Black Friday’in etkisiyle e-ticaret sektörü için yoğun ve hareketli bir ay oldu

Black Friday’in etkisiyle e-ticaret sektörü için yoğun ve hareketli bir ay oldu

KASIM ayı, Türkiye’de Efsane Cuma, Şahane Cuma, Beklenen Cuma gibi isimlerle düzenlenen “Black Friday”in etkisiyle e-ticaret sektörü için yoğun ve hareketli bir ay oldu. Bu yıl alışverişte, yüzde 59 ile kadınlar öne çıktı, işlem adetleri yüzde 22 oranında arttı. Yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı ise 294 TL oldu.

Araştırmalara göre bu yıl Black Friday’de yapılan harcamalar, bir önceki cuma gününe kıyasla yaklaşık iki kat artarken, geçen yılki Black Friday’e kıyasla 13 kat yükseliş gösterdi. Harcama trendlerinde ilk üç sırayı teknoloji, giyim ve gıda kategorileri aldı, ödemelerin yüzde 96’sı tek çekim olarak yapıldı. Döviz kurunda yaşanan hareketlilik ihtiyaca yönelik alışverişte talebi öne çekti. Bu yılın Kasım ve Aralık aylarında perakende piyasaları hareketlendiren söz konusu harcamaların, üçüncü çeyrekte yüzde 7.4 büyüyen ülke ekonomisinin son çeyreğini etkilemesi bekleniyor.

100 BİN KOBİ, PAZARYERLERİNDE SATIŞ YAPTI

Tüketicinin online alışverişe güveninin ciddi oranda arttığını belirten Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, kampanya dönemini şu sözlerle değerlendirdi: “Pandemi tüm firmalarda e-ticaret kültürünü uyandırdı. Hiç bulunamayan ürünler kolay erişilebilir oldu ve bu bağlamda hızlı kargo sistemleri de gelişimini sürdürdü. Şu anda e-ticaret yapmayan firma yok denecek kadar az diyebiliriz. Türkiye’de sanal pazar yerlerinden satış, geçen sene yüzde 100 üzerinde büyüdü. Bugün 100 binin üzerinde KOBI, pazaryerlerinden satış yapıyor. Türkiye’deki e-ticaretin yüzde 70’inden fazlasının da pazaryerleri aracılığıyla olduğunu tahmin ediyoruz. Tüm dünyada ve Türkiye’de öne çıkan Alışverişte Bekarlar Günü, Efsane Cuma, Siber Pazartesi ve yeni yıl alışverişleri nedeniyle perakende sektöründe büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Sadece Efsane Cuma dediğimiz bir haftayı kapsayan bu dönemde; sektörde 10 milyar TL’lik hacim sağlanacağı konuşuluyor. Kasım ayında bir önceki aya göre iki katlık artış yaşanıyor.”

ALIŞVERİŞTE KADINLAR ÖNDE

ETÎD üyelerinin kampanya dönemi verilerine göre, işlem hacimlerinde yüzde 38 oranında artış gerçekleştiğini belirten Ekmekçi, “İşlem adetleri ise yüzde 22 arttı. Yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı 294 TL oldu. Bu dönemde yüzde 59 kadın, yüzde 41 erkek tüketiciler alışveriş yaptı” dedi. Ekmekçi’nin aktardıklarına göre, tüm şehirlerde online alışveriş oranları yükselişe geçerken, bu verilere göre geçen yıla oranlar İstanbul dışında en çok alışveriş yapan beş şehir Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli oldu. Yüzde 82 masaüstü, yüzde 18 mobil üzerinden alışveriş yapıldı. En çok alışveriş yapılan saat aralığı ise 18:00-22:00 aralığı oldu. Alışverişlerin yüzde 76’sı kredi kartı üzerinden gerçekleşirken, yüzde 24’ü banka kartları ile yapıldı.

Kasım-Aralık ayında e-ticarette toplam 90 milyar TL’lik bir hacim beklediklerine işaret eden Ekmekçi, “Bu artışlarla birlikte yılın 400 milyar TL’lik bir hacimle tamamlanmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yılla karşılaştırdığımızda Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre 6 aylık dönemde yüzde 74’lerde bir büyüme görünüyor. Bunda bir yavaşlama olmadı. Dolayısıyla geçen yıla oranla yüzde 70’lerde bir büyüme gerçekleştiğini söyleyebiliriz” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kampanya dönemlerinde başı elektronik kategorisinin çektiğine değinen Ekmekçi, şu bilgileri aktardı: “Özellikle bu dönemde kur artışlarıyla birlikte önümüzdeki dönemde yapılacak evdeki yatırımsal ürünlerde artış yaşanıyor. Burada mobilyayı da sayabiliriz. Bir de stoklanabilecek ürünlerde artış yaşanıyor. Çay, kahve ve bebek bezi gibi ürünlerde artış oluyor. Bunun yanında giyim, kozmetik sektörlerinde de alışverişler öne çıktığını söyleyebiliriz.”

SÜPER CUMA DA HARCAMALAR 13 KAT ARTTI

10 yıldır iş ortaklarına ve kullanıcılarına dijital ödüllendirme çözümleri sunan Momento’nun verilerine göre, bu yıl Black Friday’de yapılan harcamalar, bir önceki cuma gününe kıyasla yaklaşık iki kat artarken, geçen yılki Black Friday’e kıyasla 13 kat yükseliş gösterdi. Harcama trendlerinde ise ilk üç sırayı teknoloji, giyim ve gıda kategorileri aldı.

Küresel strateji ve pazarlama danışmanlığı şirketi Simon-Kucher & Partners’ın yaptığı “Black Friday, Tüketici Alışveriş Davranışları” araştırmasına göre Türkiye’de 10 tüketiciden 9’u Black Friday’de kesinlikle alışveriş yapacağını söylemişti. Bütçelerini de geçen yıla kıyasla yüzde 35 ila 75 oranında artırmayı planladıklarını aktarmışlardı. Araştırmaya göre Türkiye’de Black Friday’in bilinirliği yüzde 100’e ulaştı. Black Friday konusunda farkındalığı yüksek olan Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 88’i indirim döneminde kesinlikle alışveriş yapacağını söylüyor. Geçtiğimiz yıl araştırmaya katılanların yüzde 69’u alışveriş yapacağını belirtmişti. Araştırma sadece Black Friday değil Black Friday’in hemen sonrasında gelen pazartesi günü gerçekleştirilen Siber Pazartesi’ye ilginin de giderek arttığını ortaya koyuyor. 2020 yılında katılımcıların yüzde 34’ü Siber Pazartesi hakkında bilgisi olduğunu belirtirken 2021 yılında bu oran yüzde 49’a ulaşmış durumda.

250 MİLYON E-POSTA ATILDI

Dijital pazarlama teknolojileri firması Related Digital, 20-26 Kasım tarihlerine ilişkin online alışveriş verilerini açıkladı. Related Digital’in verilerine göre, geçmiş yıllardan farklı olarak bu yılın en çok satın alman ürünler listesine hızlı şarj adaptörü ve Android telefonlar üst sıradan giriş yaptı. Markalar, 20-26 Kasım tarihleri arasında düzenlediği kampanyalarla ilgili 250 milyondan fazla kampanya e-posta gönderimi yapıldı. Yalnızca Black Friday gününe özel 21 milyon kampanya e-posta gönderimi yapıldı. Farklı sektörlerin toplam kampanya e-posta gönderim adetlerinde, son 5 yılın ortalamasına göre yüzde 432’lik büyüme gerçekleşti. Tüketiciler alışveriş için geç saatleri bekledi ve en aktif alışveriş saatleri 23.00-00.59 oldu. En yüksek indirim oranları giyim, ev yaşam ve spor ürünlerinde yapıldı. Teknolojik aletlerde en çok hızlı şarj adaptörü ve Android telefon satın alındı. Gıda alışverişinde ise muz, kuru soğan ve badem ön plana çıktı. Perakende tekstil firmalarından ise ağırlıklı olarak hediye kartı, erkek parfüm ve erkek koşu ayakkabısı satın alındı. Mutfak ve sofra ürünlerinden ise servis tabakları en çok satın alman ürünler listesinde ilk sıralarda yer aldı.

Cenk ÇİĞDEMLİ/ TOBB E-ticaret Meclis Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu
“Ücretsiz kargo tercih edildi”

E-ticarette indirim kampanyalarının yoğunlaştığı Kasım-Aralık ayı için Türkiye geneli toplam e-ticaret ciro beklentimiz 120 milyar TL civarında. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılının ilk altı ayında e-ticaret hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 75’lik artışla 161 milyar TL olarak gerçekleşti. 2020 başında e-ticaret yapan işletme sayısı 60 binlerdeyken, bugün bu rakam 300 binlere ulaşmış durumda. 2021 sonunda Türkiye geneli e-ticaret hacminin 450 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıllardaki online satış istatistikleri, en yüksek ciro rakamlarına, indirim kampanyalarının olduğu Kasım ayı ile yeni yıl kampanyalarının olduğu Aralık ayında ulaşıldığını gösteriyor. İşletmeler yıl içinde online kanallar üzerinden yaptıkları cironun ortalama 4’te l’ini yılın son iki ayındaki kampanya dönemlerinde gerçekleştiriyor. Black Friday, özelinde Türkiye genelinde en çok giyim, ayakkabı, kişisel bakım ürünleri, gıda, temizlik ürünleri ve züccaciye ürünlerine talepte artış yaşandı. En çok ilgi gören ürünler ise pantolon, patates, kadın çizmesi, Türk kahvesi, eşofman takımı, sıvı sabun, doktor eldiveni, kolonya, krem, saç boyası, pil ve servis tabağı oldu. Web sitelerinin yüzde 75’den fazlası teslimatları ücretsiz kargo seçeneğiyle yaptı. Siparişlerin yüzde 96’sı, tek çekim olarak gerçekleştirildi.

Bülent ELÇİN / GittiGidiyor CCO’su
“İhtiyaca yönelik alışveriş öndeydi”

“Süper Cuma” kampanyamız süresince onlarca farklı kategoride milyonlarca ürünü, sepette sağladığımız büyük fiyat avantajlarıyla kullanıcılarımıza sunduk. Bu yıl, özellikle teknoloji kategorisine yoğun ilgi vardı. Ayrıca küçük ev aletleri, beyaz eşya ve bilgisayar gibi kategoriler ön plana çıktı. Bunu otomobil, motosiklet ve aksesuar, yapı market, spor outdoor, ev-dekorasyon, ofis ve kırtasiye, kozmetik, kişisel bakım ve evcil hayvan ürünleri kategorileri takip etti. Milyonlarca üründe indirimlerin olduğu bu dönemde tüketiciler, ihtiyaç duydukları ürünleri daha uygun fiyata alma fırsatını değerlendirdiler. Ayrıca son dönemde döviz kurunda yaşanan hareketlilik ihtiyaca yönelik alışverişte talebi öne çekti diyebiliriz. Kullanıcılarımızın ilgisinin oldukça yoğun olduğu bir kampanya dönemi yaşadık. Bu doğrultuda Süper Cuma kampanyasındaki satış hacmimiz geçen seneki kampanya dönemine kıyasla iki katına yükseldi. 26 Kasım yani tüm dünyada Black Friday olan tarihte günlük ortalama satış hacmimiz 10 katına ulaşırken, günlük trafiğimiz ortalamanın 1,5 kat üzerine çıktı.

Trendyol 63 milyon ürünü müşterileriyle buluşturdu

Trendyol, Kasım ayında gerçekleştirdiği yılın en büyük kampanyaları olan “Süper İndirim Günleri” ve “Efsane Günler” sonuçlarını açıkladı. Kasım kampanyalarında 112 bin işletme toplam 63 milyon ürünü müşterileriyle buluşturdu. Trendyol platformundaki işletmelerin satışları bir önceki Kasım ayına göre 2 kat arttı. Kampanyalı ürünlerin satışları normal günlere göre 6 kat arttı.

Anlık 2.1 milyon müşteri platformda buluştu. Trendyol’a Kasım ayı boyunca 1.5 milyar ziyaret gerçekleşirken platformdaki, günlük aktif müşteri sayısı 30 milyona ulaştı. En çok satış yapan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Aydın olurken, en fazla siparişin verildiği iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Konya, Muğla olarak ön plana çıktı. Trendyol’dan en fazla satın alınan ürünler arasında svveatshirt, bot, bebek bezi, bluetooth kulaklık ve ayak maskesi yer aldı. Bu yıl ilk kez Hızlı Market ve Yemek’e özel hazırladığı Kasım kampanyalarını da müşterileriyle buluşturan Trendyol’da bu dönemde en çok sipariş edilen 5 ürün; lahmacun, burger, Adana dürüm, köfte ve tantuni dürüm oldu. Trendyol üzerinden başta Almanya, Hollanda, İtalya olmak üzere 19 farklı Avrupa ülkesinde 50 binden fazla ürün satışı gerçekleştirildi.

Güçlü KAYRAL / Avantajix.com kurucu ortağı
“İnsanlar kampanyaların cazibesinden etkilendi”

2020 Kasım’ında toplam e-ticaret cirosu 27,2 milyar TL’ydi. Geçen yılın Kasım’ına göre işlem hacminde yüzde 80-85 aralığında artış olduğunu düşünüyoruz. Aslına bakarsanız Efsane Cuma ve diğer kampanyalarda genel beklentinin biraz altındayız. Sektör, yüzde 100-120 oranlarında tarihi artışlar bekliyordu. Volatilitenin yoğun olduğu bu tür dönemlerde genelde insanlar alışverişten çekinir, tasarrufa önem verir. Ancak kampanyalar o kadar cazipti ki milyonlarca kişi dayanamadı. Kasım kampanyalarında elektronik başta olmak üzere, hazır giyim, ayakkabı, küçük ev aletleri, ev tekstili ve kişisel bakım ürünleri kategorilerinde yoğunluk yaşandı.

Hepsiburada üzerinden 4 dakikada 20 araç satıldı

Hepsiburada, ‘Efsane Kasım’ dönemini efsane sonuçlarla kapadı. Bu yıl ürün yelpazesine arsa ve araç satışlarını da eklendi. Sadece dört dakikada satılan 20 aracın yanında beş arsa da Efsane Kasım kampanyalarıyla sahiplerini buldu. Efsane Cuma’da ise trafik üç kat arttı. Kasım kampanyalarında trafiğini önceki aylara göre yüzde 70 oranında artırırken, ‘Efsane Cuma’da ise Hepsiburada’nın ziyaretçi trafiği normal bir günün üç katma çıktı. Bu dönemde en çok ilgi gören kategoriler, moda, beyaz eşya ve pet shop kategorileri oldu. Bunları televizyon, süpermarket, kozmetik kategorileri takip etti. Moda kategorisinde Hepsiburada kullanıcıları svveatshirt, mont, bot çizme gibi ürünlere ilgi göstererek kışlık ihtiyaçlarını tamamlarken, beyaz eşyada çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve fırınlar en çok satanlar arasında yerini aldı. Petshop kategorisinde ise en çok ilgi gösterilen ürünler kedi mamaları ve kedi kumları oldu. Hepsiburada kullanıcıları, süpermarket kategorisinde en çok deterjan, temizlik ürünleri ve şampuan satın aldı.

ÜRÜN DİRİER
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir