Eşini Tanımak İçin Gayret Sarfet

Eşini Tanımak İçin Gayret Sarfet

Eşini Tanımak İçin Gayret Sarfet

– Ortak yönlerden sonra şimdi de kişilik detaylarma geçtik galiba.

– Aynen öyle… Evet, kadınların ve erkeklerin yaradılıştan gelen ortak yönleri var ve bunları bilmek gerekli ama bir de her insanın kendine has ayrı bir karakteri var. Bu yüzden insanın eşinin karakterini iyi tahlil etmesi ve ona göre davranması gerekli. Herkesin hassas olduğu farklı kırılma noktaları vardır. Mesela bir erkek yemeğin vaktinde hazır olmamasına kızar, başka bir erkek, evin dağınık olmasına, bir diğeri daha farklı şeye. Bu yüzden eşini iyi tanıman ve eşinin hassasiyetine dikkat etmen lazım.

Eşini Tanımak İçin Gayret Sarfet

– Ferhat bazen mutfakta bana yardım ediyor. Salata yapıyor, sarımsak soslu makama falan yapıyor. Fakat bütün mutfağı birbirine katıyor, tabii ben toplamak zorunda kalıyorum. Ortalığı dağıtmadan iş yapmasını söylediğim zaman çok kızıyor. Bir daha yardım etmeyeceğim deyip mutfaktan çıkıyor.

– Kadınlar ve erkekler aynı işi yapsalar da farklı tarzlarda yaparlar. Bunu kabul etmek lazım. Bir erkeğin ev işini ve yemek yapımını, bir kadın hassasiyetinde yapmasını beklemek yanlış olur.

– Erkekler hiçbir işi tam yapmıyorlar. Mesela ben yorgun veya hasta olduğum zaman Ferhat mutfağı topluyor, bulaşıkları yıkıyor ama asla ocağı silmiyor. “Benim prensiplerim var, ocak silmem.” diyor.

– Bence sen yaptığı kadarına razı olsan iyi olur, söylenirsen onu da yapmaz olur. Bir de her insanın ailesinden görüp öğrendiği şeyler de farklıdır. Bu da kişiye farklı bir hayat görüşü kazandırır. Mesela; adam diyormuş ki: “Karşı komşu çok kılıbık. Ben ne zaman balkon yıkasam o hep çamaşır asıyor.” Yani herkesin bakışı ve görüşü farklı. Bu yüzden eşi iyi tanımalı.

– Bu noktayı bazen gözden kaçırıyoruz.

– Bu çok mühim bir nokta. Mesela bazı kadınlar çevreden gelen dostça öğütleri kocasının karakterini göz önüne almadan tatbik ediyorlar. Kadınlar; eşleri ile, evliliklerine dair meseleleri konuşmayı severler. Bir kadının evinde bir derdi varsa onu bir arkadaşı veya yakını ile paylaşmadan duramaz. Derdini paylaştığı kadın da akıl vermeden, yol yöntem göstermeden duramaz, aksi takdirde çatlar. Serde annelik var. İşte bu noktada dikkatli olmak lazım. Alınan akıllar,

o kişinin kocasına ve aile yapısına birkaç beden büyük yahut küçük gelebilir. İşte o zaman evde işler sarpa sarabilir.

– Bir arkadaşımın böyle bir macerası var. Ben de size onu anlatayım: Arkadaşıma komşusu “Ben para almadan kocamla birlikte olmam.” diye eşiyle arasındaki bir sırrını anlatıyor. Arkadaşımın bu duyduğu pek hoşuna gidiyor. Akşam kocası yanma yaklaşınca “Para vermezsen olmaz.” diyor. Adam öyle bir sinirleniyor ki arkadaşımı kucakladığı gibi dış kapının önüne koyuyor. “Parayla olduktan sonra sokakta çok!” diyor.

– İnternet de böylesi yanlış yollara sürükleyebiliyor. Orda pek çok sitede ilişkiler üzerine köşeler var. Neredeyse herkes eşinden yana dertli olduğu için memleket meselelerinden daha çok tıklanıyor. Çoğu test şeklinde veya maddeler hâlinde.

“Kocanız sizi aldatıyor mu, on adımda öğrenin…”

“Sizi hâlâ seviyor mu, onu test edin…”

“Romantik bir akşam için yapılması gerekenler…”

“Erkeğin yalan söylediğini nerden anlarsınız?” tarzında birbirinin tekrarı şeklinde testler ve güya doğru öğütler var. Bunlara karşı da temkinli olmak gerekir. Çünkü bunların çoğu kişilik yapısıyla alakalı sorular.

– Evet, bir kere gazetede bu testlerden doldurmuştum da “Kocanız sizi aldatıyor…” diye çıkmıştı sonuç. Günlerce Ferhat’ı takip ettim ama aldattığına dair bir delil bulamadım.

– Kadın, eşini gazete testlerine bakarak değil, eşinin hadiseler karşısındaki tavırlarına bakarak daha kolay tanır, bunu unutma Şi-rinciğim. Bu hafta eşini iyice gözle ve onu daha yakından tanımaya çalış.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir