Evde Tuz İle Yapılabilecek Pratik Temizlikler

Evde Tuz İle Yapılabilecek Pratik Temizlikler

TUZ

Bulaşık süngerlerini temizleyin.

Bulaşık süngerleri çok çabuk kirlenir. Bunları temizlemek için 1 litre suya 50 gram tuz koyup içine batırın ve bir gece tuzlu suyun içinde bekletin. Ertesi gün suyla yıkayın. Aradaki farkı göreceksiniz.

tuz

Akvaryumunuzdaki yosunları tuzla temizleyin.

Akvaryumu sadece suyla yıkamak yosun ve mineral tortularını temizlemeye yeterli olmaz. Akvaryumun içini tuzla temizleyin. Ardından bol suyla yıkayın. Akvaryumunuz pırıl pırıl olacaktır.

Bardaklardaki inatçı lekeleri çıkartın.

Bulaşık makinesinde yıkandığı halde çıkmayan bardaklardaki lekelerden kurtulmak için; bir litre sirkenin içine bir buçuk yemek kaşığı tuz koyun. Daha sonra bardakları bir gece tuzlu sirkeli suyun içinde bırakın. Ertesi sabah bardaklarınızı sildiğinizde lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Cezvede kalan yanık süt lekelerini temizleyin.

Cezvede kalan yanık süt lekeleri can sıkıcıdır. Bu lekeleri temizlemek için cezvenizi ıslatın ve tuz serpin. 15 dakika bekledikten sonra kabı ovun. Tuz, yanık lekesini kabartır ve kolay çıkmasını sağlar.

Çaydanlığınızı temizleyin.

Özellikle ibrikleri çok lekelenmiş olan çaydanlıkları tuzla temizlemek en iyi çözümlerden biridir. İbriğin içini tuzla doldurun ve hafiften ıslatın. Bir gece ya da 4-5 saat bekleyin. Daha sonra çaydanlığınızı sıcak suyla yıkayın.

Evde yapılabilecek pratik bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir