Ucuz Alışverişin Sırları

Ucuz Alışverişin Sırları

UCUZ ALIŞVERİŞİN SIRLARI

Evet biliyorum, dışarıdan bakıldığından alışverişe bir bir servet yatırıyormuşum gibi bir imajım var. Emin olun hak-kımdaki en yanlış fikir.

Evet alışverişe bayılıyorum, ama benim için alışverişin en doğrusu; fiyatına ve markasına bakmaksızın şık olabilmeyi sağlamak.

Benim en büyük şıklık tüyom ucuz parçalarla, pahalı parçalan kombinleyebilmek. Kabul etmeliyim ki ayakkabı ve çantada biraz müsrifleşebiliyorum, çünkü onlarda gerçekten kaliteli ve şık seçimler yapabiliyorsaruz tüm kombininizi kusursuz gösterebilirsiniz.

Ayakkabı ve çantadaki indirimleri takip etmek gibi bir alışkanlığım var. İnanın bana beğendiğiniz bir parçayı sezon fiyatının yarısına almanın hazzı hiçbir şeyde yok.

Ucuz Alışverişin Sırları

Gelelim esas konumuza; yani ucuz, ama trendy ve kaliteli parçaları nereden bulacağımıza…

Trendleri çok yakından takip edenler o meşhur İspanyol markasını bilir. Ben de o markanın ürünlerini almaya bayılıyorum, sezonda bile çok uygun fiyatlara sahip bu ve benzeri markalar sezon indirimine girdiğinde tadından yenmiyor. Şaka bir yana bu markalardan ben en çok elbise ve tshirt alıyorum.

Boyları bana uygun olsa seve seve jean de alırım, çünkü jean modellerinde de modaya çok uygun parçalar oluyor.

Tüm dünyada birçok mağazası olan bir İsveç markası da en trend parçaları çok ucuza bulabileceğiniz bir adres.

Diğer bir ucuz kaçış noktam ise elbette İstanbul, Taksim’deki İstiklal Caddesi. İstanbul’a ilk yerleştiğim yıllarda biraz ablamın, biraz da konservatuarlı arkadaşlarımın da etkisiyle Beyoğlu’nda çok vakit geçiren bir genç kızdım. Hala çok kalabalık olmadığı saatlerde kaçamak yapıp, kendimi fark ettirmeden yürümek benim için oldukça keyifli.

İstiklal Caddesi’nin alışveriş kısmı ise çok daha keyifli elbette. Özellikle aksesuar açısından çok düzgün ve zengin seçeneklere sahip mağazalar var. Bu anlamda benim en sevdiğim yer Atlas Pasajı. Pasajın içinde en son moda kıyafetler ve aksesuarlar var.

İçeri girer girmez adeta başım döner, nereye bakacağımı şaşırırım. Özellikle tshirtler ve şapkalar arasında çok kaybol-muşluğum vardır.

Diğer favori mekanım ise Beyoğlu İş Merkezi. Bu pasajda ise çoğu ünlü markanın ihraç fazlası ürünlerini çok uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Gömlek, tshirt ve elbise açısından çeşitlilik inanılmaz.

Elbette sıra İstanbullular tarafından en bilinen ve ünü şehrin sınırlarını aşmış Terkos Pasajı’na geldi. Buraya son gidişimde çok güzel jean montlar ve şortlar aldım. Elbette sadece mont ve şort yok, çok çeşitli ve şık parçaları biraz zahmetli olsa da bulabilirsiniz. Zahmetli diyorum çünkü, inanılmaz parçaları büyük kıyafet yığınları içinden seçerek bulabiliyorsunuz.

Biraz da semt pazarlarından bahsedelim, “Özge sen de pazara gitmiyorsun herhalde, atma!” diyenler şu anda yanıldıklarını anlayacaklar.

Beşiktaş pazarı benim favorimdir, çorap, saç aksesuarları, penye, etek, tshirt ve tayt açısından pazarlar müthiş. Çok çeşitli ve şık parçalar bulabilirsiniz.

Beşiktaş’daki Sinahpaşa Pasajı da gerçekten çok iyidir, buradaki seçimleriniz özellikle gömlek ve elbise için olmalı. Şık parçalar bulabilmeniz için güzel bir adres.

Şapkalar, aksesuar ve taytlar içinse Kadıköy Salı Pazan iyi bir tercih.

Benim gitmediğim ama arkadaşlarımdan duyduğum ba-şanlı pazarlar da var. Mesela Bahçeşehir, Bakırköy pazarlan… Bu pazarlarda da birbirinden şık alternatifler varmış.

Size ucuz kaçış noktalarını anlattım. Vücut tipinize uygun parçalar seçip en şık kombinleri oluşturmak size kalmış.

İstanbul dışında yaşayan okurlarım, eminim sizin de güzel semt pazarlarınız ve İstanbul’daki gibi cevher pasajlarınız vardır. Ben bu şehirde yaşadığım için size buradan örnekler verdim, biliyorsunuz ki anlatmaya çalıştığım şık olmarun sizin elinizde olduğu bazen pazen bir etek bile güzelliğinizle ışıldar, siz mutlu olursanız, nerede olursanız olun en güzel kadın olacaksınız.

İNTERNETTE ALIŞVERİŞ

Benim gibi alışverişkolikseniz -bununla övünüyor değilim ama- oturduğumuz yerden alışveriş yapmak kadar büyük lüks var mı?

Evet internet alışverişinden bahsedelim biraz. Türkiye’de ilk internetten alışverişin başlaması elektronik ürünlerin satışıyla başladı. Modaya sıçraması ise genelde markaların stokta kalmış ürünlerini çok indirimli fiyatlarla satan sitelerle başladı. Eski sezona ait olan, ama güzel parçalar hayret düşürecek fiyatlarla satılıyordu.

Ben internet alışverişi konusunda biraz gözükara olduğum için sanınm çok öncesinde yurtdışmdan bile yapmaya başlamıştım. Genelde en büyük sorun beden ölçülerini tut-turamamaktan kaynaklanıyor. Ben normal mağazalarda bile artık hangi bedenin bana uyup uymayacağını ezbere bildiğim için bu konuda zorlanmıyorum.

Bu ve benzeri durumlardan korkanlara tavsiyem; unutmasınlar ki artık internet alışverişinde güvenilir ve sağlam olan sitelerde ücretsiz değişim imkanı olduğu… İsterseniz birkaç beden bile alabilir olmayanları iade edebilirsiniz.

E-alışverişin en büyük kolaylığı bence her an, her yerde oturduğunuz yerden ürünleri seçip özellikle filtreleme yöntemiyle bir günde on mağaza gezseniz bulamayacağınız kadar çeşidi bir anda önünüzde bulabilmeniz.

Ödemede sorun yaşamaktan korkanlar da şöyle düşünsün; gerçekten başarılı ve güvenilir olan belli büyük sitelerde tüm kurallar müşteriyi koruma odaklı. Ayrıca ödeme için çeşitli yöntemler mevcut, gerek kapıda ödeme, gerek para havalesi ya da taksit gibi seçenekler var. Parmaklar tıkır tıkır çalışsın, şıklığımız artsın diyorum.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir