Strese rağmen başarı için

Strese rağmen başarı için

Strese rağmen başarı için

“Evet” yanıtıyla mücadeleci bir yaşam sürdürmek ve başarılı olmak için yılmadan başarılı olmak zorundasınız, çünkü yaşamın gerçeği başarılı olmakta saklıdır ve başarıyı yakalamak zorundayız. Başarılı olmak için karşılaşacağınız zorluklar karşısında kaybetme noktasına geldiğiniz durumda stresle karşı karşıya gelecek, belki stresle mücadele gücünüzü, umutlarınızı yitirecek ve demotive olacaksınız.

Başarılı olma şansını azaltma riskine rağmen yapmanız gerekenlerden asla vazgeçmemelisiniz, gelişmeler olumsuz seyretse dahi, her defasından yeniden başlıyormuş gibi üstüne gitmelisiniz, çünkü zorluklar yaşamın her aşamasında vardır, yenilgiyi kabul ederek vazgeçmek sizi daha zor duruma sokacağından, her an karşımıza çıkacak olası zorluklarla mücadeleye hazırlıklı olmak zorunda olduğunuzu hissetmelisiniz.

Strese rağmen başarı için

“İnsan güçlü olduğu kadar vardır” kuralını özümsemek içsel duygu olmakla birlikte var oluş nedenidir. Gücün denge olarak algılanmasıyla iki kere düşünülmesi, bize neden güçlü olmamız gerektiğini anlatmaya yeterlidir kanısındayım.

Başarının ödülü

Başarının iki ödülü vardır.

1. Psikolojik ödül İnsanın yaptıklarının gururuyla özgüven duyması.

2. Maddi ödül

Ekonomik özgürlük adına kazanılan zafer sonucu yaşam kalitesinin yükselmesi.

Bir şeyler yapma isteği insanların ortak duygusu ancak başarı için duyulan şiddetli arzu başarıyı yakalamak için çok gereklidir.

Dünyada işlenmesi güç olan üç şey vardır, elmas, çelik ve insan ruhu.

Benjamin Franklin

İstemek sizi yapmaya zorlar ve elden geleni yaparsınız, olmadığı takdirde “ne yapalım benden bu kadar” dersiniz. Arzu etmek ise istenilen her neyse elde etmek, yapmak, yerine getirmek, sahip olmak için mutlaka kazanmak adına yapılan vazgeçilmez duygudur.

İstek ve heyecanın insana kazandırdığı bilinç, yaptığı işi süsleme düşüncesiyle konuya yaratıcı bir şeyler katmak becerisini ortaya koymasıdır. İnsanlara fırsat verilmesinin ardında yatan asıl gerçek, çok renklilik olduğu kadar bir başkasının “el elden üstündür” sözünü doğrularcasına daha farklı ve iyi şeyler yapması düşüncesindendir.

Karşınızdakine güvenmekle o insana başarılı olması için bütün verileri sunmuş olursunuz. Bu davranış insanın içindeki cevheri kullanma şansını yakalaması demektir.

Başarının birçok amacı vardır; ödül almak insanın kendisini iyi hissettiği anlarda ilk sırayı alıyor. Savaşarak kazanılan zaferlerin ardından madalya ile ödüllendirilmek başarının simgesi olarak kabul edilse de, aslında savaşmanın asıl amacının kendini kabul ettirmenin verdiği güvendir. “Ben inançlarım uğruna başarmak için savaştım ve sonuçta galip geldim” düşüncesi “seni yendim” düşüncesinden daha mükemmel bir düşüncedir.

Başarmak konusundaki insan gayretini izlemek bana çok ayrı duygular yaşatır. Başarmak gayretlerini izlemek, bana başarı öyküsü anlatan bir cd/kaset izlemek gibi gelir. Başarı gayretleriyle sergilenen kendinden emin tablodan o kadar etkilenirsiniz ki, başarısız olacağını hiç düşünmezsiniz. Tıpkı maraton yarışını birincilikle bitiren atletin son metrelerde sanki yarışa yeni başlamış gibi içsel bir güçle adımlarının hızlanması ve o ödüle koşması gibidir. Bu ödül madalyadan ziyade, başarmak gururudur.

Düşünceli olun, çünkü karşılaştığınız herkes inanın en az sizin kadar zorlu bir mücadele veriyor.

Plato
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir