAL FESTİVALİ

Doğu Asya’ya, Moğolistan’a seyahate nasıl bakarsınız? 2-12 Ekim tarihleri arasında Moğolistan’da Altın Kartal Festivali gerçekleşiyor. Yüzyıllardır süregelen bu gelenek, Moğolistan’da görülmesi gerekenler listesinin başında yer alıyor. Av için sadece erkek kartalların eğitildiği festival 10 gün boyunca sürüyor. Kartallar kadar doğa fotoğrafçıları da en iyi kareleri yakalamak için yarışıyorlar.

BURCU ALDİNÇ
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir