Evde Pratik Bilgiler

Evde Pratik Bilgiler

BUNLARI BİLİYOR MÜYDÜNÜZ? ALÜMİNYUM FOLYO

Evinizin ısısını koruyun.

Soğuk kış günlerinde faturalarınızı artırmadan evinizin daha sıcak olmasını istemez misiniz? Bunu evinizde bulunan alüminyum folyoyla çok basit bir şekilde sağlamanız mümkün.

Gerekli malzemeler

• Büyük boy karton

• Kalırı tip alüminyum folyo

• Bant

Yapılışı

Karton parçasına alüminyum folyonun parlak yüzeyi dışarı gelecek şekilde bantlayın ve evinizdeki kalorifer ya da sobanın arkasına folyolu kısmı bakacak şekilde yerleştirin. Böylece kalorifer ya da sobadan gelen sıcaklık duvar tarafından emilmek yerine, odaya yansıyacaktır.

Evde Pratik Bilgiler

Ütü yapmayı kolaylaştırın.

Ütü yapmayı kolaylaştırmak ve ütü yaptığınız süreyi kısaltmak istiyorsanız; ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo serin. Alüminyum folyo sıcaklığı geri yansıtacağı için ütü yapmanız daha kolay ve hızlı olacaktır.

Huni yapın.

Kalın tip alüminyum folyoyu istediğiniz boyutta huni şekline getirebilirsiniz. Böylelikle sıvı ve toz maddelerinizi küçük şişelere bile dökmeden boşaltabilirsiniz.

Kapı kollarındaki boya lekelerine dur deyin.

Evinizi boya yaparken kapı kollarını alüminyum folyo ile kaplarsanız, boya bittiğinde kapı kollarında tek bir damla bile boya lekesine rastlamazsınız.

Set üstü ocağınızı lekelerden koruyun.

Set üstü ocağınızın başlıklarını alüminyum folyo ile kaplayarak inatçı lekelerden onları koruyabilirsiniz.

BANT

Çivi çakarken duvarınızın çatlamasını önleyin.

Duvarınıza çivi çakacağınız zaman işaretlediğiniz yerin üzerine bant yapıştırın ve çiviyi öyle çakın. Böylelikle duvarın alçısının çatlamasını önlemiş olursunuz. Çiviyi çıkarmak istediğinizde de badananız dökülmeye çektir.

Kırılan cam parçalarının ellerinizi kesmesine izin vermeyin.

Kırılan cam parçalarını toplarken şeffaf uzun bir bandı iki ucundan tutun ve kırık cam parçalarını bu bantla toplayın. Böyle-ce cam parçalarının ellerinize batmasına engel olmuş olursunuz.

BİBER

Renklilerinizin parlaklığını koruyun.

Canlı renkli kıyafetlerinizin birkaç yıkamadan sonra renklerinin solmaması için; yıkayacağınız suya 1 çay kaşığı karabiber atın. Karabiber canlı renklerin boyasının akmasını önleyecektir.

Karıncaları acı biberle kovun.

Mutfağınızı karıncalar mı istila etti? Nasıl baş edeceğim diye düşünmenize gerek yok. Karıncalar genellikle şeker aramak için koloniler halinde gezerler. Onlara aradıkları şeker yerine biraz acı biber ikram edin. Karıncaların dolaştıkları yerlere biraz pul biber serptiğinizde onlara mutfağınızda barına-mayacaklarının mesajını vermiş olursunuz.

BORAKS

Lavabolardaki inatçı lekeleri yok edin.

Lavabolarınızdaki pas lekeleri de dâhil, temizlenmesi zor olan lekeleri boraksla yok edebilirsiniz. Bir fincan limon suyuyla 1 su bardağı boraksı karıştırarak macun haline getirin. Bir sünger yardımıyla ihtiyaç kadarını sürüp güzelce ovun ve ılık suyla durulayın. Lekelerden eser kalmayacaktır.

Halılardaki lekeleri boraksla çıkarın.

Halılarda bulunan lekeleri iyice ıslatın ve üzerine bir miktar boraks döküp iyice silin. Islak alanın kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra elektrik süpürgesiyle süpürün.

Lavabolarınızın tıkanmasını önleyin.

Tıkalı lavabolarınızı boraksla açmanız mümkün. Lavabonuza huni yardımıyla 1 fincan boraksı dökün. Sonra üstüne yavaş yavaş yarım litre kaynar su dökün. 15 dakika bekleyin. Daha sonra sıcak su akıtın.

CAY

Ahşap mobilyalarınızı çayla temizleyin.

Yeni demlenmiş bir çay şahane bir mobilya temizleyicisidir. 4 çay poşetini 1 litre suda kaynatın ve soğumasını bekleyin. Soğuyunca bir kabın içine alın ve yumuşak bir bezle ahşap mobilyalarınızı silin. Silme işlemi bitince yumuşak bir bezle kurulayın.

Dantellerinize eskitme uygulayın.

Dantel ve giysilerinize eskitme rengi olan bej, krem, fildişi renklerini uygulamak isterseniz yarım litre suya 3 poşet çayı yarım saat demleyin. Soğuduktan sonra eskitme uygulayacağınız kumaşı 10 dakika veya daha fazla soğuyan çay suyunda bekletin. Çayın içerisinde ne kadar bekletirseniz rengi o kadar koyulaşır.

DİS FIRÇASI

Erişilmesi zor yerlerde eski diş fırçanızı kullanın.

Küçük ya da erişilmesi zor olan yerlerde eski diş fırçanızı kullanabilirsiniz. Fayans aralarını, muslukları ve evdeki birçok aksesuarınızı eski diş fırçanızla temizleyebilirsiniz.

Akvaryumu temizleyin.

Akvaryumunuzu eski diş fırçanızla temizleyin. Sonuçtan daha çok memnun kalacaksınız. Özellikle akvaryum camında oluşan yosunların temizlenmesinde diş fırçası çok etkilidir.

Giysilerinizi fırçalayın.

Pantolon paçasındaki kurumuş çamur ya da elbiselerinizdeki kurumuş çikolata lekelerini makine öncesi ön müdahale amacıyla diş fırçasıyla fırçalayın. Böylelikle lekenin çıkmasını garantilemiş olursunuz.

EKMEK

Kızartma yaptığınızda yağın sıçramasına engel olun.

Patates ya da et kızartırken tavaya birkaç dilim beyaz ekmek koyarsanız; hem yağın etrafa sıçramasını önlemiş olursunuz, hem de duman çıkmasına engel olursunuz.

Dibi tutan pilavın yanık kokusunu yok edin.

Eğer pilavı ocakta tutup yakarsanız; sıcakken üzerine bir dilim beyaz ekmek koyun. Tencerenin kapağını kapatıp birkaç dakika bekleyin. Ekmeği aldığınızda ekmekle birlikte yanık kokusu da gidecektir.

ELMA

Yemeklerinizdeki fazla tuzu alın.

Yemeğinizin tuzunu fazla kaçırdıysanız; paniğe gerek yok. Tuzu fazla kaçırdığınız yemeğin içine birkaç elma dilimi atın. Bununla 10 dakika daha pişirin. Daha sonra elma dilimlerini çıkartın. Elma dilimleri yemeğinizdeki fazla tuzu alacaktır.

Fırında pişirdiğiniz tavuğun sertleşmesini önleyin.

Fırında kızarttığınız tavuğun sert ve kuru olmaması için fırının içine bir elma koyun. Tavuk piştikten sonra elmayı çıkartın. Nar gibi kızarmış, sulu ve lezzetli tavuğunuz servise hazır. Afiyet olsun.

KARBONAT

Mobilyalarınızdaki sigara kokusunu yok edin.

Evde içilen sigaraların kokusu zamanla mobilyalarınıza siner. Bu ağır kokulardan kurtulmak için koltuk ve kanepelerinize biraz karbonat serpin. Bir iki saat bekleyip elektrik süpürgesiyle süpürün. Sigara kokusundan eser kalmayacaktır.

Kiif kokularını yok edin.

Özellikle çekmece ve dolap içine sinen kokuları yok etmek için; bir kese ya da eski bir çorabın içine 4 yemek kaşığı karbonat koyun. Bunu dolaplarınıza asabilir ya da çekmecelerinizin içine koyabilirsiniz. Karbonat kötü kokuları yok edecektir.

Bulaşık makinesindeki kötii kokuları giderin.

Bulaşık makinenizin ağır kokmasını önlemek için her yıkamadan önce makinenin içine 1 yemek kaşığı karbonat serpin. Karbonatla bulaşık makinenizdeki kötü kokuları önlemiş olacaksınız.

Ayakkabılarınızdaki kötü kokuları giderin.

Bazı ayakkabılar vardır ki yeni olmasına rağmen kokar ve bir daha giymek istemeyiz. Ayakkabılarınızdaki kötü kokuları gidermek için ayakkabınızın içine bolca karbonat serpin ve bir gece bekletin. Ertesi gün karbonatı silkeleyip boşaltın.

Porselen fincanlarınızdaki lekeleri çıkarın.

Porselen fincan takımlarınızdan çıkmayan kahve ve çay lekelerini karbonatla çıkarmak mümkün. Nemli bir bezin üzerine bir çay kaşığı karbonat dökün ve bununla porselen fincanlarınızı silin. Ardından iyice yıkayın ve kurulayın. Lekelerden eser kalmayacaktır.

Kararan gümüş ve altın mücevherlerinizi parlatın.

Gümüşlerinizi parlatmak için 2 yemek kaşığı karbonatı 1 yemek kaşığı suyla karıştırın.

Hazırladığınız bulamacı nemli bir bez yardımıyla gümüşlerinize sürüp ovun. Ardından yıkayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Altın mücevherleriniz için ise; aynı karışımdan sürün. Üstüne biraz sirke ekleyin. Ardından yıkayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Duş perdelerini yıkayın.

Duş perdelerinin temizliği çok önemlidir. Duş perdeleri banyodaki nem nedeniyle birçok bakteri ve mikrobun ürediği yerdir. Duş perdelerinizi çamaşır makinenizde 2 havluyla birlikte düşük ısıda yıkayın. Deterjan gözüne 1 yemek kaşığı çamaşır sodası, yarım yemek kaşığı boraks ve bir fincan karbonat atın. Yumuşatıcı gözüne ise; 2 yemek kaşığı sirke koyun. Yıkama işlemi bitince asıp kurutun. Duş perdeleriniz hem pırıl pırıl hem de dezenfekte olacaktır.

Diş fırçanızı dezenfekte edin.

Diş fırçanızın temizliği diş sağlığınız için çok önemlidir. Diş fırçası ıslak kalan bir eşyadır. Nem ve ıslaklık bakterilerin oluşumunu hızlandıran bir etkendir. Bu nedenle en az haftada bir defa diş fırçalarınızı bir fincan karbonat ve bir fincan sudan oluşan karışımda bir gece bekletin. Tekrar kullanmadan önce fırçalarınızı iyice durulamayı unutmayın.

Sağlıklı dişler, bembeyaz gülüşler

Dişlerinizi beyazlatmak için içerisinde kimyasal barındıran diş macunu kullanmanız şart değil. Bunun yerine diş fırçanızı ıslatıp karbonata batırın ve bu şekilde dişlerinizi fırçalayın. Fırçalamanız bittikten sonra ağzınızı bol suyla çalkalayın. Böylelikle hem dişleriniz bembeyaz olur, hem de kimyasallara maruz kalmamış olursunuz. Sağlıklı dişler için tercihiniz karbonat olsun.

Ter önleyici pudra yapın.

Yaz aylarında ter kokuları ve lekeleri çok ciddi bir sorundur. Teri önlemek için içerisinde kimyasal barındıran deodorantlara gerek yok. İşte size pratik bir ter önleyici tarifi; küçük bir kaba bir çay kaşığı karbonat dökün ve pudra ponponu yardımıyla koltuk altınıza sürün. Karbonat gün boyu terlemenizi önleyecektir.

KETÇAP

Bakır eşyalarınızı ketçapla parlatın.

Parlatmak istediğiniz bakır eşyalarınızın üzerine bir miktar ketçap sürün ve yarım saat bekleyin. Daha sonra kabı yıkayıp durulayın. Ketçapta bulunan asit, bakır yüzeyin eski parlaklığına kavuşmasını sağlayacak ve pasları yok edecektir.

KREM TARTAR

Alüminyum kaplarınızı parlatın.

Rengi dönmüş alüminyum kaplarınızı krem tartar ile parlatmanız mümkün. 1 litre suya yarım fincan krem tartarı katın, iyice karıştırın. Alüminyum kaplarınızı bu karışımla silin ve durulayın. Eskisi gibi parlayacaktır.

Banyo küvetinizi krem tartarla temizleyin.

Banyo küvetinizdeki inatçı lekeleri krem tartar ve oksijenli suyla temizleyin. Krem tartar ve oksijenli suyu bulamaç haline gelecek şekilde karıştırın. Bu karışımı lekelerin üstüne uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra temiz bir bezle silin. Lekelerden eser kalmayacaktır.

KÜL

Ahşap masa ve sehpalarınızdaki su ve ısı lekelerinden kurtulun.

Sigara külü fincan ya da bardakların ahşap masa ve sehpa üzerinde bıraktığı ısı ve su lekelerini çıkarmada çok etkilidir. Bir miktar sigara külünü az bir suyla macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Bu karışımı lekelere bir bez yardımıyla uygulayın. Daha sonra nemli bir bez yardımıyla silin.

Gümüş ve madeni kapları külle parlatın.

Soba ya da sigara külü ile gümüş ve madeni kaplarınız hem daha temiz hem de daha parlak olur. Nemli bir bezi küle batırıp bununla parlatmak istediğiniz kapları silin. Ardından bol su ile durulayın. Kaplarınızın ilk günkü gibi parladığını göreceksiniz.

Bahçenizdeki haşerelerden kurtulun.

Bahçenizdeki bitkilerinize zarar veren kurtçuklardan kurtulmak için kül çok etkili bir yöntemdir. Bahçe bitkilerinin dallarına, yapraklarına ve bir miktar da köküne kül dökmek; yumuşak gövdeli böcekleri rahatsız eder. Bu işlemi yaparken gözlerinize dikkat edin. Mümkünse koruyucu gözlük kullanın.

LİMON

Evinizi hoş kokularla nemlendirin.

Özellikle kış günlerinde kaloriferleri ve sobaları çok yoğun kullandığımız için evimizdeki nem oranı düşer. Limon sayesinde evimizi hem nemlendirip hem de güzel kokmasını sağlayabiliriz. Yanan sobaların veya diğer ısıtıcıların üzerine içi su dolu çelik bir tas ya da bardak koyun. İçine limon kabuğu, karanfil ve tarçın koyun. Hazırlamış olduğunuz bu solüsyonla evinizin hem nem düzeyi artacak hem de güzel kokacaktır.

Patateslerin kararmasını engelleyin.

Patates pişmeden önce ya da pişerken kararır. Patatesleri soyduktan sonra kararmasını önlemek için suya koyun. Pişerken de kararmasını önlemek için pişirme suyuna biraz limon sıkın.

Mutfaktaki böceklerden kurtulun.

Mutfağınızı istila eden böceklerden kurtulmak için böceklerin girip çıkabileceği yerlere özellikle kapı eşikleri ve pencere önlerine biraz limon suyu dökün. Limon, böceklerden kurtulmak için etkili bir çözümdür.

Çamaşırlarınız limonla daha beyaz yapın.

Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken makinenizin deterjan gözüne yarım limonu sıkın. Limon suyu güvenli ve etkili bir beyazlatıcıdır. Aynı zamanda çamaşırlarınız mis gibi kokacaktır.

MISIR NISASTASI

Halıdaki lekeleri mısır nişastasıyla çıkartın.

Halılardaki lekeler oldukça sinir bozucudur değil mi? Ancak hiç telaşa gerek yok. Mısır nişastası ve sütle bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Sütle nişastayı macun kıvamına gelecek şekilde karıştırıp lekenin üzerine sürün ve kurumaya bırakın. Daha sonra kuruyan nişastayı elektrik süpürgesiyle süpürün.

Halılardaki kötii kokuları yok edin.

Halınızı kötü kokulardan kurtarmak için mısır nişastası en iyi çözümdür. Halınızı süpürmeden önce üzerine mısır nişastası serpin ve elinizle nişastanın halının aralarına girmesine yardımcı olun, bu işlemden sonra yaklaşık 30 dakika bekleyin ve halınızı elektrikli süpürge ile süpürün.

Mutfak duvarındaki yağ lekelerinden kurtulun.

Her ne kadar korusak da, mutfak duvarlarına yağ sıçramasına engel olamayız. Ancak bu yağ lekeleri gözünüzü korkutmasın. Mısır nişastası ile bu lekelerden kurtulmak çok kolay. Yumuşak nemli bir beze biraz mısır nişastası serpin ve leke çıkıncaya kadar ovun.

NAYLON ÇORAP

Kaybettiğiniz kiiçiik eşyalarınızı bulmak artık çok kolay!

Kaybettiğiniz küçük eşyalarınızı aramak genellikle oldukça zaman alıcıdır. Bu eşyalar bazen mücevherleriniz, bazen elektronik aletin minik bir parçası, bazen de çok değer verdiğiniz bir eşyadır. Oysa naylon çorap ve elektrik süpürgesiyle hiç vakit almadan kaybettiğiniz minik eşyalarınızı bulabilirsiniz. Yapmanız gereken; naylon çorabı elektrik süpürgesinin boru ucuna geçirin. Çorabın çıkmaması için çorabı lastikle süpürgenin borusuna sabitleyin. Süpürgeyi çalıştırın ve kaybolan eşyanın girme ihtimali olan yerlerde gezdirin. Kısa bir süre sonra eşyanız çorabın üzerinde belirecektir. Çalışır konumdayken bulduğunuz eşyayı çorabın üzerinden alın çünkü süpürgeyi kapatırsanız bulduğunuz parça tekrar yere düşüp kayıplara karışabilir.

Soğanlarınıza çorapla file yapın.

Soğanlarınızın küflenmesini naylon çorapla önleyebilirsiniz. Soğanları teker teker temiz bir naylon çorabın içine koyun. İlk soğan çorabın ayak kısmına girer. Her bir soğanı koyduğunuzda dibinden bir düğüm atın. Çorabın bacağı dolunca mutfağınızın serin bir köşesinde muhafaza edebilirsiniz. Soğanları kullanmanız gerektiğinde aşağıdan başlayarak düğümleri çöze çöze yukarı çıkın. Her düğüm çözdüğünüzde bir soğan gelecektir.

Hoş kokulu bir banyoyla kendinizi şımartın.

Naylon çorap, kurutulmuş limon ve portakal kabuklarıyla şahane bir duş yapmaya ne dersiniz? Naylon çorabın içini kurutulmuş ve öğütülmüş limon ve portakal kabuklarıyla doldurun ve 3 cm kadar üzerinden düğümleyin. Düğümün 15 cm üzerinden kesin ve kabukların üzerinden akacak şekilde duş musluğuna su bağlayın. İsterseniz hazırlamış olduğunuz bu topla cildinizi de ovabilirsiniz.

OKSİJENLİ SU

Banyodan küfü yok edin.

Banyoda oluşan küfler hem görüntü olarak hem de koku olarak rahatsız edicidir. Banyodaki küflerinizi oksijenli suyla yok edin. %3 oranında oksijenli suyu küf lekelerinin üzerine dökün, biraz bekleyin. Daha sonra silip temizleyin. Küften eser kalmayacaktır.

Kan lekeleri canınızı sıkmasın.

Gömleğinize kan mı damladı? Hiç dert etmeyin. Leke tazeyken üzerine %3 oranında oksijenli su dökün ve suyla durulayın. Ardından her zamanki gibi yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

Kesme tahtanızdaki bakterileri yok edin.

Kesme tahtasını her ne kadar iyi yıkasak da et doğrandığı için bakterilerin üremesi kaçınılmazdır. Kesme tahtanızı sirke ve oksijenli su yardımıyla sterilize edebilirsiniz. Bunun için öncelikle temiz bir kâğıt havlu kullanarak sirkeyle, ardından başka bir temiz kâğıt havlu kullanarak oksijenli suyla silin. Ve iyice sildikten sonra durulayın.

PATATES

Ellerinizdeki lekeleri patatesle temizleyin.

Çok sevdiğiniz pancar salatası hazırlıyorsunuz. Elleriniz mosmor olmuş durumda! Ellerinizdeki pancar lekelerini patatesle çıkarmak çok kolaydır. Ellerinizi patatesle ovun ve daha sonra suyla durulayın. Lekeler yok olacaktır.

Sulu yemeklerinizdeki fazla tuzu azaltın.

Yemeğinizin tuzunu fazla kaçırdıysanız; paniğe gerek yok. Tuzu fazla kaçırdığınız yemeğin içine birkaç büyük patatesi kesin. Bununla 10 dakika daha pişirin. Daha sonra patatesleri çıkartın. Patates dilimleri yemeğinizdeki fazla tuzu alacaktır.

SİRKE

Evinizi sigara kokusundan arındırın.

Sigara kokusu perde ve mobilyalara siner, etrafa ağır bir koku yayar. Bu kokuyu yok etmek için bir su bardağı sirkeyi geniş ağızlı bir kaba koyun ve sigara kokusunun en kuvvetli olduğu yere koyun. Bir gün boyunca o kabı orada bırakın, sigara kokusundan eser kalmayacaktır.

Elektronik cihazlarınızı sirke ile temizleyin

Elektronik cihazlar en çok ve en sık tozlanan eşyaların başında gelir. Bunların tozlarını ne kadar sık temizlersek o kadar verimli çalışırlar. Elektronik aletlerin temizliğini yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey fişlerini prizden çekmektir. Bir tasın içinde bir çorba kaşığı sirke ile bir bardak suyu karıştırın, yumuşak bir bezi bu karışım ile nemlendirin ve eşyalarınızı bu bez ile silin.

Panjurlarınızı kirden arındırın.

Panjur temizliği hem göz zevkimiz için hem de evimizin hijyeni için çok önemlidir. Panjurlarınızı temizlemek için bir kaba eşit miktarda elma sirkesi ve sıcak su karıştırın, bu karışımı yumuşak bir bez yardımıyla panjurlarınıza uygulayın. Panjurların aralarını bezin arkasından kürdan bastırarak temizleyebilirsiniz.

Et ve balığı sirke ile yumuşatın.

Et ve balık dilimlerini yumuşatmak için elma sirkesine batırıp en az iki saat bekletin. Bu uygulama ile hem etlerinizi yumuşatmış hem de zararlı bakterilerden arındırmış olursunuz.

Sebze ve meyveleri sirke ile yıkayın.

Sebze ve meyveleri yıkamak çok özen ister, çünkü özellikle yapraklı sebzelerde su ile arındırılması zor zirai ilaçlar ve minik böcekler olur. Bir litre soğuk suya bir yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve bu su ile sebze ve meyvelerinizi yıkayın.

Termosunuzdaki çay lekelerini temizleyin.

Termosunuzu temizlemek için yarım çay bardağı sirke ve bir çay bardağı sıcak suyu termosunuza doldurun, içerisine biraz pirinç ekleyin. Sonra kapağını sıkıca kapayıp, termosu iyice çalkalayın. Ardından bol suyla durulayıp kurumaya bırakın. Termosunuz pırıl pırıl olacaktır.

Su ısıtıcılarınızı temizleyin.

Su ısıtıcınızın içinde biriken kireç ve mineral kalıntılarını temizlemek için zararlı kimyasallar kullanmanıza gerek yok. Bunu sirkeyle çok daha kolay yapabilirsiniz. Bu kalıntılardan kurtulmak için bir su bardağı sirkeyi su ısıtıcınızın içine koyun ve 5 dakika kaynatın. Kaynayan sirkeyi de bir gece boyunca ısıtıcınızın içinde bekletin. Ertesi gün soğuk suyla yıkayın. Isıtıcınızın içi pırıl pırıl olacaktır.

Kuruyan boya fırçalarınızı yumuşatın.

Kullanılmış boya fırçasının sertliğinden hep şikâyet ederiz. Ancak bunun bir kolayı var. Boya fırçalarınızı yumuşayıncaya kadar saf sirkeye batırın. Daha sonra sıcak sabunlu suyla durulayın. Eğer istediğiniz kadar yu-muşamamışsa 1- 2 su bardağı sirke içerisinde 10 dakika kaynatın ve sabunlu suyla iyice yıkayın. Fırçanız ilk günkü kadar yumuşak olacaktır.

SOĞAN

Bıçaklarınızdaki pas lekelerini temizleyin.

Bıçaklarınızdaki pas lekeleri için bulaşık teli ya da kimyasal kullanmaya gerek yok. Paslı bıçağınızı 5 kere büyük bir soğana batırıp çıkarın. Soğan, pas lekelerini çıkaracaktır.

Evdeki boya kokusunu yok edin.

Evinizi boya badana yaptıktan sonra ortaya çıkan kokuyu yok etmek için zararlı oda parfümleri kullanarak evdeki havayı zehirli hale getirmeye hiç gerek yok. Sizi rahatsız eden boya kokusunu yok etmek için bir kaba birkaç soğan dilimi kesip koyun. Her dilimin üzerine birkaç damla su serpin. Ve boyanmış odaya bırakın. Birkaç saat içerisinde ağır boya kokusu kaybolacaktır.

SEMSİYE

Avize temizliğinde tozlarınızın halınıza düşmesine izin vermeyin.

Avize temizliği ev temizliğinin başlangıç noktasıdır. Çünkü temizlikte sıralama yukarıdan aşağıya olmalıdır. Ancak avize temizlerken avizenin üzerindeki tozlar ya da elimizdeki bezden damlayan damlalar halıları kirletir. Bunu önlemek için avize temizliğine başlamadan önce açık şemsiyeyi avizeye baş aşağı asarsanız avizeden düşen toz ya da damlalar şemsiyede kalır. Böylelikle evinize toz yağmurunun yağmasını engellemiş olursunuz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir