Aşk Binaları

Aşk Binaları

Aşk,.. Kimi zaman Ferhat gibi dağlan deldirir kimi zaman ise Mecnun gibi çöllere düşürür… Çoğu trajik sonlanan aşkların eserleri olan bu mimari yapılar da işte bu “sonsuz aşk”ı yaşatmak için yapılmış ve bugün tüm ihtişamlarıyla aşkın varlığını kanıtlamaya devam ediyor.

kırlangıç yuvası kırım

kırlangıç yuvası kırım1

1912 yılında Rus mimar Leonid Sherwood tarafından Kırım Yarımadası’nda Ukrayna’nın güneyinde inşa edilen “Kırlangıç Yuvası” isimli kale, büyük bir aşk için yapılmış. Neo-Gotik stilde inşa edilmiş romantik bir kale olan yapı, 1927 yılındaki depremde hasar gördükten sonra 40 yıl kapalı kalmış ve daha sonra restore edilmiş. Kale, romantik ortamında aşıkları ağırlamaya devam ediyor.

kırlangıç yuvası kırım2

BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ

Babil Kralı II. Nebukadnezar tarafından karısı Amytis’in sıla hasretini dindirmek için yapılan bu bahçeler, Amytis’in yeşil, engebeli ve dağlık vatanını hatırlatması için inşa edilmiş. Mezopotamya’ya gelin gelen Amytis, ülkenin dümdüz ve sıcak ortamında depresyona girmişti. Kral da aşık olduğu karısına içinde yapay dağlar, mini şelaleler olan ve teraslı bir yapıya sahip meşhur Asma Bahçeleri “ni yaptırdı.

Babil'in asma bahçeleri

Bahçeleri sulamak için Fırat Nehri’nden sular taşınıyordu. Eski yazıtlarda ortaya çıkan Asma Bahçeleri, çölde yaratılan bir vaha olmanın Ötesinde mimari yapısı ve çözümleriyle dünyanın 7 harikasından biri sayılıyor.

Babil'in asma bahçeleri1
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir