Akrilik Havuzlar Çok Popüler

Akrilik Havuzlar Çok Popüler

DEV binaların tepelerinde, akvaryumlarda, otellerde… Artık havuz denilince akla sıradan değil daha fantastik yapılar geliyor. Akrilik panellere sahip havuzlar da bunlardan biri. Bir veya birkaç cephesinde görüntüleme penceresi amacı ile kullanılan PMMA (Poli Metil Met Akrilat) panellerin bulunduğu bir havuz tipi olan akrilik havuzların yurtdışmda çokça örneklerine rastlamak mümkün. Türkiye’de de yakın zamanda popülerleşen ve en çok otellerin ilgi gösterdiği akrilik havuzların panelleri ise Avrupa’da üretiliyor. Türkiye’de şu anda üretimi yok. Firma sayısı ise oldukça az. Şeffaf akrilik panellerin, fiyatlar ise ortalama 18 bin euro düzeyinde. Havuzların en sıra dışı olanları ise yurtdışmda bulunuyor.

16 KAT DAYANIKLI MALZEME

MAT Havuz Teknolojileri adı altında kurulan akrilik havuz firması, Türkiye’nin sektördeki sayılı firmalarından biri. Uzman mühendislerce kurulmuş olan firma, akrilik havuz üretimi ve konvansiyonel havuz tasarımlarına alternatif teknoloji üretimleri yapıyor. Türkiye’de çok fazla görmeye alışık olmadığımız ancak özel mülklerde ya da otellerde rastladığımız bu havuz tipleri, Türkiye’de çoğunlukla yüzme havuzlarında görüntüleme penceresi olarak kullanılıyor. Havuz ve akrilik havuz arasındaki en büyük fark ise yapımında şeffaf akrilik panellerin kullanılması oluyor. Akrilik paneller, montaj detayı itibari ile herhangi bir çelik çerçeveye ihtiyaç duymadan havuz betonarme perdesine veya zeminine monte ediliyor. Montaj esnasında akrilik panelin su sızdırmazlığmı sağlayan çeşitli izolasyon malzemeleri ve yüzey hazırlığı kimyasalları kullanılıyor. Akrilik Havuz Mimarı Gülşah Güler, PMMA akrilik panellerin maruz kalacağı hidrostatik yüklere karşı dayanıklılık gösterecek şekilde üretildiğini ve cama göre 16 kat daha dayanıklı bir malzemeden yapıldığının altını çiziyor. Hidrostatik, yük altında elastik deformasyona uğramaması sebebiyle uzun ömürlü olduğuna dikkat çeken Güler, sundukları ürünlerde UV dayanımı için 30 yıl, statik bütünlüğü için 10 yıl ve sızdırmazlığı için beş yıl garanti taahhüt ettiklerini de belirtmeden geçmiyor.

ANAHTAR TESLİM 18 BİN EURO

Akrilik paneller genelde turistik bölgelerde bulunan otel ve özel villa havuzlarında, akvaryum ve su altı restoranlarında kullanılıyor.

Kısacası su ile temasın bulunduğu ve puslanma yaşanmadan görüntüleme istenen her alanda akrilik panel tercih edilebiliyor. Akrilik havuzların maliyetleri ise panelin boyutuna ve üzerine binecek olan su yüküne göre değişiklik gösteriyor. Kullanım amacı, su yükü ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak hidrostatik yük analizleri yapılıyor ve bu analizler sonucunda akrilik panelin optimum kalınlığı belirleniyor. Ayrıca akrilik panelin ağırlığı da fiyatına etki eden faktörlerin başında geliyor. Güler; “Havuzda net görüş yüksekliği 1000 mm, uzunluğu ise 5000 mm olan bir akrilik panel mevcut ise anahtar teslim fiyatımız 18 bin euro” diyor ve akrilik panellerin Türkiye’de üretimi olmadığını, Avrupa’da yapıldığını söylüyor.

Akrilik havuzun kullanım alanları

■ Açık ve kapalı yüzme havuzları

■ Okyanus akvaryumları, dev akvaryumlar, tünel akvaryumlar

■ Tuzlu ve tatlı su havuzları

■ Terapi ve hidra-fizik tedavi gözlem havuzları

■ Hayvanat bahçeleri gözlem pencerelerinde

■ Yatlar

■ Açık ve kapalı arkeolojik kalıntı müzelerinde koruma panelleri

En Sıra Dışı Olanlar

Houston’un Market Square Tovver’ı, lüks yaşam için tasarlanmış, özellikle havuzu ile ön plana çıkmış bir bina. Binanın çatısında yer alan havuz, özellikle yükseklik korkusu olanların cesaret edemeyeceği bir tasarıma sahip. Havuz, 40 katlı binanın en tepesinde, tam olarak 502 fit/153 metre yukarıda ve zemini tamamen cam olacak şekilde binadan 10 metre ileriye kadar açılan bir balkona sahip.

Londra’da beş yıldızlı uluslararası bir otelin projesinde 55 katlı binanın tepesinde bulunan havuz, sahip olduğu şeffaf duvarlarla görenleri hem heyecanlandırıyor hem de büyülüyor. Suyun içerisinde bile 360 derecelik görüş açısına sahip bu havuza ‘Infinity London’ ismi verilmiş.

İngiltere’de iki apartman arasına inşa edilen, yerden 35 metrelik yükseklikteki cam havuz, dünyanın ilk “gökyüzü havuzu” oldu. İki binanın 10. katlarına inşa edilen havuz, 25 metre uzunluğunda ve 1.2 metre derinliğinde.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR




Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir