Evde nasıl zeytin kurulur?

Evde nasıl zeytin kurulur?

Evde nasıl zeytin kurulur?

Zeytin yapmak gerçekten de kolay bir iştir. Ne olduğu belli olmayan zeytinleri yemektense kendiniz yapın derim.

Sele zeytini

Eski bir pamuklu fanila çuval şeklinde dikilir. Kasım-aralık aylarında semt pazarlarına gelen köylülerden taze siyah zeytin alınır. Bunların kurtluları, ezikleri ayıklanarak yıkanır, süzülür. 1 kg siyah zeytine 200 gr iri kaya tuzu hesabıyla faniladan yapılmış çuvala doldurulur. Ağzı bağlanır. Faniladan suyu sızacak şekilde eğimli bir yere konur. Balkona bırakılacaksa fazla rüzgar almayan bir yer olmalıdır. Fırsat buldukça çuval içindeki zeytin sallanır. Arada tadılarak, yaklaşık 1-2 ay içinde yenecek tada gelir. Olgunlaştığında tuzu seneye bir daha kullanmak üzere ayrılır. Olduğu gibi tüketilir veya zeytinyağı ile kavanozlara basılır. Uzun süre dayanmaz.

Evde nasıl zeytin kurulur

Başka bir siyah zeytin hazırlama usulü

1 kg siyah zeytine 100 gr iri kaya tuzu hesabıyla zeytin cam kavanozlara basılır. Ağzı kapatılır. 2-3 günde bir sallanarak 6 ay kadar bekletilir. Uzun süre dayanır. Kavanozlara çok az zeytinyağı ve hakiki sirke de eklenebilir.

Yeşil zeytin hazırlama usulü

Kasım-aralık aylarında yeşil zeytin alınır. Ya iki taş arasında tek tek kırılır (bu sırada çekirdeğini de kırmamalıdır) ya da bir bıçakla iki yanından çizilir. Temiz su dolu bir kavanoza konur. Ağzı kapatılır. Karanlık bir yere konur. Acısını suya verince, yaklaşık 1 ay sonra suyu süzülür. Bu haliyle limon, tuz, yağ ilavesiyle olduğu gibi yenebilir veya turşu hazırlar gibi tuzlu su yapılır, onun içinde 1 sene kadar karanlık ve serin bir yerde bekletilebilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir