2021’de bizi neler bekliyor Astrolog Öner Döşer

2021’de bizi neler bekliyor Astrolog Öner Döşer

ÖNER DÖŞER Astrolog Öner Döşer’in bizi ‘zor yıllar’ beklediğine ilişkin yorumlarına alışmıştık. Öngörüleri koronavirüs ile gerçekleşti. Döşer, zor yılların bitmediğini söylerken ‘dijital dönüşüm’yıllarının nasıl aşılabileceğine ilişkin ipuçları verdi…

Her yeni yıla girerken gökyüzündeki olayların verdiği ipuçlarını bizimle paylaşan Öner Döşer, yakında yayınlanacak olan “2021 ve ötesi” kitabındaki öngörüleri paylaştı. Covid-19 ile en zor kısmı geride bıraktığımıza ilişkin bir yorum duymak istesek de Döşer, birkaç yıldır sözünü ettiği o zor yılların maalesef bittiği müjdesini veremiyor. Ancak, bu zorlu dönemi nasıl daha kolay ve daha az zararla kapatabileceğimize ilişkin yorumlar yapıyor. Yıllardır gerçekleştirdiğimiz röportajlarda değişimden, dönüşümden söz eden Döşer, 2021’in “zorlu” bir yıl olacağını söylemekle birlikte “dijital dönüşüm” döngüsünün çok önemli bir aşamasına geçeceğimizi de haber veriyor.

Son birkaç yıldır hep bir sonraki yılın öncekinden daha zor olacağını söylüyorsunuz. 2021’de dünyayı nasıl bir ekonomik tablo bekliyor?

Evet, hep zorluklardan söz ettik ama en zorlu dönem 2022 yılından başlayacak. “Büyük Buhran” olarak nitelendirilen 1929 krizinin de ötesine geçeceğimiz zamanlar; 2022-2023 yıllarını gösteriyor. Yani bu krizin etkileri önümüzdeki 3-4 yıla kadar yayılacak. Pandeminin bitmesi ekonominin hemen düzelmesi anlamına gelmiyor. Bitse bile küresel resesyon, durgunluk devrede olacak; ABD ve AB ülkeleri sarsılmaya devam edecek. Ancak buna karşın, 21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn’ün Kova burcundaki kavuşumuyla 200 yıllık bir hava elementi döngüsünün 20 yıllık ilk ayağına giriyoruz ve buna “Büyük Veri Çağı” diyebiliriz.

Bu döngü açısından Türkiye ekonomisi nasıl görünüyor?

Türkiye için 2021 henüz büyüme dönemi değil, ekonomik açıdan zorlu, küçülmeye dönük veya sınırlı büyüme üzerine kurulu diyebiliriz. Büyüme adımları 2022 yılından itibaren başlayabilir. Toplum bilincini yükselterek atacağımız özenli adımlarla, orta vadede dünyanın öne çıkan ekonomileri arasında yerimizi alabiliriz. Ama bunun olması için bilinçli hareket etmemiz, toplumun çıkarlarını öne almamız, birlikte hareket etmemiz ve hepsinden önemlisi kendimize inanmamız gerekiyor.

“Büyük Veri çağı”na girerken ülkemiz açısından hangi konular öne çıkıyor?

Yeni dönemin en büyük değeri “veri” olacak. Dönemsel gezegen geçişlerinden Türkiye’nin hızlı bir şekilde teknolojiye yatırım yapması gerektiğini anlıyoruz. Yerli üretim, yerli teknoloji ve yazılım alanlarına yatırım yapmamız; enerji üretebilen, kendine yetebilen bir ekonomi haline dönüşmemiz çok önemli. Enerjinin yerli kaynaklarla üretilmesine önem verirsek, güneş enerjisinin yanı sıra, hava elementiyle ilişkili olan rüzgar enerjisine de yatırım yapabilirsek, bu alanlarda da olumlu gelişmeler yerli üretimin artmasına katkıda bulunacaktır. Toplum bilinci arttıkça bu türde projelere ilgi ve destek de artacaktır, işimiz kolay olmayacak kuşkusuz. Astrolojik açıdan 2022-2023 yıllarında ekonomi açısından büyük mücadelelere ve zorluklara işaret etmekte. Yaşadığımız son gelişmeler karşısında savunma ve güvenlik alanının önemini iyice kavramış, kendi mühimmatımızı üretmemizin gerekliliğini anlamış bulunuyoruz. Türkiye astroloji haritası 2021’den itibaren teknoloji yatırımlarını savunma ve güvenlik alanlarına da yoğunlaştıracağımızı göstermekte.

Gezegenlerin işaret ettiği yeni ekonomik düzeni açar mısınız biraz?

Yeni dünya düzeninin ekonomisi kova burcu, doğası eşitlikçi ve insani açıdan gelişkin. Jüpiter-Satürn kavuşumuyla başlayan bu yeni döngüde, “paraya dayalı üretim” biçiminden, “bilgiye dayalı üretim biçimine” geçiş yoğunlaşacak ve temel aracı bilgi olan, bilgi ekonomisinin giderek öne çıkacağını gözlemleyeceğiz. Hatta bilgi ekonomisinin de ötesine, “insan” ekonomisine geçiş dönemindeyiz. Kova burcu insanla en ilişkili burçtur ve insani olan yöntemler, metotlar bu burcun kapsamındadır. Yani ekonominin merkezinde insan olacak. Kapitalizmin sunduğu, “Ne kadar kâr yaparsan o kadar başarılısın” mantığı değişmeye, işin içerisine insani öğeler girmeye başlıyor. Bu, insanların emeklerinin karşılığını sadece maddi olarak değil, insani değer görme olarak da alacağı bir dönem olacak. Kazandırmadığında kendisine kapıyı gösteren bir kurumda değil, güvendiği ve hizmetlerinin değerini bilen bir kurumda çalışmak önemli olacak. Etik ilkelere, adil dağılıma ve sisteme olan güven gelişecek, kültür birikimine sahip olmak ve deneyimli olmak önemli hale gelecek.

2012’den beri “2020 kapitalimin sonu olacak” diyorsunuz. Bu dediğiniz mi gerçekleşiyor şu anda?

Evet, kapitalizmden bilgi ekonomisine dönüşüyoruz. Yani üretimi para sahiplerinin organize etmesi yerine bilgi sahiplerinin organize edeceği, işbirlikçi kararların alınacağı, patroncu sistemin artık birlikte karar almak sistemine dönüşeceği bir zaman dilimi. Kapitalizm merkezci ise bu yeni gireceğimiz sistem çok merkezli hale dönüşecek. Covid-19 ile başa çıkamayan kapitalizmin sona erme zamanı geldi. 200 yıldır devam eden sistem ölüyor, 200 yıllık bir döngü bitiyor. Yepyeni 200 yıllık bir döngü başlıyor. Ekonomik ve yönetimsel yapılar sosyal adaleti sağlamaya yönelik hale dönüşmeye başlayacak ve bildiğimiz kapitalizmin sonu gelecek.

Hangi alanlarda değişim yaşanacak?

Astrolojiye göre zor yıllar bizi beklese de, pek çok alanda önemli gelişmeler de söz konusu. Öner Döşer, bunlar arasından öne çıkanları şöyle aktarıyor:

Dijital dönüşüm zamanı – Dijital pazarlama alanı ve dijital ile ilgili her şey gelişiyor. İş analisti, veri uzmanı, dijital ve teknolojik ağırlıklı işlerle uğraşanlar, dijital dönüşüm danışmanlığı yapanlar bu dönemde avantaj yakalayacak. 21 Aralık itibariyle dijital dönüşüm döngüsünün çok önemli bir aşamasına geçiyoruz ve buna uyum sağlamak çok önemli. Dijital dönüşümüh zirve yapacağı yıl 2025 olacak. Bu dönem bilişim teknolojileri bilgi edinme, eğlenme ve sosyalleşme alışkanlıklarımızın yeniden şekillenmesine yol açacak. Dolayısıyla dijital teknolojilerin eğitimde çok daha etkin olarak kullanılacağı bir sürece giriyoruz.

Yapay zekâya alışın – Yapay zekâ her yerde olacak. Tarımda bile sürdürülebilirliğin sağlanması için daha fazla teknoloji kullanılması gerekecek. Bunu, 2021 yılının sonlarından itibaren çok daha yoğun göreceğiz. Yeni dönemin en değerli kaynağı ‘veri’ demiştik, aynı zamanda daha çok verinin ve fikrin test edilmesi zamanı olacak. Yani deneyimlenmiş bilgiye ulaşma dönemindeyiz. İşte bu Jüpiter ve Satürn kavuşumunun gerçekleşeceği ve takip eden 20 yıllık sürecin tanımlanmasına yardımcı olacak Kova burcuyla alakalı. Kova deneyimlenmiş, tecrübe edilmiş bilgiyi ifade eder. Ve bu tam da yapay zekâ çağı dediğimiz, bu çağın içerisindeki büyük gelişmelerin oluşacak olmasını bize gösteriyor.

İşbirlikleri artacaK – Aralık 2020’de Kova burcuna giriş yapacak olan Jüpiter ve yıl boyunca etkili olacak Satürn-Uranüs karesi, kışkırtıcı ve isyankâr hareketleri tetiklemesinin yanı sıra, insani amaçlı girişimlerin, toplumsal aydınlanmanın, bilimsel reformların ön plana çıkacağı bir yıla gireceğimizi gösteriyor. İnsanın kullandığı her şeyi artık işbirlikçi ve müşterek bir şekilde kullanma devri olacak. İnsanlık ailesi olduğumuzun farkına varmak, farkındalık kazanmak ve takım olarak güç kazanmak bu süreçte çok önemli.

Sarsıcı gelişmeler olabilir – Satürn-Jüpiter kavuşumuyla gireceğimiz yeni dönemde zaman içerisinde insanlığı ileri itecek gelişmeler olacaktır. Ama bu döngünün başlangıç dönemi sarsıcı ve zorlu etkiler, kargaşalı bir süreci de beraberinde getirecek. Sosyal kargaşa baş gösterebilir. Jüpiter-Satürn-Uranüs karesiyle başlıyoruz. Kitlesel isyanlar olası…

Kentlerden göç başlayacak – Büyük kentlerden göç zamanı başlıyor. Avrupa bu konuda öncü olacak. İngiltere öyle. Diğer ülkelerden bazıları için de geçerli,-ama Avrupa.

Evden çalışmaya devam – Bu dönemde yapılan işler yarı zamanlı ve bağımsız çalışmaya dayalı olacak, evden çalışma artacak. Tam zamanlı çalışma tarihe karışıyor. Dolayısıyla, yarı zamanlı esnek çalışma sistemlerini yaratın ve kendinize yatırım yapın. Bireysel becerileri geliştirmek ustalaşmak çok önemli olacak. Bu dönemde her konunun ,uzmam aranacak. Bireysel girişimcilik artacak. Bu manada özellikle “Evde kal.” dönemlerini kendinizi geliştirmek için kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Besle’nme tarzımız değişecek – Vejetaryen ve vegan beslenme eğilimini kesin artıracak. Çin’dMnle insanlar şu andaki yeme-içme sistemlerini sorgulayıp değiştirmeye çalışacak. Bunun örneklerini 2021 yılıyla beraber daha çok göreceğiz.

Tarımda reformlar olacak – Bahçecilik ve çiftçilik, tarım-ziraat alanında çok önemli gelişmeler var. Organik tarım çok gelişecek. Özellikle şarapçılık konusunda ilerleyenlerin, bu alanda yatırım yapanlar da önemli avantajlar yakalayacak. Çünkü güneş lekesi sayısı az, böyle olduğu dönemlerde şarapçılıkta bir artış yaşanıyor. Buna ilaveten gurme sektörü alanında yeni tatlar devreye girecek.

Yenilikçi fikirler dikkat çekecek – Satürn 2021 boyunca ve Jüpiter de yılın büyük çoğunluğunda Kova burcunda hareket edecek. İç gezegenlerin hava elementi burçlarda yoğunlaştığı dönemlerde entelektüel ve İletişimci yönlerimizi daha fazla ortaya çıkartacak. Başkalarıyla fikirsel paylaşımlarda bulunmak önem kazanacak. Güçlü ve yenilikçi fikirler dikkat çekecek. Araştırma gerektiren işlerde, akademik veya bilimsel çalışmalarda daha kolay ilerleyeceğiz. Bu bakımdan özellikle Ocak ve Şubat ayları başta olmak üzere yılın ilk altı ayı çok dikkat çekiyor. Eylül ve Ekim aylarında da önemli gelişmeler kaydedebiliriz.

Dijital para yaygınlaşacak – Blockchain ve kripto paralar fınans sektöründe daha çok yer tutacak. Kredi kartıyla ödemeler, internet üzerinden alışverişler de yaygınlaşmaya devam edecek. Kripto paraların işlem hacmi artacak. Alım satım işlemleri çeşitlenecek. Bitcoin’e benzer yeni para birimleri ortaya çıkacak. Bitcoin iyi prim yapacak. Bu arada gümüş daha da değerlenecek. Altın yine prim yapan önemli bir yatırım aracı olmaya devam edecek.

2021 ile hangi sektörler yükselecek?

Mobil uygulamalara da çok yeni versiyonlar gelecek. Bunlar 2025-2026’dan sonra fazlasıyla gelişecek alanlar halini alacak fakat bu yıl ön bilgilerini alacağız.

Youtube ve Instagram platformuna alternatif olan yeni mecralar ortaya çıkacak. Bu mecralara kısa videolar yaparak tanıtım ve başarı elde etmeye başlayacağız. Radyo ve televizyon muhabirlerinin kendi programlarını ve internet yayınları yapmasına daha fazla şahit olacağız. Haberlerin sunuş şekli bile muhtemelen bir reform geçirecek.

Sosyal medya ya da medya alanında çok çok önemli gelişmelerin olacağı bir gerçek. Yeni mecralar, yeni sistemler devreye girecek. Sosyal medya ve çevrimiçi iletişim eğitim kanalları çok daha fazla gelişecek. Aynı zamanda reklam, tanıtım alanlarında da yine oluşacak reformla birlikte sosyal medya yoluyla daha fazla avantaj yakalanabilir.

Zoom, Skype, Hangouts gibi mecralara ilgi daha da yoğunlaşacak. Yeni dijital platform ve sistemlerin devreye gireceğine şahit olacağız.

Sanal pazarlar, sanal fuarlar çok değer kazanacak. “Sanal gerçeklik uzmanlığı” diye bir alan var ve bunun da çok gelişeceği bir zaman dilimindeyiz.

“Dijital dönüşüm koçluğu” gibi meslekler yükselecek. İş analisti, veri uzmanı, dijital ve teknolojik ağırlıklı işlerle uğraşanlar, dijital dönüşüm danışmanlığı yapanlar bu dönem de avantaj yakalayacak.

Dijital pazarlama, ödeme sistemleri, dijital alandaki bütün proje yönetimleri ve siber güvenlik uzmanlığı öne çıkacak çünkü siber hırsızlıklar fazlasıyla artacak.

Evden üretim artacak. Evden yapılan poğaçadan, tatlıdan tutun el işi bütün yapılan şeylerin, organik ürünlerin internet üzerinden satışı artacak. Dünya genelinde, Türkiye’de, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde işsizlik oranı artacak.

Yapay zekâya bağlı bütün sistemler, düzenler, yapay zekâ pazarlamacılığı, sosyal medya danışmanlığı, bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgisayar mühendisliği çok fazla gelişecek.

Kırsala, doğal mekânlara yönelim ile bu alanlarda arsa ve arazilerin satışı artacak. Ama yine teknolojiye de ihtiyacımız olacak. Hijyenik ve organik malzemelerin zaten gelişeceği bir zaman dilimi bunun artık farkındayız.

Genetik bilimi çok gelişecek ve genetik bilimciler daha revaçta olacak. Ocak ve Şubat 2021 civarında genetik bilimiyle ilgili önemli gelişmeler olası.

Kozmetik alanında reform niteliğinde gelişmeler muhtemel. Moda endüstrisinde teknoloji büyük değişim yaratacak. Belki de bakteri ve virüslerden koruyan kıyafetler görebiliriz.

2021 yılıyla birlikte tam bir dijital çağ döngüsü yaşayacağız. Covid-19 virüsünü atlatsak bile, bu gibi pandemilerin risk olduğu bir dönemde olunduğu için uzaktan eğitime daha fazla yatırım yapılması gerekecek.

Uzaktan eğitim, uzaktan mülakat, uzaktan pazarlama ve yine bütün emlakçilik tarzı işlerin uzaktan gösterimle yürütülebileceğini göreceğiz. Jüpiter-Satürn kavuşumuyla birlikte, kişiye özel eğitim ile öğrencilerin güçlü yönlerinin ortaya çıkaran uygulamalar öne çıkacak.

Eğitim alanında en büyük gelişmeler yaşanacak. Çevrimiçi eğitim ve çevrimiçi yaptığımız her şey çok gelişecek. Öğretmenler daha ziyade birer yaşam koçu gibi kalacak. Bir şeyi öğretmekten ziyade öğrenilen bilginin denetlenmesini yapacaklar.

Doğaya zarar vermeyen teknoloji, doğa dostu evler, ekolojik tekstil gelişecek. Burada özellikle tarım ve gıda sanayisine ağırlık vermek gerekiyor.

2021 yılında e-ticaret ile bağlantılı hukuk, fınans, muhasebe, eğitim, pazarlama, iş etiği alanları gelişecek. E-ticaret ile uğraşan firmaların arayacağı elemanlar, aynı zamanda bu alanlarda da becerikli olmalılar. E-ticaret stratejistleri revaçta olacak.

Pandemi ve aşı konusundaki gelişmeler

Zorlu bir pandemi sürecinde geçerken, geldiğimiz noktada hepimizin en merak ettiği konulardan biri de, “Bu süreç ne zaman bitecek? Aşı ile birlikte rahat nefes alabilecek miyiz?” Öner Döşer, bu sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

Satürn’ün Kova burcunda seyrettiği Mart 2023’e kadarki süreçte yine sosyalleşmek anlamında mesafeli olacağımızı anlıyoruz. Dolayısıyla böylesi bir dönemde internet araçlarıyla uzaktan çalışmak daha da çok yaygınlaşacak. Bu da hem özel hayatımızı hem iş hayatımızı sadece pandemiyle sınırlı olarak değil, bundan sonrası için daha da kalıcı bir şekilde değiştirecek gibi gözükmekte.

Astrolojik mevsim haritalarıyla çalıştığımda pandeminin ancak yılın ikinci yarısında biraz nefes aldıracağını öngörüyorum. Ama bu Haziran sonlarından önce olmayacak. Yaz mevsimi haritasında sağlık ve şifa göstergeleri var. Sonbahara giriş haritası bu açıdan daha da umut verici.

Ama pandeminin dünya genelindeki etkisi 2021 yılında tamamlanacak gibi görünmüyor.

Aşı konusunda kişiye özel gen haritasının da gelişmesiyle birlikte, kişiye özel aşı geliştirilebilir. Tabii bunlar belli bir zaman alacak. Aşı yaptırmak konusunda tereddütler yaşanabilir. Zira insanların isyankâr, özellikle de yönetimdeki kişilere tepkili olacağı bir döneme ilerliyoruz.

Kışkırtıcı beyanlar, haberler, videolar, toplantılar bilhassa Jüpiter-Satürn kavuşumunun kesinleşeceği 21 Aralık 2020’den sonra artabilir. İnsanların, sistemleri, yönetimleri sorgulayacağı bir döneme giriyoruz zira. Bunu en çok Ocak ve Şubat 2021’de deneyimleyeceğiz.

Aşı üretiminde Türkiye olarak bizim de devreye girmemiz olası. Özellikle Şubat ayından itibaren bizim de ilerletilmiş haritamızdaki yeni ay aynı şey gösteriyor.

Dijital çağa ayak uydurmak için öneriler

■ Bu dönemde işinizi mutlaka elektronik platforma taşıyın.

■ Öğrenmeye açık olun, esnek olun, çözüm odaklı olun, kısa ve sık toplantılar yapın, uzun vadeli bütçe yapmak yerine, mesela 2-4 haftalık bütçelerle ilerleyin.

■ Şirketinizi çabuk ve çevik harekete geçirebilecek kısa vadede gerçekleştirilebilecek değişikliklere uyumlu hale getirin.

■ Teknolojiye yatırım yapın. Hızlı satış ve çabuk alışveriş stratejileri geliştirmek gerekiyor.

■ Proje bazlı çalışmalara açık olun. Takım olmak çok önemli. Kova burcunun ana mesajı: Takım olarak çalışmak başarı getirir.

■ Demokratikleşme süreci hız kazanacak, işinizi de demokratikleştirin. Tek başınıza karar almak yerine kurulca karar alıp uygulamak daha ön plana çıkacak.

■ Bilgi ve tecrübe en önemli satış kalemi olacak. Kriz yönetme becerisi gelişmiş, çabuk koordine olan ve hızlı kararlar alanlar, kısa vadeli ve günün getirdiklerine göre karar değiştirmeleri iyi yapabilenler, kısa dönemli bütçeleri yapıp, esnek gelişmelere göre esnek davranan şirketler, firmalar ayakta kalacak.

■ Halka ulaşmak ve sıkı iletişim içinde olmak önemli. Bu saydıklarım İkizler ve Yay burçlarındaki tutulmalar ile alakalı.

■ Tabii ki bilişim teknolojilerine hâkim olmak da çok önemli. Veriye çabuk erişmek ve sürekli bilgi alışverişi içerisinde olmak başarı için en mühim şartlar.

■ Çalışanların psikolojik sağlığına da önem vermek gerekiyor.

Zorlanacak ve reform gereken sektörler hangileri?

■ 2021 yılında da oteller, restoranlar, konaklama hizmetleri, turizme bağlı işletmeler sıkışıklık yaşayacak.

■ Dönemsel olarak hava yollarıyla ilgili sıkıntılar olacak. Otomotiv sanayii de zorlanacak.

■ Sanat piyasasının sekte aldığı bir zaman dilimi olacak. Konserler, oyunlar, eğlence mekânları sıkıntıda. 2022-2023 yıllarında bile bunun devam edeceğini düşünebiliriz.

■ 2020 yılında Jüpiter ve Satürn’ün Oğlak burcundan geçişi, Plüton’un halen geçişini sürdürecek olması bankacılık sisteminin krizlerle birlikte dönüşümünü anlatıyor. Mevcut sistem Uranüs’ün de Boğa burcunda olmasıyla beraber dönüşecek. Yani, bankacılık sisteminde büyük revizelerle birlikte ciddi sıkışıklıklar görüyoruz. Bankacılık sisteminin en çok sıkışacağı 2022-2023 yılları olacak. Buna şimdiden hazırlanmak ve gerekli değişimleri yapmak gerekiyor.

■ Bu dönemde ofis ortamında saat odaklı çalışma sisteminin de yine Uranüs’ün Boğa burcunda olmasıyla dönüşeceğini anlıyoruz.

■ Okullar, bireysel yüz yüze eğitim aldığımız dersler değişiyor. Dolayısıyla okullara ilgi azalabilir. Alışveriş ve gösteri merkezlerine katılım ve ilgi düşecek.

■ Basılı kitap, dergi ve gazeteler yönelikte dönüşümler yaşayacağız. Yayıncılık alanı, dijital sisteme dönüşmeye başlayacak. Kütüphaneler artık arşivlerini daha fazla elektronik olarak sunan yapılar haline gelecek.

■ Dış turizmde sıkışıklık hala devam ediyor, iç turizme ağırlık veriliyor, çünkü Kuzey Ay Düğümü İkizler burcunda. İç turizm demek yakın yerlere seyahatler yapmamız anlamına geliyor. Güney Ay Düğümü ise Yay burcunda. Bu konumda kaybedecek ve ilgi azalacak olan uzak yerlere seyahatler, dış turizm alanı olur.

■ Mobilya sektörü de yeni dönemde de sıkıntılı gözüküyor. Sanal fuarlar arttırılması ve mobilyaların sanal olarak tanıtılmasıyla avantaj sağlanabilir.

■ İnşaat işlerindeki sıkıntı yeni sezonda da devam ediyor olacak.

■ Üst yönetime de yapılan ödemeler düşürülecek, CEO’ların durumu değişecek, reform yapmayan kişiler iş dışı kalacak.

■ Sosyal hizmetler, sigorta, ekonomi alanlarında reform gerekecek.

■ Restoranlar ve yeme-içme alanında önemli değişiklikler var. Gıda güvensizliği yüzünden daha sıkı kontroller gelecek.

■ Zanaat işçilerinin de iş ve meslek alanlarında önemli değişimler yapması gerekecek.

NİLGÜN KARATAŞ
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir