14 Şubat Sevgililer Günü Dünyada Nasıl Kutlanıyor

14 Şubat Sevgililer Günü Dünyada Nasıl Kutlanıyor

14 Şubat Sevgililer Günü ülkemizde sonradan tanınsa da kısa sürede kabul görüp sevildi, Bizde hediyeleşme ve sevgiliyle başbaşa kutlamalar, bugünün olmazsa olmazlarından. Peki dünyada o gün neler oluyor acaba? Sevgililer Günü’nde mini bir dünya turuna var mısınız?

dunyada sevgililer gunu

GÜNEY KORE’DE YALNIZLARA ÖZEL GÜN

Güney Kore de Japonya gibi Sevgililer Günü’nü 14 Şubat ve “Beyaz Gün” dedikleri 14 Mart tarihlerinde aynı şekilde kutluyor, fakat ilginç bir farklılık var. 14 Nisan’da “Kara Gün” adını verdikleri, yalnızlar günü kutlanıyor. Bekarlar siyahlara bürünerek bir araya geliyorlar ve siyah renkteki “jajangmyeon noodles” adı verilen geleneksel yemeği yiyorlar. Aynı zamanda Kore’de her ayın 14’ü, sevgiliyle ilgili bir gün.

TAYVAN’DA GÜLLER VE GÜNLER

Tayvan’da da Sevgililer Günü ve Beyaz Gün kutlanıyor. Aynca 7 Temmuz’da geleneksel aşk günleri var. Bu özel günde erkekler kadınlara renk ve sayı olarak farklı anlamları bulunan güller veriyorlar. Örneğin bir kırmızı gül tek aşkı, 11 gül gözde olmayı, 99 gül sonsuzluğu temsil ediyor. Biraz daha ileri gidersek 108 gül evlenme teklif etmek anlamına geliyor. Ayrıca bu özel günde çiftlerin isimlerinin yazılı olduğu fenerler de gökyüzüne bırakılıyor.

ARJANTİN, ! TANGO VE AŞK DEMEK

Sevgililer Günü “nü seviyorsanız tangonun ana vatanı Arjantin, olmanız gereken yer. 14 Şubat’ın dışında aynca 13-20 Temmuz tarihleri arasında “Sweetness Week” adında özel bir haftaları var. Tüm hafta boyunca sadece sevgililerine değil arkadaşlarına ve ailelerine de hediyeler ve öpücükler dağıtıyorlar. Bu haftanın son günü arkadaşlık günüyle bitiyor.

NORVEÇ VE DANİMARKA’DA GİZEMLİ ŞİİRLER

Sevgililer Günü’nde erkekler hoşlandıkları kadınlara “Gaekkebrev” denen kısa şiirler gönderiyorlar. İsimlerini belirtmiyorlar, ama şifre olarak şiirin altına isimlerinden bir – iki harf ya da isimlerindeki harfler kadar nokta koyabiliyorlar. , Eğer kadın bu kişiyi tahmin ederse gelecek ğ paskalyaya kadar bekleyip paskalya f yumurtasıyla ödüllendiriliyor.

İNGİLTERE’DE MASALSI İNANIŞ

İngiltere’nin doğusundaki halk, Jack Valentine adında yaşlı baba sevgili ya da yaşlı anne sevgili karakterlerinin Sevgililer Günü arefesinde çocukların odasına girip onlara küçük hediyeler ikram ettiğine inanır. Nereden geldiği bilinmemekle beraber nesillerden nesillere aktarılan bu inanış oldukça popüler.

GUATEMALA’DA YAŞLILAR GÖSTERİ YAPIYOR

Guatemala’da Sevgililer Günü, “aşk, aile ve arkadaşlık günü” olarak da biliniyor. Bu özel gün sadece gençlere özel kalmıyor, yaşlılar da günü sokaklarda kutluyor. Tüylü maskeleriyle ve Mayalar’dan ilham alınmış kıyafetleriyle şatafatlı gösteriler yapıyorlar.

FİLİPİNLER’DE TOPLU NİKAH

Toplu nikahlar ve toplu öpüşme rekoru denemeleri yapılan bir Sevgililer Günü düşünün. Kalabalık düğün kutlamasında yüzlerce çift halk seremonisi eşliğinde evlenmek için açık alanda bir araya geliyor. 2013 yılında böyle bir seremonide 4000’e yakın insan evlendi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir